Areál ve Vrběticích je stále uzavřený. | foto: Petr Topič, MAFRA

Padla první obvinění kvůli zakázané munici ve Vrběticích

  • 9
Dvě firmy a pět lidí obvinil státní zástupce kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích. Jde o miny, které se dají použít jako nášlapné, tedy mezinárodní úmluvou zakázané. Zároveň se však dají odpálit na dálku.

Na výbušniny se přišlo loni v prosinci, během kontrol a vyklízení vrbětického areálu, který na podzim, poté co dva ze skladů vybuchly, obsadila armáda a policie. Ta od počátku tvrdí, že jde o zakázané miny. Celkem jich našla 500. Pokud se to prokáže, pak firmy porušily Ottawskou úmluvu z roku 1997.

Zbrojaři se však od počátku hájí tím, že neobchodovali s minami nášlapnými, ale odpalovanými na dálku, což mezinárodní úmluvě neodporuje. Nalezenou munici je možné použít oběma způsoby, záleží na tom, jaký odpalovací mechanismus se do nich vloží.

„Dnes už je známo, že do České republiky jiná firma dovezla skutečně zakázané, takzvané skákavé miny se souhlasem policie a ministerstev a nikdo ji nestíhá. Excalibur skladoval torza směrových min bez iniciace a všechny posudky se shodují, že směrově řízené miny Ottawskou úmluvou zakázány nejsou,“ reagoval na obžalobu mluvčí firmy Excalibur Army Andrej Čírtek.

„Munice ve Vrběticích pochází z balíku prodaného v tendru maďarskou armádou. Maďarsko přímo deklarovalo, že se o zakázanou munici nejedná. České licenční orgány odvoz munice umožnily a jejich seznam a typové označení měly k dispozici,“ komentoval kauzu na jaře.

Policie už na jaře obvinila čtyři manažery majetkově spřízněných firem Excalibur Army a Real Trade, které spadají pod Excalibur Group, a starostu Bohuslavic nad Vláří Františka Machuču. Ten ve firmě obchodující s municí dříve pracoval. Státní žalobce však případ nechce příliš komentovat.

„Žaloba je podaná na pět fyzických osob a dvě právnické osoby pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem,“ uvedl pouze státní zástupce Leo Foltýn.

Redakce MF DNES před časem oslovila i bývalého náčelníka Vojenské bezpečnostní služby Andora Šándora, který se přiklání k názoru policie. „Domnívám se, že je jedno, zda se mina odpaluje našlápnutím, nebo odpálením. Podstatné je, že je namířená proti člověku,“ uvedl. „Klonil bych se k tomu, že firma a maďarská strana tahají za kratší konec provazu,“ dodal.

Vrbětický areál vybuchl poprvé loni 16. října, po několika dnech následoval další výbuch a evakuace obyvatel nejbližších obcí. Od té doby je areál přísně střežený, pyrotechnici jej postupně čistí a munice se odváží do obnoveného skladu v Květné v Pardubickém kraji.

3. prosince 2014

,