Jakub Voráček z Philadelphie právě překonal  gólmana Cama Warda z Caroliny,...

Jakub Voráček z Philadelphie právě překonal gólmana Cama Warda z Caroliny, rozhodl o výhře Flyers a připsal si vůbec první gól v sezoně. | foto: AP

Voráček dal první gól v sezoně a rozhodl o výhře Philadelphie

• 50
Střelecký půst Jakuba Voráčka skončil. Útočník Philadelphie rozhodl svým prvním gólem v sezoně o výhře Flyers 3:2 v prodloužení na ledě Caroliny. Rozdílovou trefu si připsal i David Krejčí, který jednou překonal krajana Petra Mrázka a pomohl Bostonu k vítězství 3:1 nad Detroitem. Další český brankář Ondřej Pavelec inkasoval čtyřikrát v Nashvillu, kde Winnipeg utrpěl debakl 0:7.

Jakub Voráček byl v minulém ročníku nejproduktivnějším českým hráčem v soutěži a úspěšná sezona mu zajistila novou lukrativní smlouvu. Před utkáním v Carolině měl ale na kontě jen pět asistencí v 16 zápasech a v rozhovorech přiznával, že ho bilance trápí.

NHL v číslech

„Není to snadné, když tak dlouho neskórujete. Snažíte se být pozitivní, jak jen to je možné. A i když je to těžké, nemůžete se dívat do minulosti. Je potřeba žít přítomností, hledět dopředu. Na to jsem se snažil zaměřit. Plně doufám, že teď už se všechno rozjede,“ řekl Voráček, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Ani proti Hurricanes to dlouho nevypadalo na obrat. Philadelphia prohrávala v polovině utkání 0:2, po dvou třetinách vystřelila jen sedmkrát. Po Voráčkově asistenci ale snížil Luke Schenn a Wayne Simmonds poslal zápas gólem v 57. minutě do prodloužení. Duel rozhodla nádherná kombinace, kdy kladenský odchovanec usměrnil do odkryté branky střílenou přihrávku Michaela Del Zotta.

„Proběhl mezi námi oční kontakt a věděl jsem, co chystá. Trefil mi puk na hokejku a díky bohu to prošlo. Už jsem skoro zapomněl, jaký je to pocit dát gól,“ dodal Voráček, který v každé z minulých tří sezon vstřelil alespoň dvacet branek.

Klíčovou pasáží v Bostonu byla prostřední třetina, v níž domácí třemi góly zlomili bezbrankový stav. Druhý vstřelil Krejčí, který dostal na levé straně středního pásma puk do jízdy, oklamal obránce Detroitu Jakuba Kindla kličkou do středu a přesně trefil volné místo nad Mrázkovou lapačkou.

Českého gólmana mrzel hlavně první gól, kdy ztratil puk z dohledu po ráně Patrice Bergerona. Kotouč se od Mrázkova ramena odrazil do vzduchu, přeloboval ho a z brankoviště dopravil puk do prázdné klece Bergeron. „Nevěděl jsem, kde je puk. Nemělo to projít. Zápas mohl být úplně jiný,“ litoval Mrázek, který kryl 28 střel.

Pavelec začal utkání na střídačce, ale už ve třinácté minutě nahradil po třetí brance Michaela Hutchinsona. Ani český gólman nezastavil nápor Nashvillu a inkasoval hned z první střely. Celkem Pavelec dostal čtyři góly z 27 pokusů, ale na žádném nenesl vinu. Debakl Winnipegu režírovali Craig Smith a Seth Jones, kteří si připsali shodně gól a dvě přihrávky.

„Nikdo z nás není nadšený, co se dnes stalo. Vyříkáme si to a najdeme způsob, jak se z toho dostat. Věřím, že nakonec z nás dnešní lekce udělá lepší tým,“ prohlásil za Jets kapitán Andrew Ladd.

Tomáš Hertl zaznamenal asistenci u vítězné branky San Jose, které uspělo v Buffalu 2:1 v prodloužení. Český útočník mohl rozhodnout sám, ale z blízka nepřekonal bekhendem Chada Johnsona. Akce ale pokračovala a do gólové podoby ji dotáhl Patrick Marleau.

U rozdílové trefy si připsal přihrávku i Roman Polák, čímž pomohl Torontu k výhře 4:2 nad Vancouverem. Český obránce zastavil ve středním pásmu útočnou akci soupeře a z následného přečíslení skóroval Shawn Matthias. Za hosty se gólově prosadil dvě sekundy před třetí sirénou Radim Vrbata, ale po reklamaci trenéra Mikea Babcocka byla branka zrušena kvůli ofsajdu.

Tomáš Plekanec si připsal asistenci u jediné branky Montrealu při domácím debaklu 1:6 s Coloradem. K bodům nevedla ani přihrávka Martina Hanzala, jenž s Arizonou prohrál v Columbusu 2:5. Útočník Coyotes zaznamenal už 14. asistenci v sezoně a v této statistice je v lize na děleném čtvrtém místě.

Michal Rozsíval nastoupil v sobotu k prvnímu utkání od play off, v němž si zlomil kotník. Návrat byl pro českého obránce vítězný, s Chicagem uspěl v St. Louis 4:2.

Výsledky NHL

Ottawa - NY Rangers 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
7. E. Karlsson - 3. Kreider, rozhodující sam. nájezd Boyle. Střely na branku: 23:34. Diváci: 19 310. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist (Rangers), 2. E. Karlsson (Ottawa), 3. Boyle (Rangers).

Boston - Detroit 3:1 (0:0, 3:0, 0:1)
28. Bergeron, 32. Krejčí, 37. Krug - 47. Abdelkader. Střely na branku: 31:23. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval tři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 90,32 procenta. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask, 2. Bergeron, 3. Krug (všichni Boston).

Buffalo - San Jose 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
47. O ́Reilly - 2. Vlasic, 63. Marleau (Hertl). Střely na branku: 31:32. Diváci: 18 611. Hvězdy zápasu: 1. O ́Reilly (Buffalo), 2. Marleau, 3. M. Jones (oba San Jose).

Toronto - Vancouver 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
9. J. Van Riemsdyk, 29. Parenteau, 42. Matthias (Polák), 57. Lupul - 37. Hansen, 51. Burrows. Střely na branku: 40:45. Diváci: 19 798. Hvězdy zápasu: 1. Reimer, 2. Lupul, 3. Matthias (všichni Toronto).

Montreal - Colorado 1:6 (0:3, 1:1, 0:2)
29. Gallagher (Plekanec) - 19. a 19. MacKinnon, 4. Grigorenko, 33. Comeau, 52. Duchene, 55. Mitchell. Střely na branku: 40:24. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Berra, 2. MacKinnon, 3. Duchene (všichni Colorado).

Tampa Bay - Florida 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 2:2, 1:1 - 0:0)
22. a 50. Namestnikov, 16. Paquette, 28. Stralman - 25. z tr. střílení a rozhodující sam. nájezd Pirri, 5. Jokinen, 23. Bjugstad, 60. Ebklad. Střely na branku: 28:23. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Bjugstad (Florida), 2. Namestnikov, 3. Stralman (oba Tampa Bay).

New Jersey - Pittsburgh 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
16. Schlemko, 27. Cammalleri, 43. Farnham, 55. Stempniak. Střely na branku: 37:21. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Schneider, 2. Cammalleri, 3. Farnham (všichni New Jersey).

Carolina - Philadelphia 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
15. Lindholm, 26. V. Rask - 33. L. Schenn (Voráček), 57. Simmonds, 61. Voráček. Střely na branku: 21:19. Diváci: 13 758. Hvězdy zápasu: 1. Voráček, 2. Simmonds (oba Philadelphia), 3. E. Staal (Carolina).

Columbus - Arizona 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
2. a 51. W. Karlsson, 6. Johansen, 37. Jenner, 56. Saad - 13. Duclair (Hanzal), 26. Ekman-Larsson. Střely na branku: 21:29. Diváci: 13 702. Hvězdy zápasu: 1. Jenner, 2. W. Karlsson, 3. Bobrovskij (všichni Columbus).

Nashville - Winnipeg 7:0 (4:0, 1:0, 2:0)
5. a 52. Jarnkrok, 6. Smith, 13. S. Jones, 15. Ribeiro, 23. Neal, 54. Ekholm. Střely na branku: 34:20. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 47:55 minuty, inkasoval čtyři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 85,16 procenta. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Smith, 2. Rinne, 3. Jarnkrok (všichni Nashville).

St. Louis - Chicago 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
27. a 29. Tarasenko - 5. Shaw, 36. T. Van Riemsdyk, 39. P. Kane, 60. Anisimov. Střely na branku: 31:27. Diváci: 19 808. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko (St. Louis), 2. P. Kane (Chicago), 3. Lehterä (St. Louis).

Dallas - Minnesota 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
8. Spezza, 43. Jamie Benn, 64. Klingberg - 26. Niederreiter, 48. Scandella. Střely na branku: 36:24. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Klingberg, 2. Jamie Benn (oba Dallas), 3. Scandella (Minnesota).

Los Angeles - Edmonton 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)
2. Gáborík, 19. Pearson, 29. Lucic, 59. Shore - 26. Draisaitl, 34. Purcell, 56. Hall. Střely na branku: 28:25. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Pearson (Los Angeles), 2. Purcell (Edmonton), 3. Shore (Los Angeles).