Lidé kritizují nový cyklokoridor ve Dvoře, způsobí podle nich víc nehod

  • 1
Kritické reakce vyvolala snaha královédvorské radnice vpustit cyklisty do dalších jednosměrek v historickém centru. Náměstí Republiky a Odboje spojil v obou směrech koridor pro kolaře. Podle obyvatel hrozí karamboly.

Zatímco na náměstích Odboje a T. G. Masaryka se změnilo pouze svislé dopravní značení, okolo kostela vznikl 100 metrů dlouhý červený pruh pro cyklisty. Končí u frekventované křižovatky s Husovou ulicí, kde vyjíždějí auta z Masarykova náměstí a z hlavní silnice. Za křižovatkou jsou místo červené stezky grafické znaky na dlažbě.

Hradec Králové nebo Pardubice jsou dnes takovými pruhy prošpikované a neustále jich přibývá. Obyvatele Dvora Králové ale novinka dráždí jako červená barva býka. Na sociálních sítích nešetří kritikou. Obávají se vyšší nehodovosti v místě, kde cyklopruh kříží hlavní silnici.

„Cyklostezky jsou rozhodně skvělá věc, ale musí mít nějakou myšlenku, respektovat i jiné druhy dopravy, musí být bezpečné, což se zrovna o křížení se silnicí říct nedá. Nebude trvat dlouho, než se tam stane nějaký karambol,“ míní například Jan Mácha.

„Nechápu, k čemu je cyklostezka, kde si cyklista musí čtyřikrát dávat pozor, aby ho na tom krátkém úseku nesrazilo auto,“ upozorňuje Tomáš Petřík.

Lidé kritizují také estetickou stránku. „Vždyť to nemá hlavu a patu. Červený pruh kolem kostela? Vypadá to fakt úchvatně,“ říká s nadsázkou Nikola Vonková.

Úředníci si za rozhodnutím stojí. Podle vedoucího odboru dopravy Jana Sedláčka je na této trase velká koncentrace cyklistů a řešení má zvýšit jejich bezpečnost.

„Dopravní policie požadovala zvýraznění pruhu pro cyklisty, protože jde o místa, kde se pohybuje velké množství vozidel, a je třeba, aby cyklisté měli jasně vyznačený jízdní koridor a minimalizovalo se riziko střetu s vozidly,“ upozorňuje.

Další rozvoj cyklodopravy

Zprůjezdnění historického centra pro kolaře není jediným příspěvkem města k rozvoji cyklodopravy. Do konce listopadu bude dokončen 600 metrů dlouhý úsek nové cyklostezky v ulici 28. října ve směru k vlakovému nádraží, od Denisova náměstí po Základní školu 5. května.

„Pro příští rok se připravuje rekonstrukce Benešova nábřeží a Štefánikovy ulice, kde také počítáme s infrastrukturou pro cyklisty,“ naznačuje šéf dopravního odboru.

Město v minulosti už použilo grafické značky na vozovce v jednosměrné Havlíčkově ulici kolem Šindelářské věže na náměstí T. G. Masaryka. Nejnovější opatření vycházejí z koncepce rozvoje cyklodopravy, kterou pro Dvůr Králové před časem zpracovali dopravní experti.

Realizací cyklopruhu v okolí kostela automobilisté přišli o čtyři parkovací místa. Nově se parkuje pouze na jedné straně vozovky, podélné parkování se změnilo na šikmé, což ještě více zúžilo silnici. Auta při výjezdu z parkoviště musí couvat do hlavní silnice.

Podle radnice, která tím chce alespoň částečně kompenzovat ztrátu parkovacích míst, by to však neměl být zásadní problém.

„Celé řešení je v zóně s povolenou rychlostí 30 kilometrů v hodině a zbylá šířka vozovky je obdobná jako v jiných místech a ulicích s jednosměrným provozem,“ vysvětluje Jan Sedláček a podotýká, že ani parkoviště za kostelem není během dne využíváno stoprocentně.