Jaromír Jágr (vlevo) z Floridy přijímá gratulaci ke vstřelenému gíolu od...

Jaromír Jágr (vlevo) z Floridy přijímá gratulaci ke vstřelenému gíolu od spoluhráče Nicka Bjugstada. | foto: AP

Jágr, Havlát, Hanzal a Michálek slavili gól, Mrázek uhájil čisté konto

• 138
Po pondělním jediném duelu nabídla o den později NHL dvanáct partií a Češi byli hodně vidět. Vydařený debut za St. Louis prožil Martin Havlát (1+0), jenž přispěl k výhře 2:0 v New Jersey. Jaromír Jágr dal vítězný gól Floridy, která uspěla 4:3 nad Calgary. Milan Michálek se prosadil v kanonádě Nashvillu 7:5 s Ottawou a Martin Hanzal z Arizony přidal k 13 asistencím své první dva góly. Brankář Petr Mrázek pak ještě vychytal čisté konto proti Washingtonu.

Po sérii porážek se hokejisté Floridy radovali, když v úterý na domácím ledě porazili Calgary těsně 4:3. Hlavní podíl na tom měl nejstarší hráč soutěže Jaromír Jágr (17:59, +/-: 0, 2 střely, 1+1), jehož zámořští novináři zvolili první hvězdou večera.

1. David Krejčí (BOS), 14z.- 17b.(7+10)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 16z.- 15b.(7+8)
3. Martin Hanzal (ARI), 13z.- 15b.(2+13)
4. Jaromír Jágr (FLA), 13z.- 12b.(7+5)
5. Jiří Hudler (CGY), 16z.- 12b.(4+8)
6. T. Fleischmann (MTL), 16z. - 11b.(4+7)
7. Michael Frolík (CGY), 16z. - 11b.(3+8)
8. Aleš Hemský (DAL), 15z.- 8b.(2+6)
9. Tomáš Hertl (SJS), 15z. - 8b.(2+6)
10. Ondřej Palát (TBL), 16z. - 7b.(2+5)

Nejprve v 24. minutě asistoval u průběžné trefy Aarona Ekblada na 3:1 pro Panthers. Když ovšem Calgary i díky asistenci Jiřího Hudlera (17:23, -2, 3 střely, 0+1) ještě ve druhé hrací části vyrovnalo na 3:3, připomněl se Jágr podruhé. Běžela 48. minuta, kdy se v prostoru mezi kruhy zmocnil volného puku. Pohybem se zbavil obránců Flames a střelou švihem překonal brankáře Karri Rämöa.

Česká „68“ tak bodovala po čtyřech startech bez zápisu, ale hlavně ukončila pětizápasové čekání Floridy na vítězství. Po průběžných třinácti odehraných duelech má Jágr na kontě 12 bodů (7+5).

„Perfektně načasované. Nejprve měl pěknou přihrávku a pak přidal i gól. Přesně to jsme potřebovali. Neodehráli jsme ideální zápas, ale ubojovali jsme to. Takový výsledek jsme potřebovali,“ hodnotil výkon své největší hvězdy spokojený kouč Floridy Gerard Gallant.

Po neúspěšném kempu s týmem Floridy se Martin Havlát nedávno dočkal dodatečné pozvánky do tréninkového procesu od St. Louis, které lepí díry v sestavě po zranění několika hráčů (aktuálně jsou mimo forvardi Patrik Berglund, Paul Stastny, Jaden Schwartz a Steve Ott). Blues s českým útočníkem nakonec uzavřeli roční smlouvu a hned po prvním zápase rozhodně nelitují.

34letý zkušený borec v minulé sezoně odehrál 40 partií v dresu New Jersey, proti kterému si shodou okolností v úterý odbyl debut za St. Louis. A že to byl debut veleúspěšný stanovila jeho rozdílová branka z 25. minuty. Havlát (14:14, +1, 2 střely, 1+0), jenž operoval ve třetím útoku po boku dalšího bývalého hráče Devils Scotta Gomeze, ukončil bezbrankový stav defenzivního duelu střelou z mezikruží po sérii perfektních přihrávek v útočném pásmu.

Druhý gól zápasu přidal i díky přihrávce Dmitrije Jaškina (11:19, +1, 0+1) v 44. minutě Magnus Pääjärvi. Blues tak na ledě soupeře zvítězili 2:0 a první hvězdou byl zvolen bezchybný brankář Jake Allen. Na své druhé čisté konto v řadě tentokrát potřeboval 24 zákroků a navázal tak na sobotní triumf 4:0 z Nashvillu, proti kterému kryl dokonce 45 střel. Ocenění pro druhou hvězdu připadlo debutantovi Havlátovi.

Dalším Čechem, jehož úterní výkon vynikl, byl Martin Hanzal (18:27, +1, 3 střely, 2+0). Urostlý centr ve službách Arizony díky třinácti přihrávkám z úvodních dvanácti startů v sezoně patřil v daném ohledu ke špičce NHL. Na první gól ale stále čekal. Zlom přinesl až úterní souboj na ledě Los Angeles, kde hned dvěma zásahy výrazně podpořil výhru Coyotes 3:2.

Zámořští novináři jej vyhlásili první hvězdou duelu poté, co nejprve v 12. minutě vystihl rozehrávku soupeře a střelou z mezikruží vyrovnával na průběžných 1:1. Podruhé skóroval pro změnu na 2:2 v 30. minutě, když si před brankou našel vyražený puk a bekhendem jej poslal do sítě.

Na střelecké představení českého reprezentanta pak v 52. minutě navázal Brad Richardson a Coyotes, v sestavě i s obráncem Zbyňkem Michálkem (20:42, +1, 1 střela), si z ledu favorita odvezli oba body.

Stejně jako Jágr a Hanzal byl zvolen první hvězdou utkání i gólman Detroitu Petr Mrázek, jenž se díky 38 zákrokům proti Washingtonu v úterý dočkal své první vychytané nuly sezony (šesté kariéry v NHL). O výjimečnosti jeho výkonu svědčí i fakt, že 15 z daných 38 ran Capitals vyslal jejich kapitán Alex Ovečkin.

Suverénně nejlepší střelec posledních sezon NHL, jenž si vyrovnal svůj osobní rekord v počtu ran za zápas, si tak na českém reprezentantovi doslova vylámal zuby. Ovečkin usiloval o překonání krajana Sergeje Fjodorova v počtu branek (483) v prestižní soutěži, na daný zápis si ale ještě chvíli počká.

„Věděl jsem, že bude střílet ze všech pozic. Šlo to poznat od začátku. Už za první třetinu měl snad sedm střel (statistici mu napočítali šest - pozn. red.), soustředil jsme se na něj a vyjížděl proti každému jeho pokusu,“ hodnotil duel spokojený Mrázek

O fotbalovém výsledku 1:0 pro Detroit rozhodl v 45. minutě svou premiérovou trefou v NHL útočník Andreas Athanasiou. Po vynechaném duelu proti Dallasu mezi nehrajícími náhradníky se do sestavy Red Wings vrátil obránce Jakub Kindl (14:53, +/-: 0, 2 střely).

Naopak nespokojení po úterních startech odcházeli gólmani Michal Neuvirth a Ondřej Pavelec. Prvně jmenovaný i přes 36 zákroků nezabránil domácímu výbuchu Philadelphie 0:4 s Coloradem. Tým Jakuba Voráčka (18:30, -1, 2 střely) padl už posedmé z posledních osmi představení.

Účinkování Ondřeje Pavelce v bráně Winnipegu pak pro změnu trvalo jen necelých třicet minut poté, co jej čtvrtým gólem z úvodních dvanácti střel vyprovodili hokejisté Minnesoty. Hlavní podíl na tom měl rakouský útočník s českými kořeny Thomas Vanek, jenž vstřelil dvě branky a jedna z nich bude rozhodně kandidovat na akci sezony.

Jednalo se právě o v pořadí čtvrtou trefu Wild, která vyhnala Pavelce na střídačku. Vanek zvyšoval průběžné vedení domácích na 4:1 poté, co si prohodil puk mezi nohama a dokonale tak zmátl bránícího Paula Postmu a následně vše završil střelou pod horní tyč Pavelcovy branky. Minnesota nakonec utkání dovedla do úspěšného konce po výsledku 5:3.

Výsledky NHL

New Jersey - St. Louis 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
25. Havlát, 44. Pääjärvi (Jaškin). Střely na branku: 24:28. Diváci: 13 310. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Havlát, 3. Pääjärvi (všichni St. Louis).

NY Rangers - Carolina 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
10. Fast, 10. R. Nash, 41. McDonagh. Střely na branku: 23:33. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Nash, 3. Zuccarello (všichni Rangers).

Philadelphia - Colorado 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
21. a 24. Duchene, 1. Iginla, 43. McLeod. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 40 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Střely na branku: 25:40. Diváci: 18 587. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Holden, 3. Berra (všichni Colorado).

Columbus - Vancouver 3:5 (2:2, 0:0, 1:3)
7. Jenner, 20. Johnson, 49. Atkinson - 51. a 59. H. Sedin, 11. Hansen, 18. D. Sedin, 55. Sutter. Střely na branku: 45:30. Diváci: 14 148. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Hansen (oba Vancouver), 3. Jenner (Columbus).

Detroit - Washington 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka:
45. Athanasiou. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 38 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Střely na branku: 27:38. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Athanasiou (oba Detroit), 3. Holtby (Washington).

Florida - Calgary 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)
6. Trocheck, 16. R. Smith, 24. Ekblad (Jágr), 49. Jágr - 8. a 27. Jones, 39. Monahan(Hudler). Střely na branku: 31:28. Diváci: 11 242. Hvězdy zápasu: 1. Jágr (Florida), 2. Jones (Calgary), 3. Ekblad (Florida).

Nashville - Ottawa 7:5 (1:3, 3:2, 3:0)
7. Sissons, 27. Weber, 28. Josi, 29. Watson, 43. Ekholm, 51. Jackman, 52. Bourque - 6. a 20. Z. Smith, 5. M. Michálek, 30. Karlsson, 40. Lazar. Střely na branku: 38:26. Diváci: 16 963. Hvězdy zápasu: 1. Sissons, 2. Bourque, 3. Ekholm (všichni Nashville).

Minnesota - Winnipeg 5:3 (1:1, 4:0, 0:2)
25. a 30. Vanek, 4. Niederreiter, 26. Haula, 33. Porter - 12. a 53. Little, 51. Wheeler. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 30 minut, z 12 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 66,7 procenta. Střely na branku: 28:28. Diváci: 19 153. Hvězdy zápasu: 1. Vanek, 2. Folin, 3. Spurgeon (všichni Minnesota).

Dallas - Toronto 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
40. Sharp, 46. Fiddler - 19. Holland, 53. Parenteau, 57. Gardiner. Střely na branku: 38:30. Diváci: 18 266. Hvězdy zápasu: 1. Gardiner (Toronto), 2. Demers (Dallas), 3. Parenteau (Toronto).

Tampa Bay - Buffalo 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky
: 21. Stamkos - 6. Eichel, 22. Franson, 46. Foligno, 60. Ristolainen. Střely na branku: 31:27. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Eichel (Buffalo), 2. Callahan (Tampa), 3. Johnson (Buffalo).

San Jose - NY Islanders 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)
31. Ward (Hertl), 55. Burns (Hertl) - 1. a 60. Tavares, 4. Grabovskij, 41. Boychuk. Střely na branku: 36:25. Diváci: 16 558. Hvězdy zápasu: 1. Grabovskij (Islanders), 2. Ward (San Jose), 3. Boychuk (Islanders).

Los Angeles - Arizona 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
6. Brown, 26. Toffoli - 12. a 30. Hanzal, 52. Richardson. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Hanzal, 2. Ekman-Larsson (oba Arizona), 3. Brown (Los Angeles).