Oběti útoku před pařížskou restaurací La Belle Equipe (13. listopadu 2015)

Oběti útoku před pařížskou restaurací La Belle Equipe (13. listopadu 2015) | foto: AP

Útoky v Paříži vypadají jako od al-Káidy, říká expert na terorismus

  • 80
K pátečním útokům v Paříži se sice přihlásil Islámský stát, moc o nich ale neví. Scénář teroru vypadá spíš jako podle příručky al-Káidy. V rozhovoru pro MF DNES to uvedl přední odborník na terorismus a člen britského bezpečnostního institutu Royal United Services Institute Raffalello Pantucci.

V Evropě potřebujeme lepší kontrolu zbraní, posílení ochrany vnějších hranic a také společnou strategii v přístupu k uprchlíkům, uvedl Pantucci v rozhovoru, který vyšel v pondělním vydání listu MF DNES. Teroristické skupiny zatím využívají volného pohybu po Evropské unii, který jim vyhovuje. Nechat si ho však zcela vzít a změnit kompletně naše životy by znamenalo udělat za teroristy jejich práci.

Páteční útoky na šesti různých místech v Paříži jsou ještě horší než ten, který Francie zažila v lednu při střelbě v redakci Charlie Hebdo. Do té doby se podle experta nechali Evropané ukolébat v přesvědčení, že v Evropě by něco takového šlo jen těžko provést. „Teď zjišťujeme, že Charlie Hebdo byla jen zkouška,“ řekl expert.

Do koordinovaného teroru se zapojily teroristické skupiny z více zemí. Bezpochyby za tím stojí Islámský stát (IS). Jaká ale byla přesně jeho role?

„Bylo to skutečně řízeno jeho vedením, které ukázalo na mapu a řeklo: chci útok ve Francii a tady ten se o to postará? Nebo jen vyzývali k útokům a francouzské skupině se podařilo něco podniknout? To v tuto chvíli nevíme,“ upozornil Pantucci.

Páteční teroristická akce podle něj vypadá, jako by ji někdo provedl podle příručky al-Káidy. Napojení na tuto organizaci nelze vyloučit. Islámský stát se sice k útokům hlásí a chválí ty, kteří ho provedli, Pantucci si ale všímá, že vedení IS ve skutečnosti zřejmě o útocích moc neví. „Když se al-Káida hlásila k útoku, prokázala, že je za ním. Udělala to tím, že zveřejnila detaily, které nebyly veřejně dostupné,“ řekl odborník. V prohlášení IS nic takového není.

Paradoxně právě velké teroristické akce bývají často začátkem konce organizací, které za nimi stojí. Po takových činech se totiž začne příslušné skupině věnovat víc pozornosti a může následovat tvrdý protiútok. V případě nedávné události ve Francii si to ale Pantucci nemyslí. Stále totiž nezmizely důvody, proč si s IS nikdo nedokázal poradit.

„Stále kontroluje území v Sýrii a Iráku, pokračuje v lákání lidí na svou stranu. Irácká vláda je stále sektářská, je tady syrská vláda...,“ naznačil problémy.

V boji s terorismem v Evropě je podle něj nutné se zaměřit na lokální úroveň. „Ptát se, proč se radikalizují mladí třeba v téhle škole či této oblasti. Je tam radikální klerik? Zjistíte, že se to místo od místa liší,“ upozornil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue