Po ČR se demonstrovalo proti migraci, názorové tábory dělili těžkooděnci

  • 1466
Výročí vzniku samostatného československého státu využila řada hnutí k uspořádání demonstrací. Konaly se v Praze, Brně, Ostravě, Liberci či Ústí nad Labem. Většinu z nich svolal Blok proti islámu, na pražském náměstí Míru a libereckém náměstí Doktora Edvarda Beneše musela krátce zasahovat policie. Těžkooděnci zde oddělili znepřátelené zastánce a odpůrce migrace.

Policejní těžkooděnci v Praze rozdělili skupinu odpůrců islámu a EU a skupinu příznivců migrantů. „Dohlíželi jsme na to, aby nedošlo k narušení řádně nahlášeného shromáždění proti imigraci osobami protichůdného postoje. Nemuseli jsme fyzicky zasahovat,“ uvedla pro iDNES.cz policejní mluvčí Iveta Martinková. Shromáždění na náměstí Míru oslovil zakladatel německého protiislámského hnutí Pegida Lutz Bachmann.

Těžkooděnci oddělovali znesvářené tábory také v centru Liberce. Sešlo se zde odhadem asi 300 lidí, ale také asi 40 jejich odpůrců. Ještě než zde program naplánovaný na tři hodiny odstartoval, zněly na náměstí písně Daniela Landy či skladby Bedřicha Smetany, a na uvítanou pak i česká hymna. Nechyběly ani transparenty s hesly Proti islamizaci, proti EU.

„Jsem tu, protože mi není lhostejné, co se dnes v Evropě děje. Bojím se přílivu uprchlíků, nikdy nevíte, kolik z nich může být nebezpečných a kolik z nich může být příznivcem Islámského státu,“ prohlásila starší žena, která si přišla poslechnout projev předsedy Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury.

„Slavíme narozeniny obnoveného státu Čechů, Moravanů, Slezanů, Slováků a Rusínů (...) Evropa zešílela tak jako před druhou světovou válkou. Vlastenectví se stalo sprostým nacionalismem a xenofobií - a prodej vlastní země nepřátelským vetřelcům je oslavou humanismu,“ prohlásil Okamura.

Podívejte se na projev Tomia Okamury v Liberci:

V Ústí nad Labem byla vidět jedna vlajka s nápisem „Národní odpor“, což je neregistrovaná neonacistická organizace. Akce napříč republikou, které z většiny svolal Blok proti islámu a Úsvit - Národní koalice, povětšinou skončily s úderem 16. hodiny. Konaly se také v Brně a Ostravě, v celé republice se podle odhadů sešly asi tři tisícovky lidí.

Vybrané demonstrace propojil telemost

Na brněnském náměstí Svobody se podle reportérky iDNES.cz před druhou hodinou sešly zhruba dvě stovky lidí. Podle ČTK jich bylo o necelou hodinu později přibližně 1 500. Přijelo je podpořit 70 motorkářů. Na náměstí byla velkoplošná obrazovka, na které se promítaly projevy z ostatních měst.

Jako první v Brně promluvila advokátka Klára Samková: „Zdravím ve svém rodném městě. Bojuji proti Islámu a hodlám proti němu bojovat právními prostředky. Pakliže právo zklame, budu bojovat jinými ne právními prostředky. Je moji celoživotní zásadou, že zbraně volí protistrana. Pokud je zvolí, tak se nebráním zvolit stejně zbraně.“

František Novák z hnutí Úsvit navrhl postavit islám mimo zákon. „Korán bych dal na úroveň Hitlerovy knihy Mein Kampf,“ řekl Novák. Podle mluvčího Bloku proti islámu Davida Štěpána by mohla pomoct i novela církevního zákona tak, aby bylo pro registraci církví závazné stanovisko bezpečnostních služeb, zda daná víra není bezpečnostním rizikem pro Českou republiku. „Chceme celou akcí lidem ukázat, že existují možnosti, jak to řešit. Není to neřešitelný problém,“ řekl Štěpán.

Bojíme se o budoucnost našich vnoučat

V Ostravě na Masarykově náměstí přišlo podle reportéra iDNES.cz zhruba 500 lidí. Největší ohlas mělo vystoupení Martina Konvičky z iniciativy Islám v ČR nechceme. Demonstrující mají transparenty „Vystupte z EU“ nebo „Miloš Zeman má pravdu“. „Jsme tady, protože se bojíme o budoucnost našich vnoučat,“ uvedla jedna z demonstrujících Dagmar Čašová.

Demonstrovalo se také v jihočeském Větřní, kam shromáždění „Za suverenitu ČR, proti imigraci a za vystoupení z EU“ svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Podle informací policie se tam sešlo několik desítek lidí a kolem 16:00 se začali rozcházet. Narušení veřejného pořádku policisté podle jejich mluvčího Milana Bajcury nezaznamenali.

Dvě protestní shromáždění probíhala od 14:00 na Václavském náměstí. U křižovatky s Opletalovou ulicí se sešli příznivci monarchistické strany Koruna česká, Strana svobodných občanů na stejné místo svolala své příznivce kvůli demonstraci Za svobodné soukromé podnikání (bez EET a dalších regulací).

V 16:00 vyšel z Klárova průvod účastníků Protestu Čechů a Slováků proti zániku Československa. Jejich cílem byl úřad vlády. V 17:00 se lidé sešli na Palackého náměstí, aby demonstrovali za vystoupení států V4, tedy České republiky, Maďarska, Slovenska a Polska z Evropské unie.

Demonstrace na Masarykově náměstí v Ostravě

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue