Kalašnikov přijde na pár tisíc. Černý trh pohání terorismus v Evropě

  6:18
Teroristické útoky v Evropě mají v posledních letech jedno společné. Extremisté při nich používají útočnou pušku kalašnikov. K jejímu rozšíření v Evropě přispívá rozsáhlý černý trh. Centrem překupníků se staly problémové čtvrti v Bruselu. Kalašnikov je zde k dostání v přepočtu za třicet tisíc korun. Zbraně si zde koupili i strůjci atentátů v Paříži.
AK-47

AK-47 | foto: Profimedia.cz

Březen 2012. Francouz Mohamed Merah ve městech Toulouse a Montauban postřílel sedm lidí. Leden 2015. Skupina teroristů zaútočila na redakci magazínu Charlie Hebdo, kde zabila 12 lidí. Srpen 2015. Ozbrojený útočník se pokusil vystřílet vlak směřující z Amsterodamu do Paříže. Vše vrcholí listopadovými útoky v Paříži, při kterých umírá 130 lidí (vše o nich zde).

V každém útoku se objevuje stejná zbraň – útočná puška AK-47. Vlastnictví a obchod se zbraněmi podobného kalibru jsou přitom ve většině evropských států tvrdě postihovány a francouzské zákony jsou v tomto ohledu jedny z nejpřísnějších v rámci EU. Francouzská policie jen v letech 2009 a 2010 zadržela na 4200 ilegálně držených zbraní, píše server The Daily Beast. I přes přísné zákony však počet zbraní pocházející z černého trhu prudce stoupá.

Teror v Paříži

Ten využívají také pouliční gangy a extremisté. U nich se stále větší oblibě těší právě AK-47. Za evropské centrum černého trhu se zbraněmi je považována Belgie, odkud zřejmě teroristé zosnovali nedávné útoky v Paříži.

„Sehnat kalašnikov u nás ve městě může být poměrně jednoduchá věc, pokud máte dobré kontakty v podsvětí, bude vám na nákup stačit i tisíc eur,“ uvedl pro server The Independent bezpečnostní analytik Nils Duquet. Zbraně zde nakupovali teroristé před útokem na Charlie Hebdo i Amedy Coulibaly, který v lednu vraždil v pařížském košer obchodě (více o útocích zde).

Zbraně z Balkánu i armádních přebytků

V Moleenbeku, odkud pocházela část pařížských útočníků, překupníci prodávají vše od drog až po zbraně. „Zbraně si samozřejmě nekoupíte na ulici. Musíte si vybudovat důvěru. Pařížští útočníci to udělali buď vazbou na gangy nebo během pobytu ve vězení,“ myslí si Duquet.

Zbraně se na černý trh dostávají z mnoha zdrojů. Některé jsou kradené, jiné pochází z bazarů či obchodů se zbraněmi po celé Evropě. Čas od času překupníci nabízí podomácku vyrobené zbraně. Odborníci v tomto ohledu varují před nastupující vlnou 3D tiskáren, na kterých bude možné v budoucnu podomácku vyrobit poměrně sofistikované zbraně (o prvních zbraních vyrobených na 3D tiskárnách se dočtete zde).

Svět si kalašnikov oblíbil

Nejvíce kalašnikovů pochází z dob jugoslávských válek. Po konci konfliktu se mezi obyčejné civilisty dostaly miliony zbraní a mnozí obyvatelé Balkánu si je nechávají v obavě z možných budoucích ozbrojených konfliktů . Podle ženevského think tanku Small Arms Survey v regionu s populací asi 55 milionů obyvatel zůstává 6,2 milionu střelných zbraní (kompletní průzkum Small Arms Survey najdete zde).

Zbraně se v průběhu let staly jedním z hlavních vývozních artiklů balkánského černého trhu. Cílem je západní Evropa. Situaci dobře ilustruje případ z roku 2014, kdy slovenští policisté zadrželi nákladní automobil, který se pokusil překročit hranice s nákladem čítajícím „velké množství granátů a zbraní“, jak uvádí zpráva Europolu. Zásilka pocházela podle vyšetřování z Bosny a Hercegoviny a měla směřovat do Švédska.

Pašeráci nabízeli uran islamistům. Použijete ho proti Západu, nabádali

Mezi zbraněmi jsou téměř vždy také AK-47. „Nemluvíme tady o náklaďácích plných kalašnikovů, ale o menších počtech, které jsou pašovány do Schengenu. Jakmile překročí hranice, je velmi jednoduché je převážet mezi jednotlivými státy,“ popisuje Duquet.

Podle Briana Donalda z Europolu je problémem i rozdílná legislativa při dovozu zboží jednotlivých členských zemí EU. Chybí také speciální jednotka, která by potírala nelegální obchod se zbraněmi. Situaci komplikuje také konflikt na východě Ukrajiny, odkud mohou proudit další tisíce zbraní do rukou extremistů.

Černý trh přiživují také neustále inovace ve zbrojním průmyslu. „Kdykoli Rusko přijde s novou verzí AK-47, starší modely skončí na černém trhu,“ vysvětluje Kathi Lynn Austinová z Conflict Awareness Project.

Opatření proti překupníkům a evropská FBI

Evropská komise v rámci boje proti pašování zbraní 18. listopadu představila nové unijní směrnice, které například omezují vlastnictví střelných zbraní v členských státech a upravují vlastnictví poloautomatických zbraní i v takzvaném deaktivovaném stavu, píše server International Business Times.

Eurokomisařka pro vnitřní trh a služby Elźbieta Bieńkowská uvedla, že tyto zbraně byly až doposud považovány za kus kovu, který je možné volně převážet po EU. „Navrhujeme zásadní změnu. Zbraně budou za zbraně pokládány i po znehodnocení. Ty nejnebezpečnější bude třeba fyzicky zničit, ty ostatní budou muset být úřady schopné dohledat,“ popsala záměr komise Bieńkowská. Sběratelé budou podle ní moci i nadále střelné zbraně získávat a vlastnit, podmínkou ale bude příslušná autorizace

Podívejte se, jak vypadá rozebraný kalašnikov

Kalašnikov AKM s pevnou pažbou pro motostřelecké jednotky

Byl použit ve všech moderních válečných konfliktech a díky své konstrukci získal pověst spolehlivé a levné zbraně. Podívejte se na samopal, který vznikl v roce 1947.

Dohledatelnost zbraní by měla zajistit přísnější a sjednocená pravidla, soukromé osoby podle návrhu nebudou moci střelné zbraně ani jejich části prodávat přes internet. „Víme, že právě v pařížském útoku byla jedna ze zbraní legálně zakoupena přes internet,“ uvedla Bieńkowská. Země EU si také budou muset daleko lépe vyměňovat informace tak, aby nebylo možné po zákazu v jedné zemi koupit zbraň v jiném členském státě unie.

Mohou však taková opatření zamezit teroristům, aby se v Evropě dostali ke zbraním typu AK-47? Podle bezpečnostních expertů spíše ne. Nicolas Florquin ze Small Arms Survey si myslí, že nejdůležitějším krokem by mělo být zničení vyřazených zbraní v místech konfliktů ještě předtím, než se dostanou do EU. Duquet pak navrhuje, aby v EU vznikla určité obdoba americké FBI. Současné pravomoci Europolu jsou podle něj nedostačující.

„Pokud hovoříme o nadnárodních problémech, ve kterých zločinci a teroristé využívají hranic států ve svůj prospěch, je na místě uvažovat o vytvoření celoevropské policie,“ myslí si Duquet. Vytvoření takového útvaru podle něj není otázkou měsíců, z dlouhodobého hlediska se však EU bez něj neobejde.

Podívejte se na dokument o AK-47:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Ivan Korčok těsně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

IS bourá ruské teorie o vazbách teroristů na Kyjev, vyzývá k útokům na „křižáky“

28. března 2024  16:05,  aktualizováno  19:44

Ruský vyšetřovací výbor tvrdí, že získal důkazy o vazbách mezi pachateli teroristického útoku z...

Bulovka vážně pochybila, odškodné za potrat je na pacientce, říká právnička

28. března 2024  19:26

Fakultní nemocnice Bulovka vážně pochybila, když tamní personál omylem způsobil zdravé ženě ve...

Devítileté děvče i sedmdesátník. V Rusku se zatýká za „schvalování terorismu“

28. března 2024  18:45

Od Petrohradu na západě Ruska až po Magadan na Dálném východě zatýká ruská policie za komentáře k...

Jak velké odškodnění za tragický potrat? Pohled do historie napoví

28. března 2024  18:33

V pražské nemocnici na Bulovce kvůli záměně pacientek potratila zdravá žena. Nebylo to ale první...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...