Dron (Ilustrační foto) | foto: Vertical Images

Na americkém nebi bude asi těsno. Pomocí dronů chce doručovat i Walmart

  • 41
Do potenciální bitvy o zákazníky obsluhované prostřednictvím dronů se přihlásil další velký hráč. Žádost o možnost testovat doručování svých objednávek bezpilotními letouny totiž regulátorovi zaslal americký obchodní řetězec Walmart. Tedy největší světový obchodník podle tržeb.

Nebe nad americkými městy a předměstími by se během několika měsíců mohlo začít hemžit drony doručujícími balíčky zboží. Po internetových firmách Amazon a Google, které již tuto technologii testují, požádal podle agentury Reuters americký Federální úřad pro letectví (FAA) o povolení k testovacímu provozu i největší světový řetězec Walmart.

I ten chce využívat drony také k rozvážení zásilek do domovů svých zákazníků. „Sedmdesát procent populace USA bydlí do pěti mil (cca 8 kilometrů) od Walmartu, což nabízí skvělé příležitosti pro jejich obsluhu drony,” vysvětlil záměry mluvčí obchodního řetězce Dan Toporek.

Walmart by podle podané žádosti chtěl testovat užití dronů jak v logistice na úrovni skladů, tak i pro novou službu (tzv. grocery pickup service), v rámci níž nabízí objednávku nákupu on-line, který potom pracovníci obchodu zabalí a naloží v určený čas do přistaveného auta zákazníka. Nejzajímavější (a zároveň i nejkontroverznější) službou z pohledu zákazníka jsou ale plánované dovážky přímo domů.

Tomu ale stojí dosud v cestě jedna zásadní věc - legislativa. Letos v únoru schválená pravidla FAA pohyb dronů po americkém nebi totiž výrazně omezují. Zejména tím, že vyžadují provoz jen za denního světla a člověk ovládající dron s ním musí mít po celou dobu letu vizuální kontakt. To tedy znemožňuje dodávky na vzdálenosti několika kilometrů.

Také je plošně zakázán provoz dronů pro komerční účely. Tomu se ale dá ale už nyní v určité míře vyhnout požádáním o výjimku, kterých FAA už udělila přes dva tisíce.

Jak ale Reuters informovala letos v červnu, do příštího léta přislíbili úředníci FAA revizi pravidel, která by podrobněji ošetřila (a tudíž nejspíše nějakým způsobem povolila) nasazení většího množství dronů pro komerční účely. K tomuto datu tak nyní všichni zájemci vzhlíží.

Na legislativu napjatě čeká Amazon i Google

Walmart, který se nyní přihlásil o možnost testovat komerční využití dronů, rozhodně není jediným, kdo by chtěl bezpilotní letadla využívat pro obchodní účely. Průkopníkem v těchto snahách je jeho současný rival a největší americký e-shop Amazon. Ten již povolení drony v omezeném režimu testovat dostal loni (více zde) a letos se potom dočkal i rozšíření tohoto povolení (dokument FAA v angličtině čtěte zde).

2. prosince 2013

A právě Amazon už několikrát naznačil, že mu v doručování menších zásilek pomocí dronů brání už jen zákon. „Rádi bychom začali doručovat, jakmile to bude dle zákona možné. Pracujeme na tom velmi rychle, tudíž bychom měli mít technologii do té doby připravenou,” řekl letos v červnu v reakci na zprávu o přípravě nové legislativy viceprezident Amazonu Paul Misener.

Dalším z čekajících ve frontě je potom Google, který již déle než rok různě po světě také testuje možnost doručování zásilek drony (více zde). Zahanbit se nenechal ani další internetový gigant - činský Alibaba. Ten už letos demonstrativně v několika velkých čínských městech pomocí dronů doručoval balíčky s čajem (více zde).