Jakub Kindl (čelem vlevo) slaví vítězný gól v prodloužení do sítě Toronta. | foto: AP

Kindl s Mrázkem stáli za výhrou Detroitu, Faksa a Hemský slavili gól

• 17
Hokejový obránce Jakub Kindl vstřelil v prodloužení vítězný gól Detroitu na 2:1 v zápase na ledě Toronta. Na triumfu hostí se 32 zákroky podílel i gólman Petr Mrázek. Dařilo se i útočníkům Dallasu Aleši Hemskému a Radku Faksovi. Oba se zapsali mezi střelce a pro druhého jmenovaného to byl první gól kariéry v NHL. Stars zvítězili v Carolině jasně 4:1.

S bilancí dvou výher v řadě (v sobotu 5:3 nad Ottawou a v úterý 2:1 nad Tampou Bay) zavítali hokejisté Detroitu v pátek na led nevýrazného Toronta v roli jasných favoritů. Domácí z úvodních dvanácti startů vybojovali jen dvě výhry a očekávaný vývoj nabrala i konfrontace s Red Wings, které v 17. minutě poslal do vedení svou jubilejní 300. trefou zámořské kariéry zkušený Henrik Zetterberg.

1. David Krejčí (BOS), 12z.- 15b.(7+8)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 15z.- 14b.(6+8)
3. Martin Hanzal (ARI), 10z.- 12b.(0+12)
4. Jiří Hudler (CGY), 14z.- 11b.(4+7)
5. T. Fleischmann (MTL), 15z. - 11b.(4+7)
6. Jaromír Jágr (FLA), 11z.- 10b.(6+4)
7. Michael Frolík (CGY), 14z. - 10b.(3+7)
8. Aleš Hemský (DAL), 13z.- 8b.(2+6)
9. Ondřej Palát (TBL), 15z. - 7b.(2+5)
10. Radim Vrbata (VAN), 13z. - 6b.(3+3)

Stav 0:1 vydržel díky skvělým zákrokům gólmanů Jamese Reimera a hlavně Petra Mrázka až do samotného závěru řádné hrací doby, kdy se přeci jen domácím podařilo vyrovnat. Za hry bez brankáře s šesti hráči v poli v čase 58:58 Maple Leafs šťastnou trefou vrátil do zápasu důrazný obránce Dion Phaneuf. Puk od Mrázkovy vyrážečky rotoval ve vzduchu a do sítě zapadl po odrazu od držadla jeho hole.

Z následného prodloužení ale uběhly jen necelé tři minuty hry, když jako nůž máslem pronikl do útočného pásma detroitský bek Jakub Kindl (13:55, +1, 4 střely, 1+0) a střelou švihem z prostoru levého kruhu nedal Reimerovi šanci zasáhnout - 1:2 pro Detroit. Skvělá individuální akce vynesla Kindlovi post první hvězdy duelu. Jeho radost jistě umocňoval fakt, že šlo o triumf nad Mikem Babcockem, který českého zadáka z dob koučování v Detroitu často zařazoval jen mezi náhradníky.

Skvěle si ale vedl i gólman Mrázek, jenž ve svém sedmém letošním startu vychytal čtvrtou výhru. V obraně Toronta pak nechyběl Roman Polák (18:40, +/-: 0, 2 střely).

Dva body z ledu soupeře si v pátek odvezli také hokejisté Dallasu po startu v Carolině. Na triumfu 4:1 se gólově podíleli i Aleš Hemský a nováček Radek Faksa. Hurricanes, v sestavě s forvardem Andrejem Nestrašilem (8:56, -2) a obráncem Michalem Jordánem jen mezi náhradníky, nejprve poslal do vedení v 24. minutě útočník Jordan Staal.

Hostům se podařilo srovnat v 30. minutě, kdy Aleš Hemský (11:59, +1, 1 střela, 1+0) dorazil vyražený puk do odkryté brány Eddie Läcka. Český reprezentant se vrátil do sestavy po jednom vynechaném duelu kvůli naraženému boku a hned si připsal svou druhou trefu sezony.

Ve třetí třetině pak Dallas rozhodl o svém úspěchu třemi dalšími góly. Za asistence nového lídra bodování NHL Tylera Seguina (s 21 body přeskočil svého 20bodového parťáka Jamie Benna, jenž tentokrát vyšel naprázdno) vstřelil v 52. minutě rozdílový gól Patrick Sharp.

V čase 53:20 pak přišla velká chvíle pro Radka Faksu (14:00, +2, 2 střely, 1+0). Zatím jediný český nováček letošní sezony NHL čekal na svůj první bod a zároveň i gól v prestižní soutěži do svého desátého startu. Rozhozeného gólmana Eddie Läcka překonal dorážkou z bezprostřední blízkosti branky. Do prázdné klece pak ještě v závěru výhru pojistil Jason Demers. Dallas uspěl pojedenácté z dosavadních čtrnácti startů a se ziskem 22 bodů je po Montrealu (25 bodů) druhým nejlepším celkem soutěže.

Vydařenými výsledky nepřestávají překvapovat hokejisté New Jersey, kteří si naposledy po skóre 4:2 vyšlápli dokonce na obhájce Stanley Cupu z Chicaga. Sedmou výhru Devils z posledních devíti startů bilancí (1+1) řídili útočníci Travis Zajac, Kyle Palmieri a Lee Stempniak.

Po dvou vynechaných zápasech proti Islanders vinou zranění se do sestavy vítězů vrátil český útočník Jiří Tlustý (14:46, +1, 2 střely), další bod k dosavadní bilanci (1+2) ale nepřidal. Blackhawks navíc kromě porážky mrzelo i zranění Artěma Anisimova, jenž odstoupil v průběhu druhé třetiny a doplnil tak marody Mariána Hossu a Duncana Keitha.

Už šestou výhru v řadě, z nichž pět navíc urvali na ledě soupeře, si připsali ve formě hrající hokejisté Pittsburghu. Naposledy slavili po těsném výsledku 2:1 z ledu Edmontonu.

Vítěznou akci zařídil v 50. minutě útočník Phil Kessel, kterému v přesilovce asistoval i Sidney Crosby. Kapitán Penguins si tak připsal sedmý bod (2+5) z úvodních třinácti startů nového ročníku.

Domácím Oilers v zápase chyběl zraněný nováček Connor McDavid, do sestavy se ale naopak poprvé v sezoně dostal uzdravený Jordan Eberle.

Po pouhé jediné výhře z úvodních deseti startů v sezoně se hokejisté Anaheimu pomalu vzpamatovávají. Díky pátečnímu domácímu triumfu 4:2 nad Columbusem si připsali třetí dvoubodový zisk v řadě.

Poprvé v sezoně se výrazně prosadila elitní formace Ducks. Pomohl tomu návrat do sestavy centra Ryana Getzlafa, jenž si společně s tradičním parťákem Corey Perrym připsali po třech asistencích.

Výhra Anaheim, za který nenastoupil zraněný Jiří Sekáč, odlepila ode dna Západní konference. S pouhými 21 nastřílenými góly ovšem stále zůstává nejslabším celkem ligy za Philadelphií (25 gólů) a Torontem s Carolinou (27 gólů).

Toronto - Detroit 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
59. Phaneuf - 17. Zetterberg, 63. Kindl. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 33 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97 procent. Střely na branku: 33:24. Diváci: 19.680. Hvězdy zápasu: 1. Kindl, 2. Mrázek, 3. Zetterberg (všichni Detroit).

New Jersey - Chicago 4:2 (3:0, 1:1, 0:1)
4. Stempniak, 18. Palmieri, 19. Zajac, 28. Cammalleri - 39. P. Kane, 59. Kero. Střely na branku: 26:29. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Stempniak, 3. Zajac (všichni New Jersey).

Anaheim - Columbus 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
4. Fowler, 27. Maroon, 49. Manson, 60. Stoner - 30. a 60. Hartnell. Střely na branku: 34:36. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf, 2. Perry, 3. Fowler (všichni Anaheim).

Colorado - NY Rangers 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
8. MacKinnon - 33. Stepan, 34. Lindberg. Střely na branku: 30:33. Diváci: 17.818. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist (Rangers), 2. Berra (Colorado), 3. McDonagh (Rangers).

Edmonton - Pittsburgh 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
21. Klefbom - 30. Sprong, 50. Kessel. Střely na branku: 28:33. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Zatkoff (Pittsburgh), 2. Klefbom, 3. Nilsson (oba Edmonton).

Carolina - Dallas 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
24. J. Staal - 30. Hemský, 52. Sharp, 54. Faksa, 60. Demers. Střely na branku: 31:28. Diváci: 10.188. Hvězdy zápasu: 1. Sceviour (Dallas), 2. J. Staal (Carolina), 3. Seguin (Dallas).