Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pět globálních přírodních katastrof, které by se mohly stát zítra

Velké přírodní katastrofy pomáhaly určovat vývoj života na Zemi a do jisté míry i osud civilizací. Které by nás mohly zasáhnout nečekaně i dnes? Nabízíme krátký a neúplný výčet několika méně známých či přehlížených ryze přírodních nebezpečí pro náš svět.

Výbuch sopky Calbuco v Chile. Záběr z města Puerto Varas (22. dubna 2015). | foto: Reuters

Nečekaný průlet do října neznámého malého asteroidu v těsné blízkosti Země (tedy z astronomického hlediska) nebo vizuálně lákavější události typu výbuchu mexické sopky Colima nám v posledních týdnech připomněly, že i moderní civilizace se musí čas od času připravit na velmi nepříjemná překvapení. A některá z nich by mohla přijít zcela bez varování a postihnout miliony lidí. Podívejte se s námi na pět (z větší části) opomíjených potenciálních katastrof, které nám naše planeta a vesmír mohou způsobit.

1. Zapomenutá indonéská supersopka

Hrozba, kterou představuje Yellowstonský supervulkán ve Spojených státech, je poměrně dobře popsaná. Méně už se ví (či se mluví), že není jediný svého druhu. Jezero Toba na indonéském ostrově Sumatra je největší sopečné jezero na světě. Vzniklo před 74 tisíci let, když supervulkán pod ním vybuchl v největší sopečné erupci za posledních 25 milionů let. Do atmosféry vyvrhl zhruba 2 800 krychlových kilometrů lávy a popela, tedy zhruba o desetinu více, než na kolik se odhaduje množství materiálu vyvrženého Yellostownským supervulkánem při poslední explozi před 2,2 milionu let.

V případě dalšího výbuchu stejně jako u každého jiného supervulkánu reálně hrozí, že množství vyvrženého popela a oxidů síry zásadně změní pozemské klima. Ale z dalších důvodů erupce Toby představuje větší nebezpečí než výbuch v Yellowstonu. Toba leží na hustě obydlené Sumatře, která je domovem pro 50 milionů lidí, a leží jen 40 kilometrů od Indického oceánu, na kterém by v důsledku erupce nepochybně mohly vzniknout katastrofické tsunami (jak máme ještě v živé paměti).

2. Hillina Slump

Na začátku října se hojně (i na Technetu, pozn. red.) psalo o „megatsunami“, kterou zřejmě spustil ohromný sesuv půdy na Kapverdách a která podle odhadů vyvolala zhruba 70metrové vlny. Ale to není nic vážného ve srovnáním s možným kolapsem jižní části sopky Kilauea na největším z Havajských ostrovů. Sesuv nestabilní části ostrova přezdívaný Hillina Slump (“slump“ je deprese či propad) by s sebou do oceánu mohl vzít 12 tisíc krychlových kilometrů zeminy a skály a způsobit tak megatunsami, která by zasáhla citelně prakticky celé pobřeží Tichého oceánu.

Máme doklady velkého sesuvu části nedaleké sopky Mauna Loa z doby zhruba před 120 tisíci let, která zřejmě dosáhla výšky kolem 400 metrů. V roce 1975 způsobil pohyb části formace Hillina menší, ale i tak ničivou tsunami, kterou bylo možné pozorovat i v Kalifornii. Hillina je nestabilní, a není tedy vyloučeno, že by řetězec katastrofických událostí mohlo uvést do pohybu některé ze zemětřesení, o která v této aktivní oblasti není nouze.

3. Tsunami v Severním moři

Severní moře se nemusí zdát vhodným místem pro ničivou přílivovou vlnu, ale z minulosti máme doklady o opaku. Zhruba před šesti tisíci let došlo zřejmě v důsledku vzestupu teplot k rychlému tání, což vedlo k podmořskému sesuvu půdy na zhruba 300 kilometrů dlouhém úseku norského kontinentálního šelfu. Ten způsobil tsunami, která na Shetlandských ostrovech měla výšku zhruba 20 metrů, deset na norském pobřeží a šest metrů na severním a západním pobřeží Skotska.

Pokud by se naplnily přesné předpovědi o rychlém oteplování Země a mělo dojít k tání v Grónsku, události by se mohly opakovat. Dnes by vlna zasáhla hojně osídlené oblasti Skotska, norského pobřeží a možná dokonce i anglické pobřeží včetně Londýna.

Podívejte se, jakou ničivou sílu mělo tsunami v Japonsku v roce 2011:

11. března 2011

4. Obr mezi zemětřeseními

Na dně Tichého oceánu nedaleko západního pobřeží Severní Ameriky probíhá od severní Kalifornie až k Vancouveru hranice mezi litosférickými deskami, takzvaná subdukční zóna. Je to místo, kde se dno Tichého oceánu noří pod severoamerickou pevninu.

Tichomořské dno se pohybuje zhruba o 40 milimetrů za rok, ale vrchní část celého systému je „zaseknutá“, a v severoamerické pevninské desce se tedy hromadí napětí. Takto to nemůže být donekonečna, a energie se pak může uvolnit v podobě velkého zemětřesení, možná až s magnitudou 9. Ze stejné oblasti už z minulosti máme doklady o tom, že událost může vést k náhlému poklesu půdy až o dva metry a horizontálnímu posunu zhruba o 30 metrů. Krátce poté by pobřeží zasáhla tsunami, která by rozměry mohla překonat japonskou vlnu z března 2011. Na této části amerického pobřeží žije zhruba sedm milionů lidí.

Jak pravděpodobné to je? Nevíme přesně, ale podle geologů došlo v oblasti za posledních 10 tisíc let k 41 velkým otřesům, v průměru tedy jednou za zhruba 250 let. Geologové dnes neví, zda zemětřesení přicházejí spíše v pravidelných intervalech, nebo spíše bezprostředně po sobě, ale jisté je, že k poslednímu velkému otřesu došlo v lednu roku 1700 a mělo magnitudu 9 (Z japonských pramenů víme, že to nejspíše bylo 27. ledna, protože v noci z 27. na 28. ledna zasáhla východní pobřeží Japonska tsunami, před kterou nebyly cítit otřesy půdy, pozn. red.).

5. Mimozemská hrozba

Velké nebezpečí pro nás moderní svět představuje i naše hvězda. Na Slunci pravidelně dochází k velkým erupcím, při kterých se do prostoru uvolňují i oblaka nabitých částic s celkovou energií rovnou výbuchům milionů vodíkových bomb. Oblaka, tzv. výrony koronární hmoty, se dostanou k Zemi zhruba do jednoho až dvou dnů (bohužel ze začátku nevíme, zda nás zasáhne, více viz v rozhovoru se slunečním fyzikem Michalem Švandou, pozn. red.) a většina obyvatel si jich nevšimne.

O autorovi

Matthew Blackett vystudoval King’s College v Londýně, nyní působí na univerzitě v Coventry. Jeho specialitou je dálkové sledování Země a monitorování oblastí možných přírodních katastrof.

Dostatečně silná erupce a výron koronární hmoty by ovšem mohly poškodit jak elektroniku na oběžné dráze, tak elektrická zařízení na Zemi, kde by došlo k hromadění náboje v elektrickém vedení a dalších zařízeních. Kdyby dnes došlo k události podobné třeba té v roce 1921, kdy vlna nabitých slunečních částic vyřadila z provozu americké telegrafy, došlo by k výpadku mnoha satelitních systémů, internetu, narušení globálních komunikačních systémů a navigačních systémů. Výsledkem by byl nepochybně chaos.

Intenzita erupcí závisí na fázi slunečních cyklů, které mají zhruba jedenáctiletou periodicitu. Vrchol posledního cyklu nastal v roce 2014, ale byl velmi mírný a nezpůsobil žádné škody. Doufejme, že to tak ještě nějakou dobu vydrží.

Text byl převzat z webu TheConversation.com. Originál, který je pod licencí Creative Commons, najdete zde. Text byl redakčně krácen.

Autor:
Témata: Mauna Loa
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 14 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 44 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...