David Krejčí z Bostonu prostřelil brankáře Arizony Mikea Smithe.

David Krejčí z Bostonu prostřelil brankáře Arizony Mikea Smithe. | foto: AP

Krejčí dal dva góly a je druhý v bodování, Jágr pro zranění nedohrál

• 64
V desítce úterních zápasů hokejové NHL bodovala pětice Čechů a představili se i dva gólmani. Petr Mrázek ani Ondřej Pavelec se však z výhry neradovali. Nejvíce byl vidět David Krejčí, jenž dvěma zásahy podpořil triumf Bostonu 6:0 nad Arizonou. Gól oslavili i detroitský bek Jakub Kindl a Radim Vrbata, jehož Vancouver ukončil devítizápasovou vítěznou sérii Montrealu. Zranění naopak vyřadilo Jaromíra Jágra.

Arizona přicestovala do Bostonu den po výhře 4:3 v Torontu a nastoupila bez svého elitního centra Martina Hanzala, který pro zranění nedohrál již pondělní partii s Maple Leafs. Coyotes proti Bruins zakončili svou celkově pětidílnou sérii venkovních duelů a zřejmě se na nich projevila únava, když domácí jasně dominovali a zvítězili hladce 6:0.

Češi v NHL:

1. David Krejčí (BOS), 8z.- 14b.(7+7)
2. Jaromír Jágr (FLA), 9z.- 10b.(6+4)
3. Tomáš Plekanec (MTL), 10z.- 10b.(5+5)
4. Martin Hanzal (ARI), 9z.- 10b.(0+10)
5. Jiří Hudler (CGY), 9z.- 7b.(3+4)
6. Aleš Hemský (DAL), 9z.- 6b.(1+5)
7. T. Fleischmann (MTL), 10z. - 5b.(2+3)
8. David Pastrňák (BOS), 8z.- 4b.(2+2)
9. Tomáš Hertl (SJS), 8z. - 4b.(2+2)
10. Ondřej Palát (TBL), 10z. - 4b.(2+2)

První hvězdou byl zvolen autor dvou branek, český útočník vítězů David Krejčí (19:15, +2, 4 střely, 2+0). 29letý centr bodoval i v pořadí osmém startu Bostonu v nové sezoně a s celkovým součtem 14 zápisů (7+7) figuruje na skvělém druhém místě produktivity NHL mezi dallaskou dvojicí, vedoucím obhájcem Jamie Bennem (15 bodů, 8+7) a třetím Tylerem Seguinem (13 bodů, 4+9).

Druhý český zástupce v útoku Bruins, mladík David Pastrňák (10:51, +/-: 0, 2 střely), si sice statistiky nevylepšil, radost mu však udělal první domácí triumf a v pořadí již pátý bodový zisk Bostonu po třech porážkách z úvodu sezony. Výčet tří hvězd duelu po zmiňovaném Krejčím doplnili ještě gólman Tuukka Rask (na první nulu sezony potřeboval 24 zákroků) a obránce Joe Morrow (1+0).

Hokejisté Floridy vstoupili do domácího souboje s Coloradem bez zraněného prvního centra Aleksandera Barkova. Aby toho nebylo málo, tak už po třech střídáních v první třetině odstoupil i další člen elitní útočné formace - Jaromír Jágr (2:30, +/-: 0). V závěru třetiny se ještě pokusil o návrat, po šestivteřinovém střídání ale opět odstoupil.

Evropského rekordmans NHL, jenž z úvodních osmi startů posbíral skvělých 10 bodů (6+4) a figuruje na jedenácté pozici produktivity, vyřadily potíže v dolní části těla.

„Myslím, že ho trápí třísla nebo naražený bok. Snad to bude něco malého. Doufám, že zítra bude v pořádku,“ komentoval nepříjemnou situaci kouč Gerard Gallant, jenž k dalšímu duelu povede Floridu v pátek proti Bostonu.

Den po zápase třiačtyřicetiletý nejproduktivnější hokejista Panthers netrénoval, ale podle vedení klubu by měl být brzy připraven do hry.

Přestože se Panthers téměř rozpadl nejúdernější útok, dokázali Colorado porazit 4:1 a oslavili tak pátou výhru z dosavadních devíti představení. První hvězdou byl zvolen centr Vincent Trocheck (2+1) a statistiky si vylepšil i ofenzivní obránce Brian Campbell (1+2). Skvělý výkon podal i gólman vítězů Roberto Luongo, jenž k 31 zákrokům přidal i asistenci u první trefy duelu v přesilovce z 20. minuty z hole Trochecka.

Přestože úterní zápas Detroitu s Carolinou skončil překvapivým vítězstvím hostů 1:3, figuroval gólman Red Wings Petr Mrázek mezi třemi hvězdami. Zámořští novináři nejvíce ocenili výkon brankáře Hurricanes Cama Warda (25 zákroků proti 26 střelám), na druhé místo však zařadili právě Mrázka (18 zákroků proti 20 střelám).

Český mladík nastoupil v brance Detroitu již podruhé v krátké době ke druhému zápasu za sebou a v úvodu sezony je tak více nasazován v porovnání se zkušeným Jimmy Howardem. Na sobotní výhru 3:2 po prodloužení z Vancouveru ale tentokrát nenavázal. Proti Canucks přihrávkou připravil vítězný gól, Hurricanes naopak chybnou rozehrávkou nabídl úvodní trefu.

Hosty poslal do vedení v 33. minutě Victor Rask, jenž potrestal zmiňovanou velkou chybu Mrázka. Za českého parťáka se však záhy na to postavil Jakub Kindl (19:35, +/-: 0, 2 střely, 1+0) a svou první trefou v ročníku vyrovnal na 1:1. Utkání tak rozhodla až dělovka od modré čáry z hole hostujícího obránce Rona Hainseyho z 45. minuty. Do prázdné klece výsledek v 60. minutě ještě pojistil Eric Staal.

Obránce Caroliny Michal Jordán (15:59, +1, 1 střela) prožil úspěšný návrat do sestavy z pozice nehrajícího náhradníka, útočník Andrej Nestrašil však po nedávném zranění podruhé za sebou nenastoupil.

V obdobné pozici jako Mrázek byl v úterý i Ondřej Pavelec, jenž byl pro změnu třetí hvězdou duelu svého Winnipegu i přes porážku 1:4 s Los Angeles. Český reprezentant pochytal 28 z 30 střel Kings, kteří svůj triumf pojistili dvěma zásahy do prázdné klece.

Jets poslal do vedení v 29. minutě Nikolaj Ehlers. Skóre však následně vyrovnal v 36. minutě obránce Jake Muzzin a rozdílovou branku duelu obstaral až v 56. minutě zakončením do odkryté brány po brejku 2 na 1 Milan Lucic. Při závěrečné hře s šesti hráči v poli pak Jets inkasovali ještě od Tylera Toffoliho a Trevora Lewise. Pavelec v dosavadních průběhu sezony odchytal šest z devíti zápasů Winnipegu, výhru ale oslavil jen ve dvou případech.

Devět výher a dost. Famózní jízdu hokejistů Montrealu zastavilo až úterní představení ve Vancouveru, který své fanoušky i díky druhé trefě sezony Radima Vrbata potěšil cenným skalpem 5:1. Canadiens tak zůstali krok od vyrovnání ligového rekordu v počtu výher na úvod sezony. Desetkrát se radovali v sezoně 1993/94 hokejisté Toronta a v ročníku 2006/07 také Buffala.

První hvězdou utkání byl nováček v dresu Vancouveru, dvougólový centr Jared McCann. Střelcem v pořadí čtvrté branky domácích byl v přesilové hře z 48. minuty Vrbata (14:00, +/-: 0, 3 střely, 1+0), jenž Carey Price díky bojovnosti Daniela Sedina a šťastném odrazu puku překonal střelou z levého kruhu. Hostující forvardi Tomáš Fleischmann (18:04, -1) a Tomáš Plekanec (17:11, +/-: 0, 1 střela) se do statistik nezapsali.

Nejproduktivnější Čech minulé sezony NHL Jakub Voráček zůstává i po osmém startu v novém ročníku na pouhých třech bodech za tři asistence. Stejně jako kladenskému odchovanci se nedaří i výsledkově jeho Philadelphii, což naposledy potvrdil domácí nezdar 3:4 po prodloužení s Buffalem. Český útočník (19:42, +/-: 0, 6 střel) si v zápase připsal šest střeleckých pokusů, nulu na svém kontě gólů ale neumazal.

O ofenzivu Flyers se proti Sabres postarali hlavně bratři Brayden a Luke Schennové (první útočník 2+0, druhý obránce 0+2). Rozhodující branku v prodloužení vstřelil v 63. minutě lotyšský reprezentant ve službách Buffala Zemgus Girgensons. V bráně Philadelphie byl opět Steve Mason, český gólman Michal Neuvirth po nedávném zranění ještě nebyl připraven nastoupit.

Boston - Arizona, 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)
18. a 60. Krejčí, 27. Hayes, 38. Morrow, 51. Connolly, 54. Marchand. Střely: 27:24. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí, 2. Rask, 3. Morrow (všichni Boston).

New Jersey - Columbus 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
58. Palmieri (Tlustý) - 50. Jenner, 50. Atkinson, 55. Hartnell. Střely na branku: 24:14. Diváci: 12 847. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Hartnell, 3. Jenner (všichni Columbus).

Philadelphia - Buffalo 3:4 v prodl. (1:2, 0:0, 2:1 - 0:1)
49. a 60. B. Schenn, 15. VandeVelde - 7. Ennis, 11. McGinn, 50. McCabe, 63. Girgensons. Střely na branku: 33:40. Diváci: 19 432. Hvězdy zápasu: 1. B. Schenn (Philadelphia), 2. O’Reilly, 3. Ristolainen (oba Buffalo).

Detroit - Carolina 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
38. Kindl - 33. Rask, 45. Hainsey, 60. E. Staal. Petr Mrázek odchytal za Detroit 59 minut, z dvaceti střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Střely na branku: 26:21. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Ward (Carolina), 2. Mrázek (Detroit), 3. Hainsey (Carolina).

Vancouver - Montreal 5:1 (3:0, 0:0, 2:1)
3. a 16. McCann, 10. Sbisa, 48. Vrbata, 51. Dorsett - 43. Mitchell. Střely na branku: 28:26. Diváci: 18 570. Hvězdy zápasu: 1. McCann, 2. Miller, 3. Dorsett (všichni Vancouver).

St. Louis - Tampa Bay 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
16. Gomez, 60. Brouwer. Střely na branku: 24:26. Diváci: 19 184. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Gomez (oba St. Louis), 3. Bishop (Tampa).

Minnesota - Edmonton 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)
8. a 49. R. Suter, 10. Scandella, 50. Coyle - 12. Hall, 25. Pakarinen, 44. Nurse. Střely na branku: 28:25. Diváci: 18 936. Hvězdy zápasu: 1. R. Suter (Minnesota), 2. Hall (Edmonton), 3. Scandella (Minnesota).

Winnipeg - Los Angeles 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
29. Ehlers - 36. Muzzin, 56. Lucic, 60. Toffoli, 60. Lewis. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 30 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Střely na branku: 25:32. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Lucic, 2. Quick (oba Los Angeles), 3. Pavelec (Winnipeg).

Dallas - Anaheim 4:3 (0:3, 3:0, 1:0)
28. Sharp, 36. Eakin, 38. Klingberg, 59. Roussel - 15. Santorelli (Sekáč), 19. Horcoff, 20. Hagelin. Střely na branku: 34:20. Diváci: 17 798. Hvězdy zápasu: 1. Roussel, 2. Jamie Benn (Dallas), 3. Andersen (Anaheim).

Florida - Colorado 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)
20. a 43. Trocheck, 50. R. Smith, 55. Campbell - 60. Landeskog. Střely na branku: 28:32. Diváci: 11 694. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. Luongo, 3. Campbell (všichni Florida).