Turci sestřelili na hranicích ruský bitevník. Byl v Sýrii, brání se Kreml

  • 4793
Turecká armáda nedaleko hranic se Sýrií sestřelila ruský bitevník Su-24. Podle svého prohlášení tak reagovala na narušení tureckého vzdušného prostoru. Rusko tvrdí, že letoun byl v době sestřelení nad územím Sýrie. Oba piloti před pádem z letounu vyskočili. Povstalečtí bojovníci tvrdí, že oba piloty zastřelili.

Ruský stroj se zřítil v syrské provincii Latákíja u vesnice Bayir Bucak, kde žije turkmenská menšina. Trosky spadly do horské oblasti Džabal Turkman, kde podle BBC probíhaly ještě ráno boje mezi turkmenskými rebely a vojáky syrského prezidenta Bašára Asada.

Ruští poslanci se hněvají kvůli sestřelení suchoje

Podle představitele turecké armády posádka ignorovala varování, že narušuje vzdušný prostor Turecka. Piloty sestřeleného letounu údajně varovala celkem desetkrát. Na sestřelení se poté podílely dva stíhací letouny F-16, které hlídkovaly u hranic.

V ruských médiích se objevily i spekulace, že letoun byl sestřelen ze země. Podle webu Bloomberg bylo vidět, jak stroj hoří ve vzduchu, než dopadl do nedalekých hor. Web CNN Türk zveřejnil mapu z letového radaru, která ukazuje, že se ruský letoun dostal v jednu chvíli lehce nad turecké území.

Mapa z letového radaru, která ukazuje, že se ruský letoun dostal v jednu chvíli...

Podle turecké tiskové agentury Anadolu se z letounu před pádem katapultovali oba piloti. Mluvčí místní syrské povstalecké skupiny Džahed Ahmed uvedl, že se pokusili na padácích přistát v oblasti ovládané asadovskými vojsky. Povstalci však na ně zahájili palbu a oba piloty zastřelili.

Na místo po incidentu vyrazily ruské helikoptéry, které měly pátrat po pilotech. Jednu z helikoptér zasáhli rebelové raketou krátce poté, co ji přinutili jinou střelou k nouzovému přistání v oblasti kontrolované syrskou armádou. Nejméně desetičlenné posádce vrtulníku se však podařilo ze stroje po přistání včas uniknout, uvedla SOHR.

Turkmenské jednotky zabily ruské piloty :

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu přiznal, že sestřelený bitevník byl ruský, trval však na tom, že neopustil syrský vzdušný prostor. „Útočný letoun Su-24 byl v syrském vzdušném prostoru ve výšce šest tisíc metrů nad zemí,“ cituje Šojguovo prohlášení web RT.

Ruský prezident Vladimir Putin posléze prohlásil, že Turci suchoj sestřelili raketou vzduch-vzduch a sestřelení letadla bude mít tragický dopad na vztahy Ruska s Tureckem. Incident podle něj překročil rámec obyčejného boje s terorismem a je rána do zad, kterou Rusku zasadili přisluhovači teroristů (více o reakci Putina se dočtete zde).

Ruská diplomacie nedoporučila turistům jezdit do Turecka, které je prý terorismem ohrožené stejně jako Egypt. „To, co je nezbytné nyní zdůraznit, spočívá v růstu teroristických hrozeb, které plynou z tureckého území, a to bez ohledu na případ, který se dnes odehrál,“ řekl Lavrov v narážce na sestřelení ruského letounu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zrušil kvůli úternímu incidentu svou plánovanou cestu do Ankary a turecké ministerstvo zahraničí si Sýrií předvolalo ruského chargé d ́affaires. Ankara trvá na tom, že z její strany šlo o akt sebeobrany, nikoli o útok na jakýkoli stát. Prezident Erdogan bude odpoledne jednat s tureckými vysokými armádními představiteli.

V 17:00 SEČ se na žádost Ankary uskuteční mimořádná schůzka Severoatlantické rady, nejvyššího orgánu NATO. „Cílem této mimořádné schůzky je, aby Turecko informovalo spojence o sestřelení ruského letounu,“ oznámila mluvčí NATO Carmen Romerová. Aliance prý situaci bedlivě sleduje a je ve spojení s tureckými úřady.

Pozemní operace v Sýrii není možná, řekl Sobotka po sestřelení letounu

Turecko, které v syrském konfliktu na rozdíl od Moskvy stojí proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada, už dříve upozornilo Rusy, že při obraně hranice uplatní veškerá svá práva. Reagovalo tak na zprávy, podle nichž ruská letadla operují v oblasti obývané syrskými Turkmeny. Varování bylo minulý týden tlumočeno ruskému velvyslanci v Ankaře.

Navíc Ankara upozornila, že v těchto oblastech nepůsobí příslušníci Islámského státu ani jiné teroristické skupiny, proti nimž Rusko podle svých prohlášení v Sýrii bojuje. Útoky prý nutí civilisty prchat z domovů a Turecko je tak vystaveno další uprchlické vlně.

Podívejte se na letoun Su-24 v akci:

Ze strany tureckého letectva se nejedná o první zásah na syrské hranici. V půlce října sestřelilo na své straně hranice dron, který nedbal varování. I tehdy byli v podezření Rusové, ti však nepotvrdili, že by šlo o jejich stroj (více čtěte zde).

Pomezí mezi Tureckem a Sýrií je horkou hranicí od června 2012, kdy syrská protivzdušná obrana sestřelila tureckou stíhačku F-4 Phantom. V září roku 2013 turecké stíhačky na hranici se Sýrií sestřelily syrský vrtulník. Loni palba tureckých stíhaček poslala k zemi syrský proudový letoun MiG-23.

Mapa dopadu ruského letounu Su-24

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video