Muslimové při modlitbě v pařížské Velké mešitě.

Muslimové při modlitbě v pařížské Velké mešitě. | foto: Profimedia.cz

Snad se zloba lidí neobrátí proti nám, doufají pařížští muslimové

  • 12556
Paříž (Od zpravodajky iDNES.cz) - Pařížští muslimové věří, že Francouzi po pátečním teroru nepodlehnou strachu a nenamíří svou zlobu proti vyznavačům Mohamedova učení. Stejně jako ostatní se však bojí, že masakr, při kterém zemřelo 129 lidí, nebyl poslední. Tak brutálních zločinů by se pravý muslim nedopustil, shodují se.

„Ti nebozí lidé šli jen do baru, na koncert... a teď jsou mrtví! Kdo může tohle udělat? Je to strašné. Samozřejmě že se bojím teroristů, to je normální. Ti, co to spáchali, v sobě nemají vůbec žádnou lidskost,“ říká posmutněle asi pětapadesátiletý Salem, který pochází z Alžírska a do Francie jej podle jeho slov zavedl osud.

Razie v Saint-Denis

Při zátahu na severu Paříže se odpálila žena, policie zatkla sedm lidí

Velká mešita v pařížské Latinské čtvrti je v podvečer osamělá a chladná. Před vchodem hlídá policista. Venku panuje deštivé počasí, sem tam projde jen pracovník místního Teologického centra nebo knihovny. V modlitebně, která je přístupná pouze muslimům, sedí tři muži. Brzo však přicházejí další, opozdilci dobíhají, aby stihli modlitbu o páté.

Mladý Nasim hned po modlitbě běží pryč, aby nepřišel pozdě na večerní hodinu ve škole. Na rozdíl od ostatních si možnost dalšího masakru nepřipouští. „Nebojím se. Terorismus tady byl vždy a vždy bude, nemůžu na něj pořád myslet,“ říká rozhodně.

Většina muslimů upozorňuje, že teroristé používají víru jen jako zástěrku. „Islám tohle nemá v povaze. Ti vrahové nejsou ani muslimové, ale ani islamisté,“ míní Salem. Někteří francouzští muslimové si myslí, že Francie si za útoky může sama, protože provádí nálety v Sýrii. Takovým lidem však Salem vzkazuje: „Francie nezabíjí muslimy, ale teroristy. Útočí jen na jejich základny, ne na nevinné lidi.“

Salem i Nasim se shodně domnívají, že nárůst xenofobních nálad ve francouzské společnosti nehrozí. „Lidé jsou inteligentní. Ví, že islám nerovná se terorismus,“ věří Nasim.

Lyna, která do Velké mešity přispěchala i s kufrem, si však svými francouzskými spoluobčany tak jistá není. „Lidé by neměli zaměňovat to, co vidí v televizi, s islámem. Já jsem Francouzka, moje matka je Francouzka a také se bojíme. Vždy, kdy někam letím, mám strach, že se něco stane. Asi bychom se všichni měli uklidnit, chvíli počkat a uvidíme, co bude dál.“

„Islám chce mír pro všechny“

Ve Francii žije asi pět milionů muslimů. A všichni si stále dobře pamatují, jak se v zemi galského kohouta po lednových útocích na Charlie Hebdo vzedmula vlna protiislámských nálad.

Během prvního čtvrtletí letošního roku vzrostl počet útoků na muslimy oproti stejnému období předchozího roku o 281 procent. Ženy v muslimských šátcích musely snášet urážky, na mešitách se objevily hanobící grafiti.

Muslimská média se proto obávají, že francouzští muslimové se mohou opět stát „vedlejší obětí terorismu“. Už ráno po teroristických útocích, které si v Paříži vyžádaly 129 obětí, se na jedné mešitě na východě hlavního města objevily rudé kříže.

Teror v Paříži

Na další muslimský svatostánek na jihu země kdosi nasprejoval: „Probuď se, Francie!“ A na mešitu v Evraux severně od Paříže zase někdo napsal: „Smrt muslimům“.

Na druhou stranu je třeba říci, že část francouzské společnosti vyjadřuje v napjaté atmosféře po atentátech svým muslimským spoluobčanům podporu. V neděli se před Velkou mešitou uspořádalo mírové shromáždění, na kterém obyvatelé metropole bez ohledu na vyznání demonstrovali za národní jednotu.

Vzhledem k pátečním událostem mají někteří muslimové pocit, že by měli sami vysvětlovat, že s terorismem nemají nic společného. Tento dojem zřejmě měl i starý muž o holi, který při pohledu na novinářku před mešitou okamžitě zvolal: „Islám chce mír pro všechny, to je vše!“

Velká pařížská mešita, která je symbolem islámu ve Francii, už vyzvala muslimy k účasti na pátečním shromáždění proti terorismu v centru Paříže. Francouzská rada muslimského vyznání zároveň vypracovala pro všechny mešity v zemi prohlášení, které odsuzuje veškeré formy násilí a terorismu. „Muslimové ve Francii vyjádří svou nezlomnou oddanost republikánské podstatě státu, která nás všechny sjednocuje, a hodnotám, které tvoří Francii,“ vzkázal rada francouzským muslimům.

Sloučené diskuse

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vzhledem k povaze diskusí o teroristickém útoku ve Francii se portál iDNES.cz rozhodl tyto diskuse spojit do jediné. Najdete ji pod všemi nově vydanými články. I v ní platí tato pravidla diskutování. Děkujeme všem, kteří diskutují slušně a k věci (třebaže kriticky).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue