Kurdové vyhánějí Islámský stát ze Sindžáru, slaví střelbou do vzduchu

  • 257
Oddíly iráckých Kurdů v pátek vstoupily do severoiráckého Sindžáru. Ve čtvrtek tam zahájily operaci, která má z tohoto města obývaného původně menšinou jezídů vytlačit stoupence Islámského státu. Kurdové ráno podle agentury AP vztyčili kurdskou vlajku v centru města a slavili jeho dobytí výstřely do vzduchu.

Při slavení v centru města byli novináři AP, kteří ale také citovali jednoho z kurdských velitelů, podle něhož jsou oslavy předčasné, protože město ještě zcela osvobozeno není.

Ve čtvrtek pešmergové obsadili přístupové silnice vedoucí do města z východu a západu (více o čtvrtečním postupu zde). Jejich cílem je ovládnout zásobovací trasu Islámského státu (IS) vedoucí do Iráku se syrské Rakky, která je baštou radikálů. Sindžár leží na trase mezi Rakkou a Mosulem, tedy druhým největším městem Iráku.

V kurdských jednotkách bojují také jezídové (více o jejich zapojení do ofenzivy zde). Zástupce velitele jejich oddílu řekl agentuře AP, že ze Sindžáru prchají členové IS. Všechny hlavní trasy vedoucí do města jsou nyní obsazeny Kurdy. Jako první postupovali pyrotechnici, kteří museli zneškodnit nálože, jež po sobě IS nechává. Na hoře Sindžár u města jsou podle Pentagonu američtí vojenští poradci a pomáhají s výběrem cílů pro letadla koalice.

Islamisté se mohli před ofenzivou stáhnout

Člen americké vojenské rozvědky Chance McCraw, který působí v Bagdádu, odhadl, že proti pešmergům stojí zhruba 400 bojovníků IS. Kurdové nasadili do akce na 7500 bojovníků.

Podle páteční zprávy Kurdové překvapivě nenarazili na větší odpor, což prý může znamenat, že bojovníci IS s útokem počítali a včas se stáhli. Velitel pešmergů Ghazí Alí považuje situaci ve městě stále za nebezpečnou.

Radikálové město ovládli loni v srpnu. Mnoho jezídů odvlekli, nutili je přestoupit na islám, odvedli stovky žen a dívek a mnozí civilisté se uchýlili do hor v okolí města nebo prchli do iráckého Kurdistánu. OSN tehdy hovořila o pokusu o genocidu (více o loňském útěku jezídu zde).

Agentura AP připomíná, že důvodem obezřetnosti Kurdů je zkušenost z prosincového pokusu o osvobození Sindžáru (více čtěte zde). IS se tehdy nakonec ubránil a od té doby své pozice v Sindžáru značně posílil. V paměti je také boj o severosyrské Kobani, o něž syrští Kurdové i s pomocí koaličních letadel bojovali čtyři měsíce.

Irácká armáda ohlásila v pátek také úspěch v boji o město Ramádí, které armáda drží v obklíčení několik měsíců. IS město dobyl v květnu a vojsko se ho pokouší bez úspěchu několik měsíců vydobýt zpět. Nyní prý k němu postoupilo ze tří stran a má dobré pozice pro zahájení ofenzivy.

Vytlačení IS z tohoto střediska sunnitské provincie Anbár se označovalo za předpoklad úspěšného boje o Mosul. IS do tohoto dvoumilionového města na severu Iráku vstoupil loni a po ústupu armády je obsadil bez boje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video