Uprchlíky už nemáme kam dávat, stěžují si Švédové a staví pro ně stany

  • 434
Švédská vláda už nemůže nově příchozím uprchlíkům zaručit, že pro ně najde ubytování. Kvůli nedostatku kapacit se padesátku uprchlíků chystá vládní migrační úřad ubytovat na recepci svého sídla ve Stockholmu, informovala agentura Reuters.

„Hlavním problémem dnes je, že počet žadatelů o azyl roste rychleji, než kolik můžeme zařídit ubytovacích míst,“ řekl švédský ministr spravedlnosti a pro migraci Morgan Johansson.

„Švédsko už nemůže zaručit ubytování každému, kdo přijde. Ti, kteří přicházejí, by mohli být konfrontováni se zprávami, že není kde se ubytovat,“ dodal ministr.

Úřad se už chystá tisícovky uprchlíků ubytovat ve vytápěných stanech. Někteří by mohli být posláni do míst, jako jsou lyžařská střediska nebo zábavní parky. Švédský migrační úřad odhaduje, že letos do země přijde až 190 000 žadatelů o azyl, což je dvojnásobek oproti dosud rekordním číslům z počátku 90. let.

Švédská vláda se už podle Reuters obrátila na Evropskou unii s žádostí o přerozdělení části uprchlíků, kteří přišli na švédské území, mezi další země EU. Stockholm ale neupřesnil, kolik migrantů by chtěl do jiných zemí poslat.

Ministři vnitra EU v září v Bruselu většinou hlasů schválili rozhodnutí přerozdělit 160 000 uprchlíků z Itálie a Řecka mezi jednotlivé členské země. Proti kvótám hlasovaly Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, zatímco Finsko se zdrželo.

„Domníváme se, že součástí tohoto systému přerozdělení by neměly být jen Řecko a Itálie, ale také Švédsko. Řekl jsem předsedovi Evropské komise (Jeanu-Claudeovi) Junckerovi a předsedovi Evropské rady (Donaldu) Tuskovi, že musejí počítat s tím, že předložíme žádost v tomto smyslu,“ uvedl už v pondělí švédský premiér Stefan Löfven.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video