Radim Vrbata se s Danielem Sedinem raduje z gólu Vancouveru.

Radim Vrbata se s Danielem Sedinem raduje z gólu Vancouveru. | foto: Reuters

Vrbata skóroval podruhé za sebou, Hemský s Plekancem jednou asistovali

• 14
Po pomalém vstupu do nové sezony hokejové NHL, kdy nebodoval v šesti duelech, se útočník Radim Vrbata po povýšení k bratrům Sedinovým radoval ze zisku čtyř bodů (3+1) ze stejného počtu posledních startů. Naposledy si připsal gól ve čtvrteční partii na ledě Dallasu, kterému k výhře 4:3 po prodloužení asistencí pomohl i Aleš Hemský. Bod za přihrávku bral i montrealský Tomáš Plekanec.

Vrbata (16:40, +1, 4 střely, 1+0), jenž v úterý gólově podpořil cenný triumf Vancouveru 5:1 nad Montrealem, se ve čtvrtek zapsal podruhé za sebou mezi střelce, když už po deseti vteřinách hry ve třetí třetině utkání na ledě Dallasu dorazil do sítě vyražený puk po střele Daniela Sedina.

1. David Krejčí (BOS), 8z.- 14b.(7+7)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 11z.- 11b.(5+6)
3. Jaromír Jágr (FLA), 9z.- 10b.(6+4)
4. Martin Hanzal (ARI), 9z.- 10b.(0+10)
5. Jiří Hudler (CGY), 10z.- 9b.(3+6)
6. Aleš Hemský (DAL), 10z.- 7b.(1+6)
7. T. Fleischmann (MTL), 11z. - 5b.(2+3)
8. Michael Frolík (CGY), 10z. - 5b.(0+5)
9. Radim Vrbata (VAN), 10z. - 4b.(3+1)
10. David Pastrňák (BOS), 8z.- 4b.(2+2)

Canucks tak vedli už o dva góly. Domácí Stars si ale s nepříznivým stavem 1:3 ještě dokázali poradit. V 51. minutě nejprve obstaral kontaktní trefu obránce Jason Demers, asistenci si připsal i ve čtvrté formaci po boku centra Radka Faksy (10:25, +1, 1 střela) nastupující Aleš Hemský (9:49, +1, 3 střely, 0+1).

Klíčové vyrovnání na 3:3 pak zařídil elitní útok Dallasu. Běžela 56. minuta, když na konci akce byl Patrick Sharp a asistenci si připsal i vedoucí muž bodování NHL Jamie Benn. Ten se pak navíc stal hrdinou prodloužení, když v 63. minutě završil velký obrat domácích vítěznou trefou na 4:3.

Benn má po deseti startech na kontě 17 bodů (9+8) a před druhým Davidem Krejčím z Bostonu (8 zápasů, 14 bodů, 7+7) tak má již tříbodový náskok. Na českého reprezentanta se navíc dotáhl Bennův kolega Tyler Seguin (10 zápasů, 14 bodů, 4+10).

Po senzačním vstupu do sezony v podobě devíti navazujících výher hokejisté Montrealu už podruhé v řadě narazili. Po úterním nezdaru 1:5 ve Vancouveru totiž podlehli i při čtvrtečním představení v Edmontonu po výsledku 3:4, přestože po zahajovací třetině vedli 3:0.

Na vybudování úvodního náskoku Canadiens se jednou asistencí podílel i Tomáš Plekanec (19:57, -1, 1 střela, 0+1), jenž v přesilovce figuroval u trefy Brendana Gallaghera.

Hlavním hrdinou duelu byl teprve 20letý německý mladík v dresu Edmontonu. Před utkáním z farmy povolaný Leon Draisaitl se totiž blýskl dvěma góly. Nejprve vykřesal naději snížením z přesilovky v 40. minutě a podruhé se zapsal do střelecké listiny v 59. minutě, kdy rozdílovou trefou ukončil smírný stav 3:3.

K němu se Oilers dopracovali góly Brandona Davidsona a Benoita Pouliota z 47. a 51. minuty. V obou případech si asistenci připsal talentovaný Connor McDavid. Jednička posledního draftu tak vévodí tabulce nováčků letošní sezony se ziskem 12 bodů (5+7) z úvodních 11 startů.

Další zklamání prožili hokejisté Philadelphie. Ve čtvrtek na domácím ledě nestačili po výsledku 1:4 hostům z New Jersey s Jiřím Tlustým (18:45, +/-: 0, 1 střela) v sestavě. Hlavními tahouny Devils za ziskem dvou bodů byli produktivní forvardi Travis Zajac (2+0) a Kyle Palmieri (1+2). Oba nechyběli v hlasování zámořských novinářů o tři hvězdy zápasů.

Ve výčtu je doplnil i český útočník Flyers Jakub Voráček (20:00, -1, 6 střel), přestože posedmé z úvodních devíti utkání sezony vyšel naprázdno. Kladenský odchovanec má zatím na kontě jen hubené tři asistence. Nic na tom nezměnila ani zvýšená střelecká aktivita poté, co Voráček podruhé za sebou vypálil na bránu soupeře šest puků.

„Při střídání jsme byli nesoustředění. Může se to přihodit tak dvakrát za rok, ale ne dvakrát v jednom zápase. Potrestalo nás to a není na to výmluva,“ zlobil se po zápase Voráček na chyby ve vlastních řadách, když rozhodčí jeho tým dvakrát trestal za špatné střídání.

Obránce Flyers Radko Gudas zůstal tentokrát jen mezi nehrajícími náhradníky a gólman Michal Neuvirth se po návratu z marodky posadil alespoň na střídačku a kryl záda jedničce Stevu Masonovi (pochytal 29 z 32 střel).

Tři navazující porážky ze startu sezony jsou již v Pittsburghu dávno zapomenuty. Penguins totiž z dalších sedmi startů posbírali šest vítězství, to poslední po čtvrtečním domácím výsledku 4:3 nad Buffalem.

Utkání bylo pikantní díky návratu kouče Dana Bylsmy, jenž po ukončení spolupráce s Pittsburghem převzal právě kádr přebudovávající Buffalo. Domácí po středeční výhře 3:1 nad Washingtonem nastoupili ke druhému duelu ve dvou dnech a museli se vyrovnat s kanonádou soupeře. Sabres totiž na branku Jeffa Zatkoffa vyslali celkově 53 puků.

Náhradník tradiční týmové jedničky Marc-Andre Fleuryho ale pochytal 50 střel a výrazně tak přispěl k výhře Penguins, za které se teprve podruhé v sezoně bodově prosadil i kapitán Sidney Crosby. Po třech bodech proti Floridě (1+2) si tentokrát připsal dvě asistence. Dva zápisy do statistik si odnesl i Jevgenij Malkin, jenž v 35. minutě při přesilovce zařídil rozdílový gól.

NY Islanders - Carolina 2:3 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)
9. Martin, 33. Nielsen - 16. McGinn, 55. Terry, 63. Hainsey. Střely na branku: 19:29. Diváci: 11 494. Hvězdy zápasu: 1. Hainsey (Carolina), 2. Nielsen (Islanders), 3. Terry (Carolina).

Philadelphia - New Jersey 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
36. L. Schenn - 39. a 43. Zajac, 42. Palmieri, 60. Greene. Střely na branku: 28:33. Diváci: 19 241. Hvězdy zápasu: 1. Zajac, 2. Palmieri (oba New Jersey), 3. Voráček (Philadelphia).

Pittsburgh - Buffalo 4:3 (2:2, 2:0, 0:1)
1. Dupuis, 8. Hörnqvist, 39. Lovejoy, 35. Malkin - 15. McGinn, 17. Deslauriers, 58. Moulson. Střely na branku: 29:53. Diváci: 18 415. Hvězdy zápasu: 1. Lovejoy, 2. Hörnqvist (oba Pittsburgh), 3. O’Reilly (Buffalo).

Edmonton - Montreal 4:3 (0:3, 1:0, 3:0)
40. a 59. Draisaitl, 47. Davidson, 51. Pouliot - 10. Gallagher (Plekanec), 17. Mitchell, 18. Galchenyuk. Střely na branku: 27:21. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Subban (Montreal).

St. Louis - Anaheim 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
27. Tarasenko, 51. Parayko - 23. Lindholm. Střely na branku: 34:23. Diváci: 16 904. Hvězdy zápasu: 1. Ott, 2. Parayko, 3. Tarasenko (všichni St. Louis).

Winnipeg - Chicago 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
9. Wheeler, 26. Ladd, 49. Scheifele - 2. P. Kane. Střely na branku: 31:46. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Hutchinson, 2. Stuart, 3. Little (všichni Winnipeg).

Dallas - Vancouver 4:3 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
16. a 56. Sharp, 51. Demers (Hemský), 63. Jamie Benn - 12. Burrows z trest. střílení, 26. Edler, 41. Vrbata. Střely na branku: 29:32. Diváci: 17 664. Hvězdy zápasu: 1. Sharp, 2. Benn (oba Dallas), 3. Edler (Vancouver).

Tampa Bay - Colorado 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
36. Killorn - 16. Tanguay, 34. MacKinnon. Střely na branku: 35:26. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Tanguay, 3. Iginla (všichni Colorado).