Původní balení Tradičních piškotů Opavia, které bylo vyroben ještě v závodě u...

Původní balení Tradičních piškotů Opavia, které bylo vyroben ještě v závodě u Opavy. Nejen obal se liší u produktu, který se vyrábí v polské Jaroslawi. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Výrobce „polských“ piškotů je lídrem trhu. Prodává méně, vydělává více

  • 463
Výrobce piškotů Opavia a lídr na trhu s oplatkami a sušenkami loni zdvojnásobil zisk. Výzvy k bojkotu kvůli přesunu výroby do Polska se na prodejích zatím neprojevily. Firma Mondelez hraje úlohu jasného lídra trhu.

„Produkty Opavia jsou vnímány jako kvalitní a chutné,“ napsala o trhu s oplatkami, sušenkami a piškoty v Česku ve své analýze za loňský rok společnost Euromonitor.

V době, kdy facebookový profil majitele značky, nadnárodní společnosti Mondelez, zaplavují vzkazy stovky rozhněvaných konzumentů stěžujících si na kvalitu tradičních piškotů, zní taková zpráva jako z jiného světa.

Opavia roste

Mondelez v polovině příštího roku přestěhuje do Opavy výrobu sušenek z Portugalska. Podle deníku E15 zde bude vyrábět sušenky značky belVita. Z opavského podniku se tak stane největší továrna Mondelezu na sušenky v Evropě.

V areálu opavského závodu začal již loni Mondelez stavět novou halu za dvě miliardy korun. Podnik díky investici víc než zdvojnásobí svoji kapacitu a nabere 200 nových lidí, přičemž před rozšířením měl 670 zaměstnanců a denně produkoval dva miliony balení sušenek. Mondelez v Opavě vyrábí značky Fidorka, Tatranka, Zlaté oplatky nebo Crispello.

zdroj: ČTK

Jinak však renomovaná společnost vykreslila český trh oplatek, sušenek a piškotů poměrně přesně. Ve sladkém segmentu vidí velký potenciál a Mondelez s dominantním 56procentním podílem hraje úlohu jasného lídra trhu.

Konkurenti zůstávají daleko v závěsu. K těm patří především I.D.C. Praha, která dováží výrobky slovenské značky Sedita. Dále koncern Nestlé, jehož celkové tržby jsou sice vyšší, oplatko-sušenko-piškotová kategorie však tvoří v jejím portfoliu výrazně menší položku než u Mondelezu. A v posledních letech se podařilo část podílu ukousnout i rakouské společnosti Josef Manner.

Prodalo se méně, za vyšší ceny

Jde přitom o miliardový trh. Podle dat společnosti Nielsen Češi nakoupili za posledních dvanáct měsíců 49,7 tisíce tun oplatek, sušenek a piškotů v hodnotě 6,6 miliardy korun a patří k největším konzumentům těchto výrobků na světě.

Veronika Jeřábková z Nielsen poukazuje, že tržby z prodeje šly nahoru i přesto, že oplatek i piškotů se prodalo méně než ve stejném období předchozího roku. Pouze sušenek nakoupili spotřebitelé více, ale ty propad v dalších kategoriích vykrýt nedokázaly.

Prodalo se méně za více peněz, z toho vyplývá, že se musely zvedat ceny. „Dochází k nárůstu průměrných cen kategorie o 1,7 procenta i přesto, že stále větší podíl prodané hodnoty kategorie se prodá v akcích,“ uvádí Jeřábková. Útraty šly nahoru, přestože se v akcích prodá až 55 procent tohoto zboží.
A to se projevuje i na výsledcích Mondelezu, pod který vedle Tradičních piškotů Opavia spadají i výrobky jako Fidorky, Tatranky nebo BeBe Dobré ráno.

Zisk společnosti Mondelez CR Biscuit Production meziročně výrazně stoupl z 52 milionů v roce 2013 na 100 milionů korun v loňském roce. Také tržby šly nahoru z 800 milionů na 1,2 miliardy korun.

Z Opavy do Jaroslawi

Pod Mondelez CR Biscuit Production spadají výrobní závody v Lovosicích a v Opavě, kde se až do začátku letošního roku vyráběly právě Tradiční piškoty Opavia. Poté koncern přesunul jejich výrobu do polské Jaroslawi, což podle spotřebitelů vedlo ke zhoršení kvality.

TEST

Nové „polské“ piškoty Opavia obsahují víc vody než původní české

Až do roku 2013 zastřešovala výrobu Mondelez v Česku společnost Opavia LU, pod kterou dnes spadá už jen výroba oplatek Kolonáda z Mariánských Lázní. Pak se koncern rozhodl restrukturalizovat své tuzemské aktivity.

Mluvčí Mondelez Lukáš Hora upozorňuje, že nový subjekt Mondelez CR Biscuit Production je na rozdíl od Opavia LU čistě výrobní společností bez obchodních aktivit směrem k zákazníkům, která zásobuje tuzemský trh i řadu zahraničních zemí. Nelze ho tak považovat za nástupce Opavia LU.
Mondelez je ziskovější

Miliardový trh s cukrovinkami

Historické výsledky Opavia LU ve srovnání s konkurencí podle propočtů společnosti Finlord však vypovídají o zajímavé skutečnosti. Analytička Eva Mahdalová z Finlordu upozorňuje, že je Mondelez výrazně ziskovější než konkurence.

EBITDA marže, tedy zisk před úroky, zdaněním a odpisy v procentech celkových tržeb, se u Opavia LU tradičně pohybovala v dvouciferných číslech. Oproti tomu Nestlé a I.D.C. Praha dosahují marže jednotek, nebo dokonce jen zlomků procent.

Zda trhem nějak zamíchá zákazníky odmítaný přesun výroby piškotů do Jaroslawi, kvůli kterému řada z nich volá po bojkotu produktů Opavia, se projeví až s odstupem. Podle Hory zatím zůstává poptávka stabilní.
„V prodejích vůči našim zákazníkům žádné výrazné rozdíly nepozorujeme,“ uvedl Hora. O přesunutí výroby piškotů zpět do Opavy firma neuvažuje.