Další spor mezi cyklisty a radnicí Hradce rozpoutala křižovatka Koruna

  • 9
Vedení radnice v Hradci Králové dochází trpělivost s ostrou kritikou některých lidí kolem pracovní skupiny pro cyklodopravu. Terčem se stala rekonstrukce křižovatky Koruna, která se stane kruhovou.

Vedení města bojuje s některými lidmi z pracovní skupiny primátora pro cyklodopravu, která přitom ještě neoslavila ani první výročí.

Spor začal v červnu, kdy člen cykloskupiny Zbyněk Sperat, vědecký pracovník společnosti Centrum dopravního výzkumu, kritizoval město za údajně nepromyšlenou a překotnou výstavbu parkovacích věží pro kola (o pochybnostech pracovní skupiny čtěte zde).

Jiní lidé z této komunity se koncem října podepsali pod otevřený dopis, ve kterém žádají odvolání dopravního komisaře policie Stanislava Blažka pro „neomluvitelnou urážku všech slušných cyklistů“.

A nejnověji si to u vedení radnice rozlil opět Sperat, ale i další dopravní experti. Velmi kriticky se totiž pustili do stavby křižovatky Koruna, která začala zkraje července a potrvá ještě celý rok (více čtěte zde).

Připomínek ke Koruně, ale i k blízké křižovatce u Čedoku, mají cyklisté dlouhou řadu. Některá stavební řešení prý dokonce porušují normy.

„Myslím, že by s tím ještě něco šlo udělat, navíc by to byly poměrně drobné i levné úpravy,“ říká Pavel Řehák z Dopravně inženýrské kanceláře, který nedostatky obou křižovatek shrnul v detailní studii. Vycházel z bezpečnostního auditu z roku 2010 a na problémy upozornil, avšak bez výsledku.

Je to hanebné jednání, ozval se náměstek

„Jakákoli stavba by těžko mohla získat územní rozhodnutí a stavební povolení, pokud by byla v rozporu se zákonem a normami. Schvalovala to dopravní policie, odbor dopravy a další orgány státní správy a ještě nedávno nic nenamítali ani současní stěžovatelé,“ zdůrazňuje náměstek primátora Jindřich Vedlich.

„Asi před měsícem a půl byla schůzka cykloskupiny včetně pana Sperata i projektantů křižovatky. Ze schůzky nevyplynulo, že by stavba byla v rozporu s normami a dohodli jsme se na určitých krocích. Z lidského hlediska proto považuji jednání pana Sperata za velmi nefér a hanebné,“ dodává Vedlich.

U Čedoku auta srazila čtyři chodce

Největší nebezpečí bude podle kritiků hrozit na přechodech pro chodce u Čedoku. Budou hned dva těsně za sebou, navíc s příliš úzkými dělicími ostrůvky. Dva pruhy v každém směru jsou prý rizikové kvůli autu řidiče, který sice zastaví, ale šofér ve druhém pruhu už nikoli, protože si přes první vůz chodce nevšimne.

„Od roku 2007 jsou přímo v tomto místě evidovány čtyři dopravní nehody se zraněním v podobě sražení chodců na přechodu pro chodce, z toho dvě skončily vážným zraněním,“ poukazuje Sperat na řešení, jež se u Čedoku neosvědčilo již v minulosti.

„Navržené řešení je krokem o dvacet let zpět,“ přitakává i bezpečnostní auditor Centra dopravního výzkumu Pavel Skládaný.

„Šířku dva metry pro ostrůvky norma připouští ve stísněných poměrech, což se týká i Gočárovy třídy, kde investor nechtěl jít cestou zmenšování prostoru pro chodce ve prospěch rozšíření vozovky. Navíc se řidiči vždy musí řídit platným dopravním značením a zákazem předjíždění na přechodu pro chodce i v případech, kdy zde chodci nepřecházejí,“ argumentuje ve svém prohlášení magistrát.

Snaží se vyvracet i další nadnášené problémy jako třeba příliš úzké pruhy i přejezdy pro cyklisty, malé poloměry oblouků stezek, kde budou hrozit srážky kolařů, šikmé vedení přechodu, zeleň, která znemožní přehled o dění na silnici, ale i složité a nebezpečné cyklomanévry při překonávání budoucí okružní křižovatky Koruna.

Zatímco cyklisté upozorňují na potenciální nebezpečí, město vidí rekonstrukci křižovatek jen v růžových barvách a potíže odmítá. „Rekonstruované prostory ulic Gočárovy, Honkovy i samotné okružní křižovatky jsou řešeny tak, že se pohyb pěšky či na kole stává plnohodnotnou alternativou automobilové dopravy,“ zdůrazňuje magistrát.

Křižovatka neleží v žaludku jen cyklistům. Na riziko dopravního „špuntu“ upozorňovali i někteří zastupitelé, jiným se zase nelíbí cena kolem 130 milionů korun.

„Bohužel ta část politiků, kteří jsou zodpovědní za investice a rozvoj města, se vidí v absurdních projektech za desítky i stovky milionů, jako je fontána uprostřed křižovatky. Na tu si můžou umístit fangličku o dotaci a vyfotit se pro Radnici,“ přidává se ke kritikům hradecký aktivista Aleš Dohnal.