Starostka Vyšních Lhot Dana Nováková při setkání s občany letos v červenci před zřízením detenčního zařízení pro uprchlíky v obci. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Běženci nechtějí být u nás zavření, říká starostka Vyšních Lhot

  • 77
Postupně si zvykáme, i když velmi neradi, přiznává starostka Vyšních Lhot na Frýdecko-Místecku Dana Nováková k přítomnosti uprchlického tábora v obci. Optimisticky se do budoucnosti nedívá. „Obávám se, že uprchlická krize zvládnuta stále nebude,“ tvrdí.

V oploceném areálu ve Vyšních Lhotách na úpatí Beskyd čekají na svůj osud desítky uprchlíků. Od chvíle, kdy sem přišli první, už uběhly dva měsíce. Starostka Dana Nováková tehdy zřízení uprchlického tábora odmítala.

Paní starostko, už jste si v obci zvykli na to, že tady máte uprchlíky?
Postupně si na toto zařízení zvykáme, i když velmi neradi. Hlavně nám nic jiného nezbývá. Děláme vše pro to, aby obec dále běžela ve svých kolejích se všemi akcemi i prací, která k tomu patří. Také se snažíme navrátit obci její dobré jméno, aby přestala být vnímána jen jako ta, kde jsou uprchlíci.

Navrátit dobré jméno?
Chystáme vydání nových propagačních předmětů a na příští rok hodláme rozšířit nabídku kulturních a sportovních akcí, aby všichni věděli, že i v blízkosti takového zařízení se dá žít.

Uprchlíci zavření uvnitř detenčního zařízení ve Vyšních Lhotách.

Změnila se nějak atmosféra v obci od příchodu prvních běženců?
Dřívější hlavní pocity se zřejmě daly vyjádřit jako znechucení a rezignace nad tím, že stejně nic nemůžeme ovlivnit. Donutili jsme tenkrát alespoň ministerstvo vnitra k určitým slibům a prohlášením na téma bezpečnosti a v následujících týdnech trvali na jejich dodržení. Tady je třeba říct, že vnitro tyto sliby dodrželo, i když to nebylo jednoduché a cestu, jak vzájemně komunikovat, jsme si museli teprve najít. Paradoxně jsme tím vyšlapali cestičku dalším obcím, kde se tato zařízení následně otevírala. Současnou situaci bych charakterizovala tak, že občané už chtějí mít hlavně svůj klid.

Celkem tvrdě jste vystupovala proti tomu, aby ve Vyšních Lhotách uprchlíci byli. Změnil se od té doby nějak váš názor?
Ne, i nadále si myslím, že kdyby Evropská unie od počátku nastavila jasná pravidla a chránila své společné hranice, do této situace bychom se vůbec nedostali. Očekávala bych od EU společný postup a ochranu vlastních hranic, tradic, hodnot a občanů, zatím to ale spíše vypadá, že se stále mluví a nic neřeší. A to, že jsou kvóty naprostý nesmysl a že podle mého názoru Evropa nikdy není schopna takové množství těchto cizinců integrovat, a hlavně uživit, si také nadále myslím. A to už ani nemluvím o tom, že jsem přesvědčena, že si to ani většina občanů nepřeje.

Není vám líto třeba rodin s dětmi, které musí trčet za zamřížovanými okny?
Dětí je mi líto velmi, ale za ně zodpovídají rodiče, kteří je na tuto cestu vzali. I za tento obrázek ale může EU. Kdyby nedopustila uprchlickou vlnu, rodiny s dětmi by zůstaly ve svých zemích, kde ovšem - a to je třeba zdůraznit - měla EU ve spolupráci s USA i Ruskem politicky a následně i finančně pomoci. Místo toho se přetahují, kdo a jak tam může zakročit, a řešení je v nedohlednu.

Máte informace, jak se uprchlíci v táboře chovají? Váží si toho, že mají ubytování, jídlo a podobně?
Moje informace jsou především o tom, že zařízení veškeré konflikty a problémy zvládá, stejně tak jako střežení objektu. Samozřejmě že ideální to v dané situaci není a ani nemůže být. Osobně se domnívám, že například tři druhy stravy jsou zbytečné. Jistě by stačilo zajistit jedno, samozřejmě s přihlédnutím k jejich většinové víře. Ale podstata je pořád stejná. Tito cizinci v České republice být nechtějí, takže logicky nechtějí být zavření ani ve Vyšních Lhotách. Těžko tedy předpokládat, že by si v tomto případě ubytování vážili.

Jste informována o tom, co se v areálu děje?
Zpočátku byla samozřejmě komunikace častější, dá se říci, že jsem s jednotlivými zástupci ministerstva vnitra, Správy uprchlických zařízení a vedení Zařízení pro zajištění cizinců byla v kontaktu denně. Teď s postupem času, kdy se situace přece jen zklidňuje, stačí jednou za týden si zavolat s vedoucím zařízení, zda je situace takzvaně běžná a normální, kolik uprchlíků tam je a podobně. Zatím se mi nestalo, že bych nedostala odpověď, a vzájemnou komunikaci s nimi považuji v rámci možností za dobrou.

Vy osobně jste tábor navštívila? Setkala jste se s uprchlíky?
Zařízení jsem navštívila několikrát, ale při svých návštěvách v objektu už nyní nechodím do oplocené zóny. Přijde mi, že je to nevhodné.

Proslýchá se, že v objektu není všechno tak, jak by mělo být. Víte o nějakých konfliktech, ke kterým tam údajně dochází?
V zařízení, bohužel, dochází ke konfliktům, při kterých zasahuje více složek policie, o podrobnostech ale informována nejsem ani já. Místo toho, aby kompetentní instituce objektivně připustily, že problémy uvnitř jsou, vzniká spousta zveličených fám, u kterých nemohu zodpovědně říci, jak pravdivý či lživý je jejich základ.

Starostka Vyšních Lhot Dana Nováková v roce 2012 v rozhoovru s tehdejším ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. Tehdy se měl tábor přeměnit na věznici. (5. března 2012)

Kolikátá várka uprchlíků už tady je?
Nelze mluvit o várkách cizinců, příchod je podle aktuální situace, někdy v desítkách, jindy v jednotlivcích. Kolik cizinců zařízením již prošlo, může ale říct jen ministerstvo, to já nevím. Museli jsme si ale zvyknout na zvýšenou dopravu, občasný a rychlý průjezd vozidel s majáčky a bohužel i zvýšený hluk z objektu. Ten ale teď s přicházející zimou snad utichne. Pro příští rok se pokusíme minimálně rozšířit dobu nočního klidu v zařízení pro uprchlíky, protože naši občané, oproti těmto cizincům, musí ráno vstávat do práce a chtějí se v klidu vyspat.

Z čeho mají lidé největší strach?
Největší obavy byly samozřejmě o bezpečnost, ty se naštěstí nenaplňují. Bohužel dopad je i na hodnotu nemovitostí. Lidé prostě nemají chuť stavět v blízkosti takového zařízení. Tím hlavním problémem je ale obecná obava z množství jednotlivých uprchlíků přicházejících do Evropy, kterou má podle ohlasů na internetu i mých osobních kontaktů s lidmi většina obyvatel naší země. Tato obava je u našich občanů umocněna právě blízkostí objektu.

V objektu je zvýšená ostraha, jsou zde desítky policistů, objekt hlídá bezpečnostní agentura i kamery. Je to dostatečná ochrana?
Ano, objekt je střežen podle mě v dostatečné míře a jednotlivé složky ministerstva tu situaci naprosto zvládají.

Myslíte si, že vám hrozí nějaké nebezpečí?
Objekt je dobře střežen uvnitř, slíbené navýšení hlídek Policie ČR v obci samotné také nastalo, takže se domnívám, že žádné přímé ohrožení nám v obci nehrozí. Bezpečností v celé Evropě do budoucna si tak jista bohužel už nejsem.

Dokážete odhadnout, jaká situace tady bude za rok?
Netroufám si to odhadnout, doufám, že Vyšní Lhoty budou mít klid a pohodu, ale obávám se, že uprchlická krize zvládnuta stále nebude. Bohužel.

6. srpna 2015

, pro iDNES.cz