Detroitský gólman Petr Mrázek čelí šanci Alexandra Ovečkina z Washingtonu.

Detroitský gólman Petr Mrázek čelí šanci Alexandra Ovečkina z Washingtonu. | foto: AP

Český brankář opět „zmrazil“ Ovečkina. Mrázek: Pak už zkoušel nahrávat

• 2
V NHL vstřelil bezmála 500 gólů. Patří mezi nejlepší hokejisty světa, přesto i ruský kanonýr Alexandr Ovečkin čas od času narazí. Jedna z překážek, kterou se mu v poslední době nedaří pokořit, se jmenuje Petr Mrázek, brankář Detroitu.

Třicetiletý Rus vstoupil do NHL před deseti lety. Od té doby v každé sezoně vstřelil alespoň třicet branek (povedlo se mu to i v roce 2013, kdy kvůli výluce odehrál pouze 48 utkání, i tak dal 32 branek). Doma má pět trofejí Maurice Richarda pro nejlepšího střelce zámořské ligy.

Hvězda Washington Capitals má talent od boha, silné tělo, střelbu piluje na trénincích. Umí vypálit hodně tvrdě, puky z jeho hokejky brankáře občas bolí. Ovečkin střílí z každé pozice, navíc je rychlý. No prostě - „Ovie“ se těžko zastavuje.

Proto je obdivuhodné, co Mrázek dokázal. Český gólman detroitských Red Wings už minulý týden vychytal proti Washingtonu čisté konto, když nepustil ani jednu z 15 střel obávaného ruského střelce.

V noci ze středy na čtvrtek přidal dalších šest úspěšných zákroků. Celkem vypadá skóre z posledních čtyř utkání následovně: Mrázek vs. Ovečkin 30:0!

„Výborně jsme ho bránili. Od druhé třetiny měl jen jednu střelu a řekl bych, že pak zkoušel více nahrávat než střílet,“ řekl 23letý Čech. Mrázka vyhlásili za 25 úspěšných zásahů třetí hvězdou, ovšem Detroit nakonec padl v prodloužení 1:2.

V základní hrací době dostal Mrázek gól od Justina Williamse, který tečoval střílenou Niskanenovu přihrávku. „Myslel jsem si, že bude (Niskanen) střílet, proto jsem si trochu více povyjel z branky. Na poslední chvíli jsem pochopil jeho záměr, snažil jsem se tam ještě dostat, ale asi mi puk prošel někde mezi betony. Jejich obránce to dobře sehrál,“ popsal Mrázek.

Perné chvíle si český mladík zažil také šest minut před koncem třetí třetiny. Obránce John Carlson vypálil tvrdou ránu, která Mrázka složila, z ledu se pak zvedal dost těžce, utkání však dochytal. „Vůbec jsem tu střelu neviděl, proletěla mi kolem hrudníku a puk mě trefil do ramene,“ prohlásil pro nhl.com.

Ačkoliv rozhodující trefu měl na svědomí po „ruském kouzlení“ Jevgenij Kuzněcov, stejně Mrázek opět v zámoří zaujal.

Stal se z něj expert na Ovečkina?

„To si nedovolím říct. Je fakt, že jeho střely jsou výborné. Musíte mu zmenšit prostory, být v brance co největší. I tak jsou vaše šance padesát na padesát. Štěstí je nutné. Pokud mu brankář ponechá kousek místa, bývá z toho jasný gól,“ řekl po minulém zápase Sportu.

Mrázek se díval na sestřih Ovečkinových gólů, ale přesto tvrdí: „Nastudovat to nejde.“

Zatímco český talent se cítí skvěle a prožívá jedno z nejlepších období v NHL, hvězdný Ovečkin potřebuje zabrat. V sobotu 7. listopadu dorovnal v historickém pořadí ruských střelců Sergeje Fjodorova s 483 góly, ale v dalších čtyřech zápasech se washingtonský útočník neprosadil.