Radim Vrbata (vlevo) a Henrik Sedin slaví gól Vancouveru.

Radim Vrbata (vlevo) a Henrik Sedin slaví gól Vancouveru. | foto: AP

Vrbata a Sekáč ukončili své střelecké trápení, Jágr skóroval v Chicagu

• 21
Hokejoví útočníci Radim Vrbata a Jiří Sekáč ve čtvrtečních zápasech NHL umazali nulu na svém střeleckém kontě. Prvně jmenovaný byl s bilancí (1+1) u obou gólů Vancouveru (prohra 2:3 s Washingtonem) a Sekáč platil za jediného střelce Anaheimu u nezdaru 1:5 v Nashvillu. Také další gól Jaromíra Jágra jen zmírnil porážku, když Florida nestačila 2:3 na Chicago. Už devátou asistenci sezony si připsal Martin Hanzal.

Po vydařeném vstupu do sezony v podobě tří výher z úvodních čtyř zápasů hokejisté Floridy padli už potřetí za sebou, když ve čtvrtek nestačili na obhájce Stanley Cupu. Silnému Chicagu ale podlehli jen těsně 2:3.

10. David Pastrňák (BOS), 6z.- 3b.(1+2)

První hvězdou duelu byl zvolen obránce vítězů Brent Seabrook, jenž zaznamenal gól a dvě přihrávky. Nechyběl tak u ani jedné gólové akce Blackhawks. Rozdílovou trefu vstřelil v 41. minutě při přesilové hře Patrick Kane. Poslední slovo zápasu ovšem patřilo hostující hvězdě Jaromíru Jágrovi (20:13, +/-: 0, 3 střely, 1+0).

V 48. minutě „česká 68“ využila rovněž početní převahu. Jágr číhal na přihrávku u levé tyče branky Corey Crawforda a za jeho záda nakonec dotlačil odražený puk v brankovišti. Byl to Jágrův pátý gól sezony a celkově osmý bod (5+3) po sedmi odehraných partiích.

Kromě porážky fanoušky Panthers mrzelo i zranění klíčového centra z elitní formace Aleksandera Barkova, jenž po zásahu pukem ze druhé třetiny předčasně zamířil do kabin. Domácí Chicago absolvovalo první zápas bez zkušeného obránce Duncana Keitha, kterého vyřadilo ze hry na delší dobu operované koleno.

Co odehraný zápas, to vstřelený gól. Alex Ovečkin v úvodu nové sezony naplno potvrzuje svou pozici nejlepšího ligového střelce posledních let NHL. Navíc vždy, když nastoupil, Washington slavil výhru (5:3 nad New Jersey - 1+1, 4:1 nad Chicagem - 1+0, 4:1 nad Carolinou - 1+0, 6:2 nad Calgary - 1+1 a naposledy 3:2 nad Vancouverem - 1+0). Ovečkin nehrál jen proti San Jose (porážka 0:5), kdy jej klub potrestal za zaspaný předzápasový trénink.

V zatím posledním představení byl navíc Ovečkinův gól tím rozdílovým. Ve čtvrtečním duelu ve Vancouveru ruský reprezentant gólem z 56. minuty zlomil smírný stav 2:2. U obou úvodních gólů domácích Canucks figuroval Radim Vrbata, jenž tak ukončil své dlouhé čekání na první bod i vstřelenou branku.

Pomohlo mu k tomu povýšení do první formace po bok bratrů Sedinových. Po šestizápasovém půstu nejprve v 25. minutě vyrovnával skóre na 1:1, když jej před brankou našel pasem Henrik Sedin. Druhý bod za asistenci si pak připsal v 35. minutě při přesilové hře, kterou využil produktivní Henrik Sedin. Za svůj výkon byl Vrbata (18:21, -1, 5 střel, 1+1) zvolen třetí hvězdou zápasu.

Podobně jako Radim Vrbata se v úvodu nové sezony trápil i Jiří Sekáč, jehož Anaheim zatím nedokazuje naplňovat roli favorita. Za vše hovoří bilance pěti porážek z šesti dosavadních utkání.

V neděli Ducks dosáhli na první výhru, když na domácím ledě přehráli 4:1 Minnesotu. Čtvrteční partií v Nashvillu na daný výsledek ale rozhodně nenavázali, když padli hladce 1:5. Zmiňovaný Sekáč (11:03, +/-: 0, 2 střely, 1+0) byl jediným střelcem Anaheimu, jenž během šesti zápasů nastřádal pouze hubených šest vstřelených gólů.

Nulu na svém kontě český útočník umazal v 53. minutě, když jej v přesilovce před brankou Pekka Rinneho uvolnil Ryan Kesler. O ofenzivu Predators se v zápase nejvíce přičinili obránce Ryan Ellis a útočník Colin Wilson (oba 1+2).

Nad očekávání se zatím prezentují hokejisté Dallasu. Ve čtvrtek dobyli led Pittsburghu výsledkem 4:1 a zapsali si tak šestou výhru ze sedmi odehraných zápasů. I ve třetím startu v NHL od nedávného povolání z farmy tak slavil vítězství český mladík Radek Faksa (11:52, +1, 1 střela, 2 menší tresty).

Na premiérový bod ale stále čeká. Po čtvrtečním obrození Vrbaty se Sekáčem zbývá z 26 Čechů, kteří jako hráči v poli zasáhli do dosavadního průběhu NHL, bez jediného bodu ještě celkově pětice borců. Duo Caroliny, obránce Michal Jordán s útočníkem Andrejem Nestrašilem, zmiňovaný Faksa a zadáci Radko Gudas z Philadelphie a Andrej Šustr z Tampy Bay.

I přes čtyřgólovou výhru Dallasu v Pittsburghu se po čtvrtku na čele bodování soutěže udržel bostonský David Krejčí s 11 zápisy (4+7). Se shodně 10 body produktivní duo Stars, Jamie Benn - Tyler Seguin, se totiž proti Penguins neprosadilo. Stejně jako Aleš Hemský (10:44, +/-: 0, 1 střela). O góly se tentokrát postarali beci Johnny Oduya, John Klingberg a útočníci Jason Spezza s Mattiasem Janmarkem.

David Krejčí z Bostonu je s 11 body nejproduktivnějším hráčem NHL a Martin Hanzal z Arizony s devíti asistencemi pro změnu nejlepším nahrávačem. Aktuální statistickou nadvládu českého hokeje naposledy urostlý centr potvrdil ve čtvrtečním zápase na ledě Rangers.

Na první branku sice Hanzal (20:38, +/-: 0, 3 střely, 0+1) stále čeká, pro své dravé parťáky z elitní formace Coyotes Maxe Domiho a Anthony Duclaira již ale připravil řadu gólových situací. Tu zatím poslední ovšem zakončil obránce Klas Dahlbeck, jenž v 16. minutě poslal Coyotes na ledě slavné Madison Square Garden do vedení. V dalším průběhu už ale stříleli branky jen domácí Rangers. V prostřední třetině srovnal na 1:1 Chris Kreider a ve třetím dějství otočili výsledek Kevin Hayes, Keith Yandle a Rick Nash.

NY Rangers - Arizona 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
31. Kreider, 43. Hayes, 47. Yandle, 60. Nash - 16. Dahlbeck (Hanzal). Střely na branku: 27:35. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Zuccarello, 3. Yandle (všichni NY Rangers).

Pittsburgh - Dallas 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)
32. Bonino - 11. Oduya, 16. Klingberg, 26. Spezza, 34. Janmark. Střely na branku: 34:23. Diváci: 18 490. Hvězdy zápasu: 1. Klingberg, 2. Spezza, 3. Niemi (všichni Dallas).

Ottawa - New Jersey 4:5 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 2:2 - 0:0)
6. Zibanejad, 30. Z. Smith, 43. Hoffman, 47. Ch. Neil - 60. a rozhodující sam. nájezd Stempniak, 6. Zajac, 7. Tootoo, 55. Henrique. Střely na branku: 39:32. Diváci: 16 578. Hvězdy zápasu: 1. Ch. Neil, 2. Zibanejad (oba Ottawa), 3. Stempniak (New Jersey).

Nashville - Anaheim 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
Branka:
24. Nystrom, 33. Ellis, 37. Ribeiro, 44. Ekholm, 58. Wilson - 53. Sekáč. Střely na branku: 29:28. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Ellis, 2. Rinne, 3. Watson (všichni Nashville).

Minnesota - Columbus 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)
6. Parise, 26. Niederreiter, 32. Vanek - 11. Wennberg, 20. Dubinsky. Střely na branku: 23:29. Diváci: 18 650. Hvězdy zápasu: 1. Spurgeon, 2. Suter (oba Minnesota), 3. Atkinson (Columbus).

Chicago - Florida 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
5. Anisimov, 24. Seabrook, 41. P. Kane - 5. Trocheck, 48. Jágr. Střely na branku: 27:18. Diváci: 21 591. Hvězdy zápasu: 1. Seabrook, 2. P. Kane, 3. Anisimov (všichni Chicago).

Vancouver - Washington 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)
25. Vrbata, 35. H. Sedin (Vrbata)- 16. Chimera, 46. Beagle, 56. Ovečkin. Střely na branku: 25:35. Diváci: 18 188. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin (Washington), 2. H. Sedin, 3. Vrbata (oba Vancouver).

San Jose - Los Angeles 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
36. Ward - 24. a 50. Carter, 12. Toffoli, 20. Lucic. Střely na branku: 40:29. Diváci: 16 797. Hvězdy zápasu: 1. Carter, 2. Enroth, 3. Toffoli (všichni Los Angeles).