Detroitský brankář Petr Mrázek čelí šanci Codyho Eakina z Dallasu.

Detroitský brankář Petr Mrázek čelí šanci Codyho Eakina z Dallasu. | foto: AP

Mrázek nahradil zraněného Howarda, Krejčí asistoval u výhry Bostonu

• 13
Skvěle hrající hokejisté Dallasu dobyli led Detroitu. Tým českých útočníků Aleše Hemského a Radka Faksy uspěl v neděli 4:1 a připsal si již dvanáctou výhru z dosavadních patnácti startů. Během 48. minuty nahradil v bráně Red Wings zraněného Jimmy Howarda český gólman Petr Mrázek. V dalších duelech se z Čechů prosadil jen David Krejčí, jenž jednou asistoval u výhry Bostonu 2:1 nad Islanders.

Nedělní výhrou 4:1 v Detroitu se Dallas zlepšil na 24 bodů, díky čemuž suverénně kraluje Západní konferenci a v rámci celé NHL je lepší jen Montreal se součtem 27 bodů. Stars v Joe Louis Aréně poslal do vedení už v 8. minutě při přesilové hře Patrick Sharp a v 16. minutě zvyšoval Valerij Ničuškin. Domácí ale vrátila do hry využitá početní převaha Gustava Nyquista z 20. minuty.

1. David Krejčí (BOS), 14z.- 17b.(7+10)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 16z.- 15b.(7+8)
3. Martin Hanzal (ARI), 11z.- 12b.(0+12)
4. Jiří Hudler (CGY), 15z.- 11b.(4+7)
5. T. Fleischmann (MTL), 16z. - 11b.(4+7)
6. Michael Frolík (CGY), 15z. - 11b.(3+8)
7. Jaromír Jágr (FLA), 12z.- 10b.(6+4)
8. Aleš Hemský (DAL), 14z.- 8b.(2+6)
9. Ondřej Palát (TBL), 16z. - 7b.(2+5)
10. Radim Vrbata (VAN), 15z. - 6b.(3+3)

Během prostřední hrací části oba celky vymyslely jen po třech střeleckých pokusech a stav tak vydržel až do samotného závěru řádné hrací doby, kdy Dallas pojistil svůj triumf dvěma zásahy do prázdné klece. Svůj druhý bod večera (1+1) si připsal v danou chvíli ještě vedoucí muž produktivity NHL Tyler Seguin.

Se ziskem 23 zápisů (9+14) si Seguin navýšil odstup od svého parťáka z útoku Jamieho Benna (21 bodů, 10+11) na dva body, později jej však s 23 body (10+13) dorovnal čtyřbodovým výkonem proti Edmontonu útočník Patrick Kane z Chicaga.

Kromě porážky fanoušky Red Wings mrzelo i zranění Jimmy Howarda, jenž v 48. minutě po kolizi s Jasonem Spezzou opustil ledovou plochu a do akce se tak podíval i Petr Mrázek (během jedenácti odchytaných minut zneškodnil dvě střely).

Páteční skvělá akce proti Torontu, kdy v prodloužení zařídil vítěznou branku Detroitu, neudržela v sestavě obránce Jakuba Kindla, jenž byl po návratu uzdraveného Mika Greena zařazen jen mezi náhradníky. Útočníci Dallasu Aleš Hemský (8:17, +/-: 0) a Radek Faksa (10:51, +1) se bodově neprosadili.

Nejproduktivnější český hokejista úvodu sezony NHL David Krejčí (19:32, +/-: 0, 1 střela, 0+1) přispěl v nedělním utkání na ledě Islanders jednou asistencí k výhře Bostonu 2:1.

Elitní centr Bruins byl po minulém utkání veřejně kritizován trenérem Claudem Julienem za zbytečná vyloučení (mimo jiné i po konfliktu s krajanem Tomášem Plekancem), která ovlivnila výsledek a vedla k prohře v Montrealu.

Tentokrát ale Krejčí spoluhráče ani jednou neoslabil a naopak při přesilovce pět na tři předvedl krásný pas, po kterém Ryan Spooner otevřel střelou do odkryté branky skóre. V 35. minutě zvyšoval na dvougólový rozdíl pro hosty Patrice Bergeron.

Jinak bezchybného Tuukku Raska, jenž pochytal 36 puků a byl zvolen první hvězdou, připravil o čisté konto až v 54. minutě bývalý spoluhráč Johnny Boychuk. V obraně domácích nechyběl český reprezentant Marek Židlický (14:19, +/-: 0), bostonský mladík David Pastrňák je stále mimo hru vinou zranění.

Po dvou nezdarech 5:6PP se St. Louis a 2:4 v New Jersey se obhájci Stanley Cupu z Chicaga vrátili na vítěznou vlnu, když na domácím ledě v neděli porazili 4:2 Edmonton.

Blackhawks slavili především zásluhou umu ofenzivního talentu Patricka Kana, který byl u všech vstřelených branek týmu. Americký útočník zaznamenal gól a tři přihrávky, což ho katapultovalo do čela bodování soutěže (díky vyššímu počtu branek předčil s 23 zápisy Tylera Seguina z Dallasu).

Za souhry se zmiňovaným Kanem se za Chicago činila také letní posila z ruské KHL Artemi Panarin (2+1) a statistiky si vylepšil i centr produktivního útoku domácích Artěm Anisimov (1+1).

Výsledky NHL

Detroit - Dallas 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
20. Nyquist - 8. Sharp, 16. Ničuškin, 59. Seguin, 60. Eakin. Střely na branku: 22:26. Petr Mrázek odchytal za Detroit 11:06 minuty a ze dvou střel neinkasoval. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Klingberg (Dallas), 2. Nyquist (Detroit), 3. Jordie Benn (Dallas).

New Jersey - Vancouver 4:3 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)
6. Henrique, 17. Cammalleri, 31. Kalinin, 64. Palmieri - 3. Higgins, 32. Edler, 35. Bärtschi. Střely na branku: 28:31. Diváci: 14 896. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Henrique (oba New Jersey), 3. Bärtschi (Vancouver).

NY Islanders - Boston 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
54. Boychuk - 13. Spooner (Krejčí), 35. Bergeron. Střely na branku: 37:27. Diváci: 13 197. Hvězdy zápasu: 1. Rask, 2. Marchand (oba Boston), 3. Boychuk (NY Islanders).

Chicago - Edmonton 4:2 (2:0, 0:0, 2:2)
1. a 18. Panarin, 54. P. Kane, 60. Anisimov - 43. Eberle, 59. Sekera. Střely na branku: 28:36. Diváci: 21 611. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. P. Kane, 3. Crawford (všichni Chicago).