Elektrické prase vyjíždí. Česká motocyklová legenda chce zase dobýt svět

  • 119
Neil Smith miluje stará auta a motorky. Prvního veterána zrenovoval v šestnácti letech. V Mirošovicích u Prahy usazený Brit se zamiloval do prasete. Ten legendární skútr strakonické ČZ má v několika exemplářích. Teď hledá nadšence, kterým chce novodobou repliku nabídnout v elektrickém provedení.

Legendární skútr znají i nemotorkáři, hrál v mnoha filmech a naši dědové ho parkovali vedle stejně ikonické felicie. Vznikl v padesátých letech a ve své době to byl doslova revoluční stroj, který si v ničem nezadal s italskými vespami, které mohl československý turista obdivovat na prázdninách v Římě.

Skútr ČZ 175, představený vůbec poprvé veřejnosti v provomájovém průvodu ve Strakonicích roku 1956, si pro svůj specifický tvar s nízkým protáhlým čumákem zakončeným velkým světlometem vysloužil přezdívku prase.

V letech 1957 až 1964 jich vyrobili na 115 tisíc a vyvážely se do celého světa. Na Novém Zélandu a v Nizozemsku prý dokonce složilo dvoukolové prase u policie.

ČZ 175 "Prase“ se vrací na silnice jako elektroskútr.

„Pohodlné sedadlo umožňovalo slečnám spolujezdkyním jízdu bokem jako na koni a řadicí páka tvaru kolíbky byla uzpůsobená pro řazení patou, aby si pánové neprošoupali semiš na svých polobotkách,“ píše se v přehledu stovky českých designových ikon, mezi které ČZ 175 určitě patří.

Skútr s velkým prostorem pro náklad nad předním kolem se dočkal i zajímavých karosářských variant, například jako tříkolá rikša s nákladní korbou nebo se sajdkárou Druzeta.

Elektrické prase

Skútr z hlavy konstruktéra J. F. Kocha má samonosnou karoserii. Ta se právě hodila Neilu Smithovi k přestavbě na elektrický pohon. „Původně jsem chtěl dát akumulátory do výfuků s tím, že by se daly vyměňovat za nabité,“ popisuje vývoj. Nakonec zvolil konvenčnější řešení s balíkem baterií uloženým v karoserii co nejníže kvůli zachování nízkého těžiště.

Elektrické prase ještě prochází vývojem, některé detaily se ještě budou modifikovat. Ale nabíjecí zásuvka na čumáku schovaná pod původním víčkem nádrže stejně jako kotoučové brzdy na obou kolech zůstanou (původní provedení mělo brzdy bubnové).

ČZ 175 "Prase“ se vrací na silnice jako elektroskútr.
ČZ 175 "Prase“ se vrací na silnice jako elektroskútr.

Baterie má kapacitu 5 kWh a zaručuje dojezd až 100 km. Plné nabití skútru by mělo trvat zhruba 4 až 5 hodin, ale Neil Smith má už rozpracovaný systém rychlonabíjení, které umožní baterie naplnit za dvacet minut.

Baterie je umístěna v tunelu kapotáže, částečně na původním místě spalovacího motoru. Elektromotor je pak v náboji zadního kola.

Neil Smith sympatickou češtinou bez toho, aby lovil z paměti slovíčka, vysvětluje, že chce, aby novodobá čezeta byl český projekt. „Chci, aby komponenty byly české,“ vysvětluje. Zatím se mu je prý daří nacházet, jen lithiové akumulátory a elektromotor jsou z Číny. „Nikdo v Evropě nenabízí takový elektromotor, jaký potřebuji,“ dodává Smith.

ČZ 175 "Prase“ se vrací na silnice jako elektroskútr.

Smith zatím přestavěl na elektropohon několik torz původní čezety. Teď shání zájemce, kteří by elektrické prase chtěli. Potřebuje jich kolem stovky, pak se může rozjet výroba. Na svém statku ve středočeských Mirošovicích ukazuje prostory, kde má stavba probíhat. Prý budou schopni vyrobit dva až tři kusy týdně. Strakonická společnost ČZ dnes prý už o výrobu motorek zájem nemá, ale Smithův projekt podporuje. Ten už má i zaregistrovanou značku „Čezeta“.

ČZ 175 "Prase“ se vrací na silnice jako elektroskútr.

Cena deset tisíc eur, kterou na znovuzrozenou českou legendu nasadil, není rozhodně lidová. Uznává to i sám stavitel. Vysvětluje, že to je stylové zboží, které má v plánu nabízet i za hranicemi. Už má dokonce rozjednané prodejce v Německu nebo Londýně.

Má také připravenou reklamu nebo řadu stylových doplňků, ve které je třeba sada kožených brašen. V nabídce bude také stylový jednokolový přívěs. Replika slavného „páva“ vyjde na osmnáct tisíc korun a je z laminátu.