Škodovka bourá rodný dům Porscheho. Milovníci motorismu jsou zděšeni

  • 150
Milovníci motoristické historie posílají hromy a blesky na Škodu Auto, která se ve Vratislavicích pustila do obnovy rodného domu Ferdinanda Porscheho. Slibovala totiž citlivou rekonstrukci domu do podoby z roku 1875, kdy se Porsche narodil, avšak podle kritiků jej cíleně zdemolovala.

Škoda, která dům koupila před několika lety a před měsícem začala s jeho obnovou, se ale hájí tím, že z původního domu zůstalo do dnešních dnů jen velmi málo. „Museli jsme odstranit nepůvodní části.“

Kritikou postupu prací nešetří ani prezident Porsche Classic Clubu ČR Milan Bumba. Nelíbí se mu, že z domu zůstala jen část obvodových zdí.

„Je to, jako kdybych já renovoval auto, vzal karoserii, odvezl ji do šrotu a stavěl novou. Taky to už nebude ten správný veterán. Čekal jsem, že dům budou citlivě rekonstruovat do původního stavu, jak avizovali. Pokud ale celý dům zplanýrují a postaví nový, nebude už mít žádnou historii. Mohou tam teď dát maximálně ceduli - tady stával rodný dům Ferdinanda Porsche,“ zlobí se Bumba.

Dům, na kterém byla od září 2000 pamětní deska Ferdinanda Porscheho zaplacená jeho potomky, sloužil milovníkům značky Porsche skoro jako poutní místo. Členové Porsche Classic Clubu ČR si tam u pamětní desky třeba připomínali narození konstruktéra. Byl také lákadlem, které do Vratislavic přivádělo turisty.

Kritika na sociálních sítích

„Nevím, jestli pro nás ještě bude mít nový dům z pohledu piety nějakou cenu. Na našem webu o tom chci vyvolat diskusi,“ zmínil Milan Bumba.

Na sociálních sítích kritizuje Škodu řada milovníků aut Porsche a odkazu jejich konstruktéra. Firma dům rekonstruuje již přes měsíc.

Škoda tvrdí, že ze svých oznámených záměrů nijak neustoupila. „Budově chceme vrátit podobu z konce 19. století, včetně všech historických prvků. Po dokončení v budově vznikne decentní expozice přístupná veřejnosti, připomínající tradici inženýrského umění v českých zemích,“ popsal plány s Porscheho rodným domem mluvčí automobilky Vítězslav Kodym.

Bez demolicí se podle něj dům do původní podoby nepodaří dát. „Budova byla v průběhu 20. století několikrát zásadně přestavěna, a to včetně změny půdorysu či výšky objektu. Změnilo se třeba umístění prakticky všech stavebních otvorů,“ řekl mluvčí Kodym.

Tento stav prý potvrdil i důsledný průzkum na místě pomocí sond. Odborníci podle Kodyma následně porovnali výsledky se všemi dostupnými plány domu a podklady z 19. století.

„Objekt tedy nebyl ‚demolován‘, ale stavební společnost odstranila všechny nepůvodní části - bohužel jich bylo opravdu mnoho. Pokud jsme se chtěli vrátit k vnějšímu stavu objektu z doby, kdy zde žil Ferdinand Porsche, neměli jsme jinou možnost,“ tvrdí Vítězslav Kodym.

Dům není pod památkovou ochranou, památkáři ale diskusi o podobě domu bedlivě sledují

„Je pravda, že byl dům značně přestavován a historicky poničen, a nechci polemizovat o tom, kolik toho mohlo zůstat stát. O rekonstrukci už ale nejde. Spíš je to novostavba repliky. Ta míra zániku hmoty je příliš velká,“ domnívá se Petr Freiwillig z libereckého pracoviště národního památkového ústavu.

„I když bude dům uveden do parádní podoby z osmdesátých let 19. století, bude to nové. Z mého pohledu půjde spíš o památník Porscheho, ale už ne o rodný dům,“ dodal Freiwillig.

Automobilový konstruktér se ve Vratislavicích narodil 3. září 1875 a žil tam do svých 18 let. Porsche je známý především jako tvůrce legendárního „brouka“.