Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První expedice od Afghánistánu. Šest pohledů na ruské tažení v Sýrii

  20:35
Už více než třítýdenní tažení v Sýrii je pro Moskvu prvním vysláním armády mimo prostor bývalých sovětských republik od vpádu do Afghánistánu. Jak dlouho potrvá, jak je úspěšné a kolik Rusko stojí? Portál iDNES.cz přináší šest pohledů na ruskou intervenci na podporu Damašku.
Ruský bitevní Su-24M vypouští bombu nad Sýrií. Snímek pochází z webu ruského...

Ruský bitevní Su-24M vypouští bombu nad Sýrií. Snímek pochází z webu ruského ministerstva obrany (5. října 2015) | foto: AP

Putinovi Čečenci Rusko si je našlo a vede klasickou válku

Celým ruským angažmá v Sýrii se prolínají dva výklady, co vlastně Putinovi letci na Blízkém východě činí. Podle Ruska ničí pozice Islámského státu a islamistů obecně, podle Západu likvidují zbytky umírněné protiasadovské opozice, aby nastolili dilema „buď Asad, nebo Islámský stát“. A přinutili tak Západ, dosud trvající na odchodu autokratického prezidenta, prohrát.

USA už ostatně bez velké parády zrušily program na vycvičení umírněné syrské armády, protože se ukázal jako fiasko. A Putin zase přiznal, že mu primárně jde o podporu režimu v Damašku.

Mimo hlavní pozornost médií Putin v Sýrii bojuje s vlastními démony: radikály z Kavkazu, jmenovitě Čečenska. Britský The Independent například zmiňuje abú Omara al-Šišáního, syna čečenské muslimky a gruzínského křesťana, který stanul v čele IS v severní Sýrii a v jehož oddílech je mnoho Kavkazanů. Další oddíly Čečenců se přidaly k protiasadovské opozici.

Agentura AFP k tomu poznamenává, že Kavkazanům se v Sýrii obecně přezdívá „Čečenci“ - a že jejich oddíly ovládají právě místa v okolí Aleppa, Idlíbu a Latakíje, na něž cílí ruské letecké a raketové údery. Odborník na Sýrii Thomas Pierret dokonce - možná v nadsázce - hovoří o třetím kole rusko-čečenského konfliktu (Rusko svedlo s Čečenskem od roku 1994 dvě války, nakonec separatisty porazilo, pozn. red.).

Oproti oblíbenému bonmotu říká, že generálové se vždy připravují na minulou válku, charakter současných bojů v Sýrii prvky přesně takové „minulé války“ nese. Svět oblétly záběry ruských bitevních helikoptér Mi-24, které z minimální výšky pálí po protivnících na zemi a vypouštějí desítky klamných cílů kvůli případným útokům protiletadlovými raketami v arzenálu povstalců. V bojích se uplatňují tanky, rakety i dělostřelectvo.

Rusko mimochodem (viz tato zpráva ruské televize RT) před zákrokem v Sýrii popíralo, že by v zemi chtělo vojensky intervenovat. Obecně ale nasazení v Sýrii ukazuje, že od invaze do Gruzie v roce 2008 udělala ruská armáda výrazné kroky ke zvýšení akceschopnosti.

Neoznačené letouny Orli se zamalovanými hvězdami

Četné snímky a videa ruských letounů operujících v Sýrii, a to včetně oficiálních ruských, ukazují ruské letouny, na nichž (i když ne na všech) jsou zamalované výsostné znaky a sériová čísla. Otázku proč, když Rusové v Sýrii působí oficiálně a útoky svého letectva - nikoliv nepodobně Američanům - aktivně medializují, ponechávají ruští činitelé bez odpovědi.

Nabízí se více vysvětlení, která se v zásadě nevylučují. Ruské bojové letouny do Sýrie přelétly tajně před oficiálním schválením intervence.

Zprávy o jejich přítomnosti se nejprve šířily v rovině spekulací - a každá hodina, kdy protivník váhá, kdo proti němu stojí, má ve válce smysl. Rusové také mohou testovat, i když to stěží bude hlavní důvod, reakci Západu na přítomnost neoznačených letounů s vypnutými odpovídači.

Další možný důvod zmínil vojenský analytik David Cenciotti: Rusové podle něj zřejmě nechtějí, aby v případu sestřelu některého ze strojů mohli trosky s ruskou hvězdou propagandisticky zneužít Asadovi protivníci (více o základně v Latakíji najdete na tomto blogu).

Ohňostroj v ruském stylu Kaspická salva na Putinovy narozeniny

Salva třiceti (nebo 26, zdroje se různí) raket Kalibr z lodí Kaspické flotily, které 7. října Rusko odpálilo na cíle v Sýrii, měla jeden pozoruhodný symbolický aspekt: ten den totiž slavil 63. narozeniny prezident Vladimir Putin. Kaspický „ohňostroj“ na jeho počest ukázal, že Moskva má střely s doletem až 2 500 kilometrů (dolet samotný nebyl tajemstvím) ve výzbroji korvet o výtlaku pod tisíc tun, tedy relativně malých plavidel.

Rakety Kalibr

Kalibr je protilodní či protizemní střela s plochou drahou letu a parametry podobnými americkému Tomahawku. Na rozdíl od něj při přiblížení k cíli prudce zrychlí, což zmenšuje šanci zabránit zásahu.

V osazení takto malých plavidel střelami typu raket Kalibr je přitom Rusko proti USA napřed. „Mnozí odborníci růst potenciálu menších lodí dosud přehlíželi,“ soudí například expert na bojová plavidla Milan Vego, podle kterého salva byla především demonstrací ruské síly. I podle jiných zdrojů nebyla z vojenského pohledu nezbytná.

Námořní analytik Bryan Clark má podobný názor jako Vego. „Údery ukazují zejména výrazný pokrok Rusů v systémech řízení a velení,“ řekl pro portál DefenseNews, který se odpalu střel obšírně věnoval.

Clark upozornil, že Rusko předstihlo Spojené státy v konceptu rozprostření ničivé síly na více malých lodí, které je ve srovnání s menším počtem velkých plavidel obtížnější lokalizovat a zničit. Například vyvíjená americká Littoral Combat Ship o výtlaku čtyř tisíc tun střely v kategorii Kalibru nést nemá. „Námořnictvo by se mělo stydět, že tento stav dopustilo,“ poznamenal Clark.

Přivezli Rusové Kubánce? Patrně nikoliv. Mají Íránce a Hizballáh

Rusko se zatím zdráhá přímo se organizovaně vložit do pozemních operací - ty s sebou nevyhnutelně nesou ztráty na životech a ruskou intervenci by prodražily. Namísto toho Rusové spoléhají na dostupnější pěšáky: syrské vojáky a provládní milice či radikální libanonské hnutí Hizballáh.

Jeho zapojení dělá starosti Izraeli: Hizballáh vznikl v 80. letech jako reakce na izraelskou intervenci do Libanonu a v poslední době se s Íránem střídá na pozici největší hrozby, kterou si pro sebe židovský stát definuje. Přestože z Izraele neoficiálně zaznívají hlasy podporující setrvání Asada ve funkci, neznamená to, že by nezasáhl proti Hizballáhu, kdykoliv vyvstane podezření, že se teroristické hnutí snaží získat zbraně schopné ohrozit Izrael.

Zde opět do hry vstupuje Rusko. Izrael totiž dal v minulosti nesmlouvavě najevo, že zabrání riziku pádu pokročilého protivzdušného systému S-300, který Rusko prodalo Íránu, do rukou Hizballáhu. Rusko to vyřešilo vysláním raketového křižníku Moskva do východního Středomoří (viz zde), čímž zajistilo protivzdušnou obranu Latakíje, aniž by se systémy S-300 objevily na zemi poblíž milic Hizballáhu.

Objevila se také senzační zpráva, že Rusové na syrské bojiště přivezli vojáky z Kuby, která za studené války bojovala za sovětské zájmy v několika konfliktech, zejména v Angole a Etiopii. Jediným šiřitelem této informace je ale americká stanice Fox News, od té doby ji všechny oficiální zdroje popřely a žádné renomované médium zprávu o kubánských tankistech v Sýrii „nehrálo“ (detailněji zpochybnil nasazení Kubánců např. server Fair.org).

Rusko přesto v Sýrii pozemní jednotky má. Omezují se ale na obranu letecké základny Latakíja a zřejmě syrské armádě v terénu pomáhají s vedením elektronického boje, odposlechy komunikací a dalšími nebojovými činnostmi.

Svou účast v bojích v Sýrii podle podle dostupných zpráv naopak stupňuje Írán, který svému šíitskému spojenci v Damašku poslal na pomoc elitní složky Revolučních gard v čele s generálem Kásimem Sulejmáním. Zapadá to do regionálně-velmocenských snah Teheránu, jejichž součástí je i podpora šíitským rebelům v Jemenu či rozvoji dobrých vztahů a obchodu s Irákem.

Drahá intervence? "Chytrých" bomb používá Rusko jen málo

Ceně ruské války Sýrii se obšírně věnoval například server The Moscow Times, který s odvoláním na prestižní institut IHS Jane’s vyčíslil náklady na čtyři milionů dolarů denně.

Ve srovnání s ruským vojenským rozpočtem (přibližně 50 miliard dolarů ročně) je to v zásadě zanedbatelná částka, výrazně menší než skoková navýšení ruského vojenského rozpočtu v posledních letech. A také nižší než některá velká ruská vojenská cvičení.

Ke čtyřem milionům dolarů došli analytici kvalifikovaným odhadem, do nějž započítali cenu letové hodiny ruských letounů a vrtulníků (Rusko informuje, kolik bojových misí denně podniká), náklady na munici, udržování zhruba dvoutisícového kontingentu v Sýrii, námořnictva ve východním Středomoří a dále náklady na logistiku či ženijní práce. Na dalších 36 milionů dolarů přišla jednorázová salva třiceti křižujících raket Kalibr z plavidel Kaspické flotily.

Podle The Moscow Times je ruská vojenská intervence v porovnání s akcemi Západu relativně „nízkonákladová“. Většinu spotřebované munice podle listu tvoří obyčejné, nikoliv „chytré“ bomby, třebaže se Rusko ve videích ze zásahů chlubí použitím přesných pum. Bývalý ruský generál Jevgenij Bužinskij ovšem upozornil, že Rusko používá „chytrou munici“ vůbec poprvé.

Server WarOnTheRocks poznamenal, že proruské námořnictvo je také obtížné dokázat své jednotky zásobovat a podporovat po moři. Černomořská flotila není na podobné operace stavěná.

Shazování „chytrých bomb“ nad Sýrií ukázali Rusové počátkem října:

Úspěch? Příliš brzo soudit

Zda je ruské angažmá v Sýrii úspěšné, je zatím těžké říci. Po sérii ruských útoků se objevila jak zpráva, že v blízkosti Aleppa územně získal Islámský stát, tak (četnější) zprávy o ofenzívě vládních jednotek. Minimálně ale přímá ruská vojenská pomoc dala vládní armádě nový elán a naději v protahující se válce, která stála život už čtvrt milionu lidí.

Agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenovaného ruského činitele uvedla, že ruská intervence může trvat i rok. Zároveň ale platí, že těžší než do expediční války vstoupit, je se z ní umět stáhnout. Vše bude záležet na tom, zda syrská armáda a její pozemní spojenci dokážou výhod ruské letecké pomoci využít - zejména pokud blízkovýchodní státy podporující syrské povstalce nyní v reakci na ruskou intervenci svou pomoc zesílí.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Je to největší ohrožení Evropy, kritizuje opět Babiš ve Sněmovně migrační pakt

19. dubna 2024  5:40,  aktualizováno  9:22

Přímý přenos Tři a půl hodiny mimořádné schůze o migračním paktu Evropské schůze předsedovi opozičního hnutí ANO...

Zítkovi příznivci křičeli na soudkyni, vyvedli je. Aktivista k jednání nedorazil

19. dubna 2024  8:31,  aktualizováno  8:54

Známý aktivista Pavel Zítko dnes nedorazil k Okresnímu soudu v Chomutově, před kterým měl stanout...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  8:46

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Dagestánci zadrželi čečenského ministra, Kadyrov zuřil. Nechal ho osvobodit komandem

19. dubna 2024  8:42

V ruském Dagestánu byl kvůli řízení v opilosti zadržen čečenský ministr pro mimořádné situace...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...