Vojenský újezd Brdy - Pilská vodní nádrž.

Vojenský újezd Brdy - Pilská vodní nádrž. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Už na jaře budou v Brdech značené trasy, na vrch Tok se zatím nesmí

  • 8
Už příští rok na jaře by měly být v Brdech desítky kilometrů značených turistických tras. Jejich podoba by měla být hotova do konce letošního roku. Po 1. lednu, kdy se vojenský újezd přemění na Chráněnu krajinnou oblast Brdy, začne Klub českých turistů se značením.

Části Brd, které už pyrotechnici vyčistili, jsou o víkendech a o svátcích dostupné i nyní. „Od Nového roku už budou moci na tyto cesty turisté vyrazit každý den,“ uvedl Jaroslav Obermajer, ředitel středočeské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, což je nadřízený orgán CHKO Brdy.

S postupující pyrotechnickou očistou se bude přístupný prostor rozšiřovat až do závěrečné fáze v roce 2017, kdy se plánuje ukončení pyrotechnických prací.

V uplynulých dnech dostali podle Obermajera značkaři Klubu českých turistů výjimku ke vstupu do vojenského újezdu, aby si území mohli projít a připravit si místa, kde se budou umisťovat rozcestníky. „Snaha je proznačit přístupné části na jaře 2016,“ líčí Obermajer.

Jak uvedl šéf značkařů Klubu českých turistů v Plzeňském kraji Vladislav Sajdl, v první fázi by chtěl klub proznačit 40 až 50 kilometrů tras. Nejdříve hodlá vytvořit jednu páteřní trasu, která by vedla od Jinců ve východní části přes Padrťské rybníky a dále na jih směrem na Míšov.

„Z jednotlivých hraničních obcí okolo CHKO, například z Dobříva, Skořic či Míšova bychom na tuto trasu rádi navázali další větve. Lidé si pak budou moci naplánovat okruh, který bude začínat v jedné obci a končit v jiné,“ popsal Sajdl. Klub chce navázat na stávající trasy v okolí.

S výstavbou občerstvovacích zařízení uvnitř CHKO se nepočítá, stejně jako s výstavbou rozhleden. Ale lidé se podle Obermajera mohou těšit na budování vyhlídkových míst.

„Upraví se tam terén tak, aby se turisté dostali do bodu, z kterého bude výhled do kraje, nebo se tam vybuduje jednoduchá dřevěná stavba. S rozhlednou třeba jako na Ještědu, u které by byla hospoda, se nepočítá. Do Brd si lidé budou muset vzít svačinu,“ líčí Obermajer.

V CHKO podle něj nebude žádná veřejná komunikace ani parkoviště. Důvod je jednoduchý. Motorová vozidla mají vjezd zakázán. Ale v budoucnosti se nevylučuje povolení veřejné dopravy na elektropohon. Podle Obermajera se lidé nebudou moct těšit ani na sjezdovky, protože celá oblast je v chráněném pásmu akumulace vod.

Vojenský újezd Brdy

A kdy bude přístupný nejvyšší kopec Tok? „Tam byly střelnice a dopadové plochy, proto se s přístupem počítá až v roce 2017. Plánuje se tam naučná stezka, která by turisty bezpečně dovedla na zajímavá místa,“ vysvětlil Jaroslav Obermajer.

Obavy, zda vznik CHKO nepřinese spory mezi turisty a správou oblasti, jako je to na Šumavě, kde turisté marně usilují o zpřístupnění některých míst, jsou podle ředitele středočeské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny liché. „Dohady jako na Šumavě nebudou. I proto, že se nejedná o národní park,“ dušuje se Obermajer.

„Snaha je, aby v Brdech bylo turistických tras velké množství. Největší omezení tam budou kvůli nedokončeným pyrotechnickým pracím, ne kvůli ochraně přírody,“ vysvětlil Obermajer.

Některé části se podle něj úplně čistit nebudou, naplánované je jen pyrotechnické čištění na povrchu. Tam bude vstup omezený nebo na vlastní nebezpečí.

Podívejte se na přírodu v Brdech.

11. srpna 2011