Z bezdomovců jsem otroky nedělala, plakala žena. Soud trest zrušil

  • 55
Vrchní soud v Praze ve čtvrtek zrušil původní rozsudek nad Erikou Harvanovou a jejím synem Erikem, kteří podle obžaloby zotročovali bezdomovce. Muže bez přístřeší podle vyšetřovatelů nalákali k sobě domů, sebrali jim doklady, nutili je k práci a brali si na ně úvěry. Některým vzali i starobní důchod.

„Já jsem neublížila nikomu z těch poškozených, já jsem kolem nich dělala, prala jsem jim,“ plakala u soudu padesátiletá Slovenka. Tvrdila dokonce, že bezdomovcům, které si s manželem a synem přivezli do jejich domku na Královéhradecku, stříhala nehty, vařila jim a zařídila jim vlastní pokoj s koupelnou.

Vrchní soud odvolání vyhověl a původní osmiletý trest zrušil. Krajský soud v Hradci Králové musí znovu zkoumat, zda se obžalovaní opravdu dopustili obchodování s lidmi. „Zjistili jsme podstatné vady napadeného rozsudku, zejména nejasnosti ve skutkových zjištěních,“ řekl předseda senátu Viktor Mach. Není také jisté, jak velkou škodu obžalovaní způsobili a jak konkrétně se na trestné činnosti podíleli. Oba obžalovaní zůstávají ve vazbě.

Původně byl mezi obviněnými i manžel obžalované Stanislav Harvan. Vloni ale zemřel ve vazbě. Obžaloba právě jeho uváděla jako hlavního organizátora trestné činnosti. „Manžel ji (svou ženu) fyzicky napadal, všichni z něj měli strach,“ popsal jeho roli obhájce Harvanové Radek Matoulek (o případu čtěte i zde).

Podmínky k životu byly horší než ve vězení

Harvanová a její syn jsou obžalovaní z několika trestných činů. Od roku 2006 údajně k sobě lákali bezdomovce na pražském hlavním nádraží pod falešnými záminkami, že jim seženou práci. Přivedli takto nejméně devět mužů. Některé z nich pak podle obžaloby drželi v domku na Královéhradecku i deset měsíců.

Bezdomovci podle obžaloby žili v tísnivých podmínkách. Museli pracovat v zastavárně, nosit vodu a dřevo na topení a nedostávali žádné peníze. Rodina se často stěhovala, pobývala v Jaroslavi, v Ostrově nad Oslavou nebo v Kopidlně.

„Spávali na matracích ve sklepě, ve vlhku, v plísních,“ uvedl zmocněnec poškozených. Uvedl, že jeden z mužů dodnes trpí kvůli hrozným prožitkům od Harvanových psychickými problémy. „Vzalo mu to pocit sebedůvěry, ani nyní není schopen se stýkat s okolím, uvažuje o sebevraždě,“ popsal jeho situaci. Pro svého klienta požaduje vyplacení 300 tisíc korun, které mu mají kompenzovat omezení na svobodě a útisk, který zažil. Byl prý držen v horších podmínkách, než jaké mají vězni.

Utéci od svých utlačovatelů prý bezdomovci nemohli, protože jim Harvanovi vyhrožovali zbitím a také jim sebrali doklady. K nim pak falšovali potvrzení o zaměstnání nebo o nájmu a bezdomovce nutili, aby si na sebe brali úvěry. Získané peníze jim sebrali a nechali je zadlužené.

Rafinovaná osoba využívající druhých lidí, tvrdí posudek

Jak zdůraznila státní zástupkyně, podle psychologického posudku Harvanová osoba nikdy nepracovala a rafinovaně využívá druhých. U soudu se ale snažila působit jako milující matka a babička, která se o bezdomovce nezištně starala.

„Ten kluk je tady zbytečně, jen dělal manželovi šoféra, nevěděl nic,“ zastala se svého třicetiletého syna. „Mám dvanáct vnoučat, která mě potřebují,“ říkala u soudu se slzami v očích.

Harvanovi si za obchod s lidmi, úvěrový podvod, útisk, vykořisťování a další trestné činy podle původního rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové měli odpykat každý osm let ve věznici s dozorem. Kromě toho měli poškozeným a úvěrové společnosti zaplatit zhruba 200 000 korun.

,

Video