Belgická policie zasáhla v Molenbeeku, hledaného džihádistu nenašla

  • 762
V bruselské čtvrti Molenbeek čtyři hodiny zasahovala policie. Na místě se střílelo, připraven byl i pyrotechnický tým. Zásahová jednotka pátrala po džihádistovi Salahu Abdeslamovi. Pronajal automobil, kterým v pátek přijeli teroristé do pařížské koncertní síně Bataclan.

„Belgická policie zahajuje v Molenbeeku novou operaci,“ oznámila v 11:15 na Twitteru zpravodajská agentura AFP. Belgičané žijící v okolí na sociálních sítích informují o tom, že slyší střelbu.

Reportérka britské televize Channel 5 sledovala zásah u jedné z místních budov. „Opusťte dům s rukama nad hlavou,“ ozývalo se z policejních tlampačů a východ z budovy byl obklíčený těžkooděnci. Podle novináře Juliana Drukera byl v pohotovosti i pyrotechnický tým. Policie v Molenbeeku zasahovala již od pondělního rána, akce trvala přes čtyři hodiny.

Televize RTL informovala o explozích, policie podle ní nasadila i slzný plyn. Policejní razie podle novinářů cílila na jeden z domů v ulici Delaunoy, kde leží mimo jiné i mešita al-Khalil. Podle německého magazínu Der Spiegel se do ní pravidelně chodí modlit zhruba 600 lidí. Policisté dům obklíčili, nakonec se dovnitř dostali střechou a po několika minutách vyšli ven hlavním vchodem.

Agentura Reuters krátce po poledni informovala, že policie v Bruselu zatkla hledaného islamistu Salaha Abdeslama. Vyšetřovatelé ho považují za komplice atentátníků z Paříže. Belgický veřejnoprávní rozhlas RTBF zprávu o jeho zatčení později popřel.

Dvě ze sedmi osob zadržených o víkendu mezitím belgická prokuratura obvinila z terorismu, dalších pět lidí soudce z vazby propustil. Na svobodě se ocitl mimo jiné i Mohamed Abdeslam; jeden z jeho bratrů v Paříži útočil a po druhém bratrovi Salahovi policisté usilovně pátrají.

Podle vyšetřovatelů si Abdeslam pronajal černý volkswagen, kterým do koncertního sálu Bataclan v pátek přijeli tři teroristé s kalašnikovy a sebevražednými vestami. Zavraždili tam 89 příznivců hudební skupiny Eagles of Death Metal (více o Abdeslamovi čtěte zde).

Starostka městské čtvrti Françoise Schepmansová agentuře Reuters bez dalších podrobností řekla, že se na místě zatýkalo. Podle rádia RTBF skončil v poutech jeden člověk.

Hledá se „mozek“ teroristických operací v Evropě

Čtvrť Molenbeek na západě belgické metropole obývá početná muslimská komunita, místní média o ní mluví jako o baště džihádistů. Žili tam nejméně dva z teroristů, kteří v pátek útočili v Paříži.

Obyvatelem Molenbeeku je i sedmadvacetiletý Abdelhamid Abaaoud, který podle belgických vyšetřovatelů páteční útoky zorganizoval.

„Vypadá to, že je mozkem několika plánovaných útoků po Evropě,“ řekl agentuře Reuters policejní zdroj. Britský deník The Independent uvádí, že Abaaoud zřejmě naplánoval a řídil například srpnový pokus o masakr v rychlovlaku, který mířil z Belgie do Paříže. Střílejícího Maročana tehdy přemohli američtí vojáci v civilu, kteří shodou náhod cestovali ve stejném vagonu (o útoku jsme psali zde).

Abaaouda, který je podle agentury Reuters nyní v Sýrii, poslal v červenci v nepřítomnosti belgický soud na 20 let do vězení za verbování muslimských radikálů pro boj v Sýrii. Do Sýrie odjel i jeho mladší bratr Younes - jako třináctiletý se podle serveru Huffington Post přihlásil do tréninkového centra Islámského státu.

„Abdelhamid naší rodině přinesl ostudu. Naše životy jsou zničené. Proč by měl chtít vraždit nevinné Belgičany? Naše rodina téhle zemi dluží za vše,“ prohlašoval v nedávném rozhovoru pro belgický deník Het Laatste Nieuws jeho otec Omar.

Teror v Paříži

Policie už zná jména pěti teroristů

Při teroristických útocích v Paříži zahynulo v pátek celkem 129 lidí, dalších 352 je zraněno. Francouzská policie už identifikovala pět ze sedmi útočníků. Posledními dvěma identifikovanými atentátníky jsou Ahmad Al Mohammad a Samy Amimour (více se o nich dočtete zde).

První jmenovaný útočil u stadionu Stade de France. Policie ho spojila s nalezeným syrským pasem, do Evropy se údajně dostal začátkem října přes Řecko.

Druhým ztotožněným teroristou je Samy Amimour, který se narodil v roce 1987 v Paříži a naposledy žil na pařížském předměstí Drancy. Zaútočil v klubu Bataclan a francouzská policie ho měla údajně v hledáčku už dříve.

Mezi útočníky byli také 29letý Ismail Omar Mostefai, 20letý Bilal Hadfi a 31letý Brahim Abdelslam. Hledaný Saleh Abdelslam má být jeho bratr, který údajně pomáhal útočníkům sehnat auta. Policie ho v sobotu po útocích zadržela na severu Francie, posléze ho ale pustila (více čtěte zde).

Podobné zátahy jako belgičtí policisté provádí i jejich kolegové přímo ve Francii. Během 168 razií tam zadrželi 23 lidí, dalších 104 je v režimu domácí vazby. Podle ministra vnitra Bernarda Cazeneuvea je to teprve začátek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue