Je to rána dýkou do zad, zlobí se Putin na Turky kvůli sestřelení Su-24

  • 3698
Sestřelení ruského bitevníku tureckým letectvem vzbudilo v Moskvě vlnu emocí. Prezident Vladimir Putin incident označil za „bodnutí do zad“ a varuje, že incident bude mít na vztahy s Ankarou vážné důsledky. Ruští poslanci to označují za provokaci a žádají blokádu leteckého spojení s Tureckem.

Putin před schůzkou s jordánským králem Abdalláhem II. v Soči prohlásil, že sestřelení bitevníku je „bodnutí do zad, které provedli spolupachatelé teroristů“. Trvá na tom, že bitevník byl sestřelen raketou vzduch - vzduch ve chvíli, kdy se pohyboval nad Sýrií kilometr od turecké hranice. Trosky stroje podle šéfa Kremlu dopadly čtyři kilometry od ní.

Turci sestřelili na hranicích ruský bitevník. Byl v Sýrii, brání se Kreml

„Jsou tam soustředěni ozbrojenci, pocházející hlavně z Ruské federace. V tomto smyslu (ruští letci) plnili svůj základní úkol,“ řekl Putin. Šlo podle něj o „preventivní údery proti teroristům, kteří se kdykoli mohou vrátit do Ruska,“ uvedl šéf Kremlu.

Putin se nechal slyšet, že ruský stroj nepředstavoval pro Turecko žádnou hrozbu, byl prý nasazen do operace s bojovníky Islámského státu v Sýrii. Incident podle Putina bude mít tragický dopad na vztahy obou zemí. „Vždy jsme se k Turecku chovali jako k přátelskému státu. Nevím, kdo měl zájem na tom, co se stalo dnes, my jsme to rozhodně nebyli,“ prohlásil.

„Rusko nestrpí, aby docházelo k takovým zločinům, jako byl útok na ruský Su-24,“ citovala ruského prezidenta agentura TASS. Turecká žádost svolat po incidentu jednání Severoatlantické aliance „vypadá jako pokus dát NATO do služeb Islámského státu“, dodal Putin.

Zastavte lety do Turecka, vyzývají ruští poslanci

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov dříve hovořil o „velmi vážném incidentu“, nechtěl však činit předčasné závěry. „Bylo by nesprávné dělat jakékoli závěry, dokud nemáme kompletní informace. Musíme ukázat trpělivost,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Putina Dmitrij Peskov podle agentury RIA Novosti.

Rozčíleně reagovali i další ruští politici. Podle senátora France Klinceviče, místopředsedy branného a bezpečnostního výboru Rady federace, bude Moskva po Ankaře žádat „vyčerpávající vysvětlení“ incidentu. „Turecko se zapojilo do mezinárodní provokace, lze-li věřit slovům našich vojákům. A já jim věřím,“ řekl Klincevič agentuře RIA Novosti.

Rusko má podle senátora kontrolu nad svými vzdušnými prostředky a má také jasné důkazy, kde se v daném okamžiku každý stroj nachází. „Letadlo letělo ve výšce 6 000 metrů, zatímco mobilní protiletadlové střely mají dosah jen 4 000 metrů,“ upozornil Klincevič. To podle něj může znamenat, že letoun sestřelila pozemní baterie, kterou syrští povstalci ve výzbroji nemají.

Ruská rada federace označila sestřelení bitevníku za akt „mezinárodní provokace“, do které se Turecko přidalo. Podobně reagoval i místopředseda Státní dumy Nikolaj Levičev, který Turecko obvinil z podpory Islámského státu.

Pozemní operace v Sýrii není možná, řekl Sobotka po sestřelení letounu

Rusko by podle něj mělo zrušit všechny lety do země a evakuovat všechny své občany. Sestřelení letadla přirovnal k atentátu na ruský airbus na Sinaji, píše The Guardian. Ruská státní agentura pro turismus Rosturism doporučila zrušit všechny plánované zájezdy do Turecka. Rusové přitom tvoří druhou nejčastější skupinu turistů v Turecku hned po Němcích. V roce 2012 jich sem zavítalo na 3,5 milionu.

Putin na sestřelení letounu bude reagovat, míní expert

„Sestřelení ruského letounu je pro Turecko velmi špatnou zprávou. Putin to nenechá bez odpovědi, mohl by to oplatit různými způsoby, například odříznutím dodávky zemního plynu v zimě,“ uvedl turecký bezpečností expert Nihat Ali Özcan.

Ruský bitevník poslala v úterý ráno k zemi dvě turecká letadla F-16 severně od syrského přístavu Latakíja. Turecká armáda tvrdí, že letoun se pohyboval v tureckém vzdušném prostoru a jeho posádka byla před zásahem desetkrát varována. Moskva zase trvá na tom, že letoun neopustil syrský vzdušný prostor.

Pád sestřeleného letadla na amatérských záběrech:

Po sestřelení se ze stroje katapultovali oba piloti. Na padácích se pokoušeli dostat na území ovládané asadovskými vojsky. Generálporučík Sergej Rudskoj z ruského generálního štábu podle ČTK potvrdil smrt jednoho z pilotů. Byl zabit ještě ve vzduchu palbou syrských povstalců, uvedl. Osud druhého muže je nejasný.

Na místo po sestřelení letounu vyrazily ruské helikoptéry, které měly pátrat po pilotech. Jednu z helikoptér zasáhli rebelové raketou krátce poté, co ji přinutili jinou střelou k nouzovému přistání v oblasti kontrolované syrskou armádou. Rudskoj prohlásil, že zemřel jeden voják námořní pěchoty, který byl na palubě helikoptéry. Dodal, že zbytek posádky sestřeleného vrtulníku se podařilo evakuovat do bezpečí.

Kvůli sestřelení letounu se v 17:00 SEČ uskuteční mimořádná schůzka Severoatlantické rady, nejvyššího orgánu NATO. Požádala o to Ankara. Turecké ministerstvo zahraničí si už kvůli sestřelení ruského letadla předvolalo ruského chargé d’affaires. Ankara trvá na tom, že z její strany šlo o akt sebeobrany, nikoli o útok na jakýkoli stát.

Turecko, které v syrském konfliktu na rozdíl od Moskvy stojí proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada, už dříve upozornilo Rusy, že při obraně hranice uplatní veškerá svá práva.

Mapa dopadu ruského letounu Su-24

Turkmenské jednotky podle tureckých médií jednoho z pilotů zabily:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue