Forenzní experti vyšetřují místo činu v koncertním sále Bataclan (14. listopadu...

Forenzní experti vyšetřují místo činu v koncertním sále Bataclan (14. listopadu 2015). | foto: Reuters

Francouzi identifikovali první útočníky, v opuštěném autě našli zbraně

  • 1770
Omar Ismail Mostefai a Ahmed Almuhamed. Tak zní jména dvou pařížských atentátníků, které se vyšetřovatelům podařilo identifikovat. Policie na předměstí Montreuil nalezla opuštěný seat a v něm tři kalašnikovy. Podle agentury AP byli dva útočníci Francouzi žijící v Bruselu. Tři z atentátníků byli podle Paris Match bratři.

První identifikovaný útočník Mostefai páteční teror nepřežil. Vyšetřovatelé ho identifikovali podle prstu nalezeného v koncertní síni Bataclan. Mostefai se narodil na pařížském předměstí Courcouronnes. Podle CNN žil minimálně do roku 2012 v Chartres jihozápadně od Paříže. Navštěvoval pravidelně mešitu.

Server TheGuardian.com uvádí, že útočník měl záznamy v trestním rejstříku a od roku 2010 ho tajné služby vedly na seznamu extremistů. Nikdy se ale nepotvrdilo, že by byl zapojen do teroristické akce. Agentura AP uvedla, že policisté prověřují informaci, že v loňském roce Mostefai cestoval do Sýrie.

Mostefai měl tři bratry a dvě sestry. Jeho čtyřiatřicetiletý bratr žijící ve Francii přišel sám na policii. Uvedl, že s Omarem Ismailem se nestýkal již několik let.

„Je to šílené, sám jsem byl včera večer v Paříži, viděl jsem, jaký to byl zmatek,“ sdělil agentuře AFP předtím, než ho vyšetřovatelé umístili do cely předběžného zadržení. O bratrovi měl prý poslední informace před několika lety, kdy Omar Ismail odjel do Alžírska se svou rodinou a „se svou malou holčičkou“.

Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Policisté pak budou zjišťovat, zda útočníci měli komplice. Podle svědků v centru Bataclan jeden z útočníků během střelby vykřikl, že je to je odplata za Sýrii a Irák. Francouzská policie v noci na neděli zadržela šest Mostefaiových příbuzných. Jsou mezi nimi útočníkův otec, bratr a švagrová.

Vyšetřovatelé na místě výbuchů nedaleko Stade de France nalezli syrský pas, který patřil jednomu z útočníků. Příslušník tajných služeb pro CBS News však uvedl, že pas může být padělaný.

Identifikační číslo dokladu prý nesouhlasí s tím, jaká čísla mají syrské doklady. V pořádku prý není ani uvedené jméno, které neodpovídá muži zobrazenému na fotografii.

Podle činitele řecké vlády Nikose Toscase se tento muž dostal na území Evropské unie v Řecku na začátku října. V neděli srbské ministerstvo vnitra oznámilo, že držitel syrského pasu vstoupil 7. října na území Srbska a zároveň zde požádal o azyl. Podle informací policie by se mělo jednat o 25letého Ahmeda Almuhameda.

Kalašnikovy v opuštěném seatu

Egypťan Valíd Abdar Rázak, který byl podle dřívějších informací francouzského magazínu Le Point identifikován jako jeden z atentátníků u stadionu Stade de France, byl fotbalovým fanouškem a jednou z obětí útoků. Oznámilo to egyptské velvyslanectví v Paříži s tím, že proti Rázakovi nemíří žádná obvinění. Velvyslanectvé rovněž připomnělo, že jeho egyptský pas nalezený na místě byl spojován s teroristy. Jedna svědkyně, která byla u střelby v Bataclanu, řekla, že mezi útočícími viděla také ženu.

Na pařížském předměstí Montreuil policie v neděli ráno nalezla další auto teroristů. Tento vůz použili atentátníci, kteří zaútočili ve dvou restauracích na východu Paříže. Nález automobilu může podle televizní stanice Europe 1 znamenat, že se některým teroristům podařilo z místa činu uprchnout. Ve vozidle policie našla tři útočné pušky kalašnikov, pět plných a 11 prázdných zásobníků.

V automobilu byla zřejmě jedna útočící skupina, která v pátek střílela do hostů v kavárnách a restauracích. Vyšetřovatelé se domnívají, že tato skupina po útocích vyjela z Paříže a možná ještě vysadila jednoho útočníka na náměstí de la Nation a ten pak odpálil nálože u jedné kavárny. Opuštěný automobil také znamená, že atentátníci si zřejmě auto vyměnili a pokračovali v útěku, možná do Belgie.

Lidé natočili přestřelku policie a teroristů v Paříži:

Belgická stopa

Při šesti koordinovaných útocích na různých místech v Paříži zemřelo v noci z pátku na sobotu 129 lidí. Dalších 99 je podle prokurátora v kritickém stavu. Mrtví jsou také všichni útočníci. Podle prokurátora šlo celkem o tři skupiny. Redakci iDNES.cz tuto informaci zprostředkovala česká velvyslankyně Marie Chatardová.

Teror v Paříži

Belgická policie v souvislosti s útoky v Paříži zatkla sedm lidí. Agentura AP s odkazem na nejmenovaného belgického představitele uvedla, že dva ze sedmi teroristů, kteří v pátek útočili v Paříži, byli Francouzi žijící v Bruselu. Jeden z nich bydlel ve čtvrti Molenbeek, která je považována za sídlo radikálních islamistů a místo, odkud mnoho radikalizovaných muslimů odešlo bojovat do Sýrie.

Na belgickou stopu upozornil vyšetřovatele parkovací lístek umístěný v šedém Volkswagenu Polo, který byl zaparkován před klubem Bataclan a je spojován s útočníky. Lístek byl vydán v belgickém Molenbeeku.

Belgická vláda oznámila, že pro akce s vysokou návštěvnosti zvyšuje stupeň pohotovosti z nynějšího druhého na nejvyšší třetí. Maximální policejní pohotovost se podle kabinetu týká zejména sportovních podniků a zábavních akcí. Opatření přijala na svém nočním zasedání belgická Bezpečnostní rada, když se ukázalo, že stopa po organizátorech páteční teroristické akce v Paříži může vést do Belgie.

Jedna z možných stop vede i do Německa, konkrétně do Bavorska. Před týdnem tam policie při rutinní kontrole zadržela řidiče, v jehož voze našla velké množství zbraní včetně automatických a také výbušniny. Premiér Bavorska Horst Seehoffer uvedl, že má důvod věřit v souvislost s útoky v Paříži.

Ke státům, které varovaly své občany před návštěvou Francie, se v neděli připojila Jižní Korea. Ministerstvo zahraničí vydalo v Soulu prohlášení, v němž nabádá občany, aby se vyhnuli návštěvě Paříže. Podle jihokorejského ministerstva nejde o zákaz, ale o doporučení.

Mezi oběťmi páteční teroristické akce jsou podle neoficiálních zpráv občané dvanácti států. Zahynul jeden Američan, dvě Tunisanky, jeden Švéd, dva Mexičané, jedna Španělska, dva Rumuni, dva Portugalci, jeden Maročan, dva občané Chile, jeden Brit, tři Belgičané a jeden Alžířan.

Koncert v Bataclanu si nahrával fanoušek, zachytil i počátek střelby:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue