Asad po čtyřech letech vyjel ze Sýrie, v Moskvě děkoval Putinovi

  • 709
Bašár Asad dorazil na návštěvu Moskvu. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednal o vojenských operacích v Sýrii a poděkoval mu za vstup do syrského konfliktu.

O průběhu úterního jednání Asada s Putinem informoval ve středu ráno mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jde o první Asadovu zahraniční cestu od roku 2011, kdy začala syrská válka, píše agentura Reuters.

Rusové v Sýrii

Asad na úterní schůzce informoval Putina o aktuální situaci v Sýrii a představil plány syrské armády na následující týdny. Součástí těchto plánů je i zapojení ruského letectva proti radikálním skupinám působícím na území Sýrie, informoval o jednom z bodů schůzky Peskov.

Asad prý vyjádřil vděčnost za pomoc Ruska a řekl, že to Sýrii pomohlo vyhnout se „tragickému scénáři“. „Kdyby nebylo vaší rozhodnosti, terorismus v regionu by pohltil mnohem větší část naší země,“ prohlásil Asad, který od počátku občanské války označuje za teroristy všechny opoziční skupiny. Putin ocenil zarputilost syrského lidu v boji proti ozbrojencům. Syrská armáda podle něj v uplynulých týdnech zaznamenala několik důležitých bojových úspěchů.

Podle Asada brání politickému řešení občanské války v Sýrii aktivita teroristů. O budoucnosti země chtějí podle něj rozhodnout všichni Syřané, nejen vládnoucí elita. Putin k tomu dodal, že pozitivní vývoj na frontě poskytne Sýrii základ pro dlouhodobé politické řešení celé situace. Stejně jako Asad prohlásil, že se do něj zapojí všechny politické strany, etnika i náboženské skupiny.

Probírala se také možná spolupráce Ruska a dalších zemí. Putin zopakoval, že hodlá spolupracovat s ostatními světovými mocnostmi „při hledání mírového řešení pro Sýrii“.

Syrská armáda popřela zapojení ruských pozemních vojsk

Rusko vstoupilo do bojů v Sýrii 30. září a jeho letectvo se soustřeďuje na oblasti na severozápadu země, aby pomohlo armádě udržet strategická města a sídla vládnoucích alávitů. Svůj vstup oficiálně odůvodňuje bojem proti Islámskému státu.

Iráčtí šíité a pomoc Ruska

Iráčtí šíité chtějí, aby premiér Hajdar Abádí požádal Rusko o zapojení ruského letectva do bojů proti organizaci Islámský stát (IS) v Iráku. Podle zdrojů Reuters dostal Abádí žádost o vyjednání pomoci Ruska minulý týden a zatím na ni oficiálně neodpověděl. Na setkání se zástupci politických stran pouze řekl, že není "vhodný čas na zapojení Rusů do bojů, protože by to jenom zkomplikovalo vztahy s Američany". Premiérův mluvčí řekl, že Abádí s Ruskem o náletech nejedná, ale nevylučuje "zapojení kohokoli, kdo by mohl Iráku poskytnout podporu".

Zdroj: ČTK

USA a další země však tvrdí, že Rusko bombarduje nikoli jen cíle Islámského státu a dalších radikálů, ale také umírněnou opozici proti Damašku. Syrská organizace pro lidská práva tvrdí, že při ruském bombardování syrských cílů od konce září zahynulo 370 lidí, z toho 243 povstalců včetně 52 stoupenců Islámského státu a 127 civilistů.

Za posledních 24 hodin ruské stroje podle středečního vyjádření ministerstva obrany zlikvidovaly 83 cílů. Byl mezi nimi například tábor islamistů či továrna na výrobu min. Cíle se nacházely ve městech Idlíb, Aleppo, Damašek, Hamá a Dajr az-Zaur

V úterý agentura Reuters s odkazem na syrské vládní zdroje informovala, že při ostřelování v syrské provincii Látakíja zemřeli nejméně tři ruští vojáci a další byli raněni (více zde). Ruské ministerstvo obrany však informace popřelo. Moskva od vstupu do konfliktu tvrdí, že nasazení ruských pozemních sil v Sýrii nepřipadá v úvahu.

Ve středu údajnou účast ruských vojáků na operacích dementovala také syrská armáda. Syrská agentura ANSA cituje armádní prohlášení, které údajnou smrt ruských vojáků označuje za „bezpředmětnou propagandu“.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury Interfax ve středu dopoledne prohlásil, že Rusko bude i nadále poskytovat vojenskou pomoc syrskému režimu. “Syrské vládní síly s naší podporou dokázaly přejít od obrany k útoku a osvobodily část území, které bylo dosud pod nadvládou Islámského státu,“ sdělil Šojgu.

Ruské ministerstvo obrany rovněž uvedlo, že má informace o chystané spolupráci mezi Islámským státem a frontou an-Nusra, která je napojena na al-Káidu. „Naši zpravodajci odposlechli informace o rozhovorech mezi veliteli několika velkých jednotek teroristické skupiny an-Nusra a veliteli Islámského státu o tom, že se spojí, aby zadrželi ofenzivu syrské armády,“ řekl podle agentury RIA Novosti generálmajor Igor Konašenkov.

Kanadské nálety skončí

Na severovýchodě Sýrie podniká nálety proti Islámskému státu také koalice vedená USA. Její součástí je také Kanada, jejíž letouny však nad Sýrií podle všeho dlouho nevydrží. Nový kanadský premiér Justin Trudeau totiž v povolebním prohlášení uvedl, že hodlá stáhnout letectvo z operací proti islamistům, píše CNN. Sliboval to už v předvolební kampani.

O svém rozhodnutí už informoval amerického prezidenta Baracka Obamu. „Zavázal jsem se, že se nadále budeme angažovat odpovědným způsobem, který bude vycházet z toho, jak důležitou roli Kanada musí zaujmout v boji proti IS,“ řekl novinářům Trudeau. Dodal, že Obama jeho závazkům k ukončení bojové mise rozumí.

Budoucí kanadský premiér zároveň podle AFP sdělil, že hodlá ponechat v severním Iráku kanadské vojenské instruktory. Trudeau již dříve oznámil, že Kanada do konce letošního roku přijme 25 000 syrských uprchlíků. Kanadské letectvo se do operací proti Islámskému státu v Iráku zapojilo v listopadu loňského roku. V dubnu 2015 pak začalo bombardovat také pozice extremistů v Sýrii.

Nový „kurdský kanton“ na severu Sýrie

Na severu Sýrie ve středu vznikla nová kurdská provincie, do které spadá město Tall Abjad. Agentuře Reuters to dnes oznámil tiskový zástupce kurdské správy Delil Usmán. Oblast leží na hranici s Tureckem a Usmán o ní hovořil jako o kantonu.

Městem Tall Abjad vedla hlavní trasa IS pro přesuny lidí a zásob mezi Tureckem a Sýrií. O jeho osvobození se v červnu postaraly oddíly syrských Kurdů, jimž pomohla mezinárodní letecká koalice vedená USA.

Kanton zahrnující Tall Abjad je čtvrtou jednotkou, kterou budou v Sýrii administrativně spravovat Kurdové. V Sýrii jich žijí asi dva miliony a obývají hlavně sever a severovýchod státu. Nejvíc je jich v provincii Hasaká a v okolí měst Kobani a Afrín.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue