Tomáš Fleischmann (vlevo) a Dale Weise  slaví gól Montrealu.

Tomáš Fleischmann (vlevo) a Dale Weise slaví gól Montrealu. | foto: Reuters

Fleischmann zazářil třemi body, čtyři další Češi sbírali asistence

• 16
Jednou z nejvýraznějších postav nedělních zápasů NHL se stal český útočník Tomáš Fleischmann, jenž třemi body (2+1) stál za výhrou rozjetého Montrealu 5:1 nad Winnipegem. V dalších zápasech si po jedné asistenci ještě připsali Tomáš Hertl, Andrej Šustr, Ondřej Palát a Jiří Sekáč.

Po třinácti odehraných zápasech mají hokejisté Montrealu na kontě jedenáct výher a s 22 body suverénně kralují Východní konferenci i celé NHL. Na zatím posledním úspěchu Canadiens 5:1 nad Winnipegem se v neděli výrazně podepsal Tomáš Fleischmann (14:08, +3, 5 střel, 2+1), jenž zazářil třemi body za dva góly a jednu asistenci.

1. David Krejčí (BOS), 10z.- 15b.(7+8)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 13z.- 12b.(5+7)
3. Jaromír Jágr (FLA), 9z.- 10b.(6+4)
4. T. Fleischmann (MTL), 13z. - 10b.(4+6)
5. Jiří Hudler (CGY), 12z.- 10b.(4+6)
6. Martin Hanzal (ARI), 9z.- 10b.(0+10)
7. Michael Frolík (CGY), 12z. - 8b.(3+5)
8. Aleš Hemský (DAL), 11z.- 7b.(1+6)
9. Ondřej Palát (TBL), 13z. - 6b.(2+4)
10. Radim Vrbata (VAN), 11z. - 5b.(3+2)

Kopřivnický rodák tak navázal na páteční zisk dvou asistencí proti Calgary, kdy pro změnu premiérovým hattrickem vynikl jeho parťák z útoku Dale Weise. Společně s centrem Davidem Desharnaisem pravidelně nastupují až ve třetí formaci Montrealu ovšem v ofenzivě se můžou měřit s nejlepšími. Fleischmann, jenž se slavným kanadským celkem podepsal smlouvu jako volný hráč po vydařeném kempu, má po 13 startech na kontě skvělých 10 bodů (4+6).

Proti Jets se poprvé prosadil v 17. minutě dorážkou volného puku po výpadu Desharnaise - 2:0 pro domácí. Své druhé branky se dočkal už po 35 vteřinách hry prostřední dvacetiminutovky, když se prosadil střelou z pravého kruhu.

Neuběhly ani další tři minuty hry a po přečíslení obrany Winnipegu Fleischmann asistoval u trefy Desharnaise na 4:0, po které hostující gólman Michael Hutchinson přenechal místo v bráně Ondřeji Pavelcovi. Český reprezentant ve zbytku duelu kryl 16 ze 17 střel. Za domácí v bráně nastoupil Mike Condon (18 zákroků proti 19 střelám) poté, co jedničku Carey Priceho vyřadily zdravotní potíže. Druhý Čech v útoku vítězů Tomáš Plekanec (19:25, -1) tentokrát nebodoval.

Hokejisté Tampy Bay ukončili svou černou sérii čtyř porážek, když v neděli slavili těsnou výhru 4:3 na ledě Caroliny. Domácí Hurricanes jako již několikrát v posledních zápasech nenasadili do akce ani jednoho z české dvojice, obránce Michal Jordán (7 zápasů, -1, bez bodu) - útočník Andrej Nestrašil (8 zápasů, -4, bez bodu).

Zato v sestavě finalistů posledního Stanley Cupu nechyběli Andrej Šustr (16:45, -1, 2 střely, 0+1) s Ondřejem Palátem (20:10, +1, 1 střela, 0+1), oba si navíc připsali po jedné asistenci.

Druhý jmenovaný útočník se podílel na průběžné trefě na 1:1, když v 21. minutě asistoval u gólu Ryana Callahana. Vytáhlý zadák Šustr pak umazal nulu na svém bodovém kontě (bez bodu zůstává ještě pětice Čechů - Jordán, Nestrašil, Gudas, Šmíd a Faksa) nové sezony v 50. minutě, kdy asistoval u branky na 4:1 pro Tampu z hole Tylera Johnsona. Carolina v závěru mocně dotahovala, góly Krise Versteega a Jordana Staala ovšem stačily jen na zkorigovaní skóre.

Po sobotní porážce 3:5 v Dallasu si hokejisté San Jose o den později spravili náladu výhrou 4:3 v Coloradu. První hvězdou byl zvolen ofenzivní obránce vítězů Brent Burns, jenž vstřelil dvě branky. Tu v pořadí druhou oslavil v čase 58:21, kdy i za přispění Tomáše Hertla (16:51, +2, 4 střely, 0+1) ukončil smírný stav 2:2.

Colorado následně odvolalo brankáře Semjona Varlamova a při hře s šesti hráči v poli po střele Joe Pavelského inkasovalo ještě počtvrté. Poslední slovo nicméně nakonec přeci jen patřilo domácím, když v čase 58:55 snížil na nejtěsnější rozdíl Cody McLeod. Na vyrovnání již ale Avalanche nedosáhli.

Teprve druhou výhru z dosavadních jedenácti představení si připsali trápící se hokejisté Anaheimu. Po hubených deseti nastřílených gólech z předešlých deseti duelů ofenziva Ducks v neděli vyprodukovala čtyři trefy proti Nashvillu (výhra 4:2).

Domácí nakročili za ziskem dvou bodů už v zahajovací třetině, kdy vstřelili tři branky. I díky přispění Jiřího Sekáče (6:40, +2, 0+1) už ve 2. minutě otevřel skóre Rickard Rakell a během 12. minuty se prosadili v rychlém sledu i Sami Vatanen s Andrew Coglianem.

Ve druhém dějství Predators, kteří na bránu domácího Frederika Andersena vyslali celkově 42 puků, snížili zásluhou kapitána Shea Webera a Calle Jarnkroka. V zápase klíčový útočník Anaheimu Chris Stewart však ke dvěma asistencím přidal i vstřelenou branku a pojistil tak vedení.

Colorado - San Jose 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 6. Iginla, 33. Beauchemin, 59. McLeod - 33. a 59. Burns (na druhou Hertl), 8. Ward, 59. Pavelski. Střely na branku: 26:32. Diváci: 17.128. Hvězdy zápasu: 1. Burns (San Jose), 2. Beauchemin (Colorado), 3. Marleau (San Jose).

Carolina - Tampa Bay 3:4 (1:0, 0:2, 2:2)
Branky: 16. E. Staal, 56. Versteeg, 60. J. Staal - 21. Callahan (Palát), 39. Stamkos, 45. Brown, 50. Johnson (Šustr). Střely na branku: 35:31. Diváci: 9.081. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov (Tampa), 2. Versteeg (Carolina), 3. Stamkos (Tampa).

Anaheim - Nashville 4:2 (3:0, 1:2, 0:0)
Branky: 2. Rakell (Sekáč), 12. Vatanen, 12. Cogliano, 32. Stewart - 26. Weber, 33. Jarnkrok. Střely na braku: 28:42. Diváci: 16.276. Hvězdy zápasu: 1. Stewart, 2. Andersen, 3. Vatanen (všichni Anaheim).

NY Islanders - Buffalo 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Branky: 34. De Haan - 47. Moulson, 54. Reinhart. Střely na branku: 30:22. Diváci: 11.278. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. Moulson (oba Buffalo), 3. De Haan (Islanders).

Montreal - Winnipeg 5:1 (2:0, 3:0, 0:1)
Branky: 17. a 21. Fleischmann, 7. Byron, 24. Desharnais (Fleischmann), 38. Eller - 54. Thorburn. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 37 minut, ze 17 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 94,1 procenta. Střely na branku: 26:19. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Desharnais, 2. Fleischmann, 3. Byron (všichni Montreal).