Zaprášenou halu smaltovny předělali na první industriální klub v kraji

  • 5
Oprýskané stěny, pozůstatky po tovární výrobě, hluk projíždějících vlaků. Jižní Čechy mají svůj první industriální klub. Vznikl v bývalé hale českobudějovické smaltovny Sfinx. Na 400 metrech čtverečních pojme až 500 návštěvníků.

Za otevřením klubu stojí tým Budějovického majálesu, spolek Piána na ulici a BU2R, což je projekt Budvaru, který podporuje původní městské kulturní aktivity.

V sobotu 7. listopadu hostí klub oblíbenou Retroparty, v polovině listopadu bude velká drum’n’bassová akce Therapy Session, na začátku prosince dorazí kapela Tata Bojs.

„Intenzitu programu plánujeme postupně zvyšovat. Chceme, aby Sfinx nabídl útočiště jak naší vlastní dramaturgii, tak i dalším zajímavým akcím, které zatím jen stěží hledají odpovídající prostor,“ řekla za klub Smaltovna Sfinx Lucie Bílková. Upozornila, že zaplňuje i místo na kulturní scéně po prostoru Kredance, který nedávno ukončil činnost v Riegrově ulici a dnes sídlí v Jihočeském divadle.

Organizátoři Budějovického majálesu opuštěnou tovární halu poprvé oživili na jeden týden na jaře během letošního festivalu. „V poslední době je to trend v mnohých městech Evropy. Budějovice nic takového neměly. Vybrali jsme tento prostor. Byly tu staré zrezlé pásy, stroje, tuny prachu. Majálesový tým čítající desítky dobrovolníků to tu vlastními silami vyklidil a připravil. Program se vydařil. Lidé potom za námi chodili a říkali, že se jim tady líbilo, a chtěli, abychom v tom pokračovali,“ doplnila Bílková.

Podle Martina Pikouse z Budějovického majálesu je výhodou, že klub neomezují hlukové limity. „V okolí jsou jen tovární haly. Byty jsou až za kolejemi,“ dodal Pikous.

Návštěvníci Smaltovny Sfinx se však zvlášť v zimě musí připravit na syrové a méně komfortní podmínky. V hale je průvan, prostor nepůjde příliš vytopit, toalety jsou společné.

Tým Budějovického majálesu bude provozovat i bar, náklady na energie a další výdaje chtějí pokrýt z tržeb a vybraného vstupného.

Slavný budějovický podnik vyrábějící smaltované nádobí ukončil činnost po 111 letech v březnu 2005. Akciová společnost Sfinx stále funguje, ale už jen pronajímá prostory.

„V minulosti už byly poptávky po kulturní činnosti, ale nikdy se to nedotáhlo do konce. Až letos na jaře přišli studenti z Budějovického majálesu. Překvapil mě i zájem lidí, kteří tam během festivalu dorazili. Organizátoři jsou schopní, plácli jsme si. Nájem máme domluvený podle akcí. Z nich vždy zaplatí symbolický poplatek za prostor,“ řekl Petr Eliáš, ředitel a předseda představenstva Sfinxu.