V Praze se bude protestovat proti migraci i prezidentovi. Okamura zazpívá

  • 368
Na úterní státní svátek 17. listopadu, kdy si Pražané připomenou události z let 1939 a 1989, se chystá také řada akcí a protestů reagujících na migraci a islám. Na průběh shromáždění bude v metropoli dohlížet několik stovek policistů a rovněž antikonfliktní tým.

Pietní vzpomínky k 26. výročí listopadové revoluce se v půl deváté ráno na Národní třídě zúčastní ministři Andrej Babiš, Martin Stropnický či pražská primátorka a Adriana Krnáčová.

Po desáté hodině sem přijde památku listopadových událostí uctít i bývalý prezident Václav Klaus, který zde položí kytici a zapálí svíčku. Během dne se tu vystřídají také představitelé ČSSD, TOP 09 či ODS.

Vzpomínat na události ze 17. listopadu 1939 a studenty, kteří se stali oběťmi nacistické perzekuce, se bude u Hlávkovy koleje v Jenštejnské ulici. Přijdou sem také předseda vlády Bohuslav Sobotka, ministři za hnutí ANO Robert Pelikán, Dan Ťok, Richard Brabec a Karla Šlechtová. V jedenáct hodin uctí na místě památku Jana Opletala zástupci KSČM.

Zemana na Albertově podpoří Blok proti islámu

Prezident Miloš Zeman by měl deset minut po 14. hodině dorazit na Albertov (více o akci na Albertově zde). Po roce se tak vrátí na místo, kde na něj odpůrci po vystavení červené karty házeli vejce.

Prezidenta přijdou podpořit stoupenci hnutí Blok proti islámu včetně svého předsedy Martina Konvičky, kteří budou u příležitosti státního svátku protestovat proti „nelegální imigraci a islamizaci Evropy“.

Proti uprchlíkům jsou zaměřené i akce Dělnické strany sociální spravedlnosti a Národní demokracie. Na Můstku ve spodní části Václavského náměstí se první jmenovaní ve 13 hodin.

Přívrženci Národní demokracie budou demonstrovat na náměstí Republiky proti uprchlickým kvótám a za vystoupení Česka z Evropské unie. V pět hodin večer pak začne společný pochod politických stran a hnutí k Úřadu vlády na protest proti protinárodní politice české vlády.

Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura pak ve dvě hodiny odpoledne na Václavském náměstí zahájí demonstraci nazvanou „Za naši kulturu a bezpečnou zem“ a zazpívá českou státní hymnu.

Demonstrovat budou i ochránci lidských práv

Na úterý se chystá i několik akcí na podporu migrantů a proti rasové nesnášenlivosti. Iniciativa Proti projevům nenávisti v jednu hodinu odpoledne na náměstí Míru zahájí shromáždění nazvané „Tahle země patří všem - Refugees welcome“. O půl hodiny později začne happening „Karta pro příštího prezidenta“, kterou organizuje spolek Podhradí na Národní třídě (více zde).

Obě skupiny se v půl čtvrté odpoledne sejdou na Václavském náměstí na „Setkání dobré vůle“, kde společně vyjádří touhu po svobodě. „Máme přání, abychom se 17. listopadu sjednotili v úctě k lidským právům, i když třeba máme například různé názory na řešení současné situace lidí na útěku. Klidná diskuse může posunout atmosféru v naší zemi k lepšímu,“ píší organizátoři v pozvánce.

V úterý se bude protestovat i proti prezidentovi. Protestní pochod s názvem „Jdeme Hradu připomenout ústavu“ vyjde v pět hodin odpoledne z Václavského náměstí a pořadatelé očekávají až pětitisícovou účast.

Organizace ANO, zastavme je pak pořádá akci „Likvidujeme účtenky“ - jako protest proti Andreji Babišovi.

Ve 14 hodin projde centrem Prahy satirický karnevalový průvod „Sametové posvícení - Loď bláznů“, který bude tematizovat současnou uprchlickou krizi.

Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana bude v pražských ulicích a na pietních místech nasazeno několik stovek policistů, strážníci městské policie i antikonfliktní tým. Zapojena bude i dopravní policie a další policejní složky. Policie v návaznosti na události v Paříži už v sobotu zintenzivnila bezpečnostní opatření.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video