Erik Gudbranson  z Floridy (vlevo) se snaží zastavit Sidneyho Crosbyho.

Erik Gudbranson z Floridy (vlevo) se snaží zastavit Sidneyho Crosbyho. | foto: AP

Crosby umlčel kritiku třemi body, Plekanec s Montrealem opět zvítězil

• 45
Největší kanadská hvězda hokejové NHL, Sidney Crosby, ukončil své trápení z úvodu sezony. Po pěti zápasech bez bodu se blýskl třemi zápisy (1+2) a byl strůjcem výhry Pittsburghu 3:2 po prodloužení nad Floridou s Jaromírem Jágrem, který zůstal bez bodu. I díky asistenci Tomáše Plekance si Montreal prodloužil vítěznou sérii už na sedm duelů. Bod za přihrávku měli ještě čtyři další Češi.

Pittsburgh vstoupil do nové sezony třemi porážkami (0:3 s Dallasem, 1:2 s Arizonou a 2:3 s Montrealem). V dalších duelech již ale roli favorita naplnil a úvodní nezdary odčinil shodně sérií tří výher (2:0 nad Ottawou, 2:1 nad Torontem a naposledy 3:2PP nad Floridou).

Na zatím posledním dvoubodovém zisku Penguins se výrazně podepsal kapitán týmu Sidney Crosby, jenž si třemi zápisy (1+2) rázně umazal nulu na svém bodovém kontě a umlčel tak rostoucí kritiku na jeho adresu. Jedna z největších hvězd současné NHL otevřela skóre v 11. minutě využitou přesilovkou.

Na další branku si diváci museli počkat až do 44. minuty, kdy Crosby asistoval a podruhé v novém dresu se střelecky prosadil Phil Kessel. Panthers se ovšem nevzdali a odměnou za snahu jim bylo vyrovnání na 2:2. V 52. minutě snížil Quinton Howden a do prodloužení zápas poslal trefou z času 53:57 Derek MacKenzie.

Z nastavení pak uplynuly jen necelé dvě minuty a Jevgenij Malkin za přispění Crosbyho s Letangem potrestal při hře 4 na 3 vyloučení hostujícího Jonathana Huberdeaua ze závěru základní části. Jediný Čech v zápase, floridský Jaromír Jágr (17:33, +/-: 0, 3 střely), se tentokrát bodově neprosadil.

Hokejisté Montrealu pokračují v pohádkovém vstupu do nového ročníku NHL a opět si vylepšili klubový rekord v počtu výher na úvod základní části. Po šesti triumfech z konfrontací s konkurenty z Východní konference v úterý potvrdili svou velkou formu i proti elitnímu celku Západní konference. Na domácím ledě porazili hladce 3:0 tým St. Louis.

10. David Pastrňák (BOS), 5z.- 3b.(1+2)

Hlavní hvězdou duelu byl brankář Carey Price, jenž pochytal všech 38 střel Blues a uhájil své druhé čisté konto sezony. Kanadský gólman tak dosavadními výkony jednoznačně potvrzuje oprávněnost zisku Hart, Lindsay a Vezina Trophy z předávaní cen za minulý ročník slavné soutěže.

Canadiens se ujali vedení v 19. minutě, kdy se popáté v sezoně prosadil nový kapitán týmu Max Pacioretty. Svou první asistenci si do osobních statistik k dosavadním pěti trefám připsal Tomáš Plekanec (17:16, +1, 1 střela, 0+1). V prostředním dějství přidal pojistku Alexandr Sjomin a v 52. minutě potřetí rozjásal vyprodanou arénu Bell Centre Torrey Mitchell. Kromě zmiňovaného Plekance se další čeští hokejisté, domácí Tomáš Fleischmann (16:32, +/-: 0, 2 střely) a útočník Blues Dmitrij Jaškin (9:20, +/-: 0, 3 střely), v utkání neprosadili.

Ve zcela opačné situaci jako Montreal jsou naopak trápící se hokejisté Columbusu, kteří po úterním nezdaru 0:4 s Islanders padli i v sedmém startu v nové sezoně. Hvězdou duelu byl slovenský reprezentační gólman Jaroslav Halák, jenž ve svém druhém startu po návratu z marodky uhájil svou první letošní nulu díky 37 zákrokům.

U otevírací branky New Yorku z 19. minuty v podání Nikolaje Kuljomina si bod za asistenci připsal český obránce Marek Židlický (14:05, +2, 0+1). Na konečný rozdíl čtyř branek Islanders navýšili své vedení sérií tří zásahů ze třetí třetiny. V 52., 54. a 57. minutě se trefili Hickey, Clutterbuck a kapitán Tavares.

Ve sbírce gólových přihrávek pokračuje elitní centr Arizony Martin Hanzal (20:13, -1, 1 střela, 0+1), jenž si v úterý ve svém šestém startu sezony připsal už osmou asistenci. Hanzal v přesilovce pomohl k další trefě mladíka Anthony Duclaira. K výhře Coyotes to ale nevedlo. Po úvodních třech triumfech si hokejisté z Arizony připsali už třetí navazující porážku po výsledku 2:3 po prodloužení z ledu New Jersey. Společně s Hanzalem patřil mezi nejvytíženější hráče hostujících Coyotes i obránce Zbyněk Michálek (20:25, -1, 1 střela). Vítěznou akci Devils, za které nastoupil i Jiří Tlustý (16:54, +1, 2 střely), zařídil již v první minutě nastavení obránce Adam Larsson.

Po dvou zápasech s čistým kontem (1:0 nad Floridou a 3:0 nad Chicagem) přepustil Michal Neuvirth místo v brance Philadelphie svému parťákovi Stevu Masonovi. Ten sice pochytal 30 z 32 střel Dallasu, hostům ale stačily pouhé dva góly k exportu bodů z arény Wells Fargo Center. Hvězdné duo Flyers, Claude Giroux - Jakub Voráček (21:35, +/-: 0, 6 střel), jako už mnohokrát v úvodu ročníku zůstalo bez bodu. O jediný gól domácích se postaral až v 49. minutě Sean Couturier.

Dallasu zajistily výhru zásahy z přelomu první a druhé dvacetiminutovky. V čase 19:08 otevřel skóre Tyler Seguin a pouhých jedenáct vteřin druhé hrací části stačilo ke gólové pojistce Jamie Bennovi. V dresu Stars nechyběli čeští útočníci Aleš Hemský (13:02, +/-: 0, 3 střely) a mladík Radek Faksa (9:19, +/-: 0, 1 střela), jenž z pozice čtvrtého centra přispěl k výhře i ve svém druhém startu v NHL.

Po třech výhrách ze čtyř domácích zápasů se hokejisté Washingtonu poprvé v sezoně představili na venkovním ledě a byl z toho triumf 6:2 nad Calgary s útočníky Jiřím Hudlerem (14:54, +/-: 0) a Michaelem Frolíkem (16:53, -1, 1 střela, 0+1). Dvěma body (1+1) k tomu přispěl i kapitán Capitals Alex Ovečkin, jenž tak překonal jubilejní hranici 900. bodů.

Ruský reprezentant na danou metu, kterou nepokořil žádný jiný hráč v klubové historii Washingtonu, potřeboval jen 764 zápasů. Ze současných 901. zápisů je 479 za nastřílené góly. Ovečkina, který je nejlepším střelcem NHL od sezony 2001/02 (přestože do ligy vstoupil až od ročníku 2005/06), dělí jen čtyři další zásahy od vyrovnání zápisu krajana Sergeje Fjodorova (483 gólů). Ten v daném ohledu kraluje historické tabulce ruských hokejistů v NHL. Při formě Ovečkina tomu tak již ale dlouho nebude.

Stejnou metu 900 bodů v letošní sezoně bude atakovat i Ovečkinův velký konkurent Sidney Crosby, jenž do NHL rovněž vstoupil v sezoně 2005/06. Kapitán Pittsburghu však vinou opakovaného otřesu mozku v minulosti několikrát neodehrál celou základní část. Aktuálně má na kontě 856 bodů (303+553) z 633 startů.

New Jersey - Arizona 3:2 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 40. Zajac, 48. Cammalleri, 61. Larsson - 41. Duclair (Hanzal), 60. Boedker. Střely na branku: 25:20. Diváci: 12.171. Hvězdy zápasu: 1. Larsson, 2. Zajac, 3. Schneider (všichni New Jersey).

Pittsburgh - Florida 3:2 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 11. Crosby, 44. Kessel, 62. Malkin - 52. Howden, 54. MacKenzie. Střely na branku: 35:33. Diváci: 18.471. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Crosby (oba Pittsburgh), 3. Howden (Florida).

Columbus - NY Islanders 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)
Branky: 19. Kuljomin (Židlický), 52. Hickey, 54. Clutterbuck, 57. Tavares. Střely na branku: 37:25. Diváci: 14.295. Hvězdy zápasu: 1. Halák, 2. Hickey, 3. Kuljomin (všichni NY Islanders).

Philadelphia - Dallas 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 49. Couturier - 20. Seguin, 21. Jamie Benn. Střely na branku: 35:32. Diváci: 19.077. Hvězdy zápasu: 1. Niemi, 2. Jordie Benn (oba Dallas), 3. Couturier (Philadelphia).

Montreal - St. Louis 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 19. Pacioretty (Plekanec), 25. Sjomin, 52. Mitchell. Střely na branku: 36:38. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Pacioretty, 3. Mitchell (všichni Montreal).

Nashville - Tampa Bay 5:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:3, 1:1 - 0:0)
Branky: 39. a 55. J. Neal, 20. Fisher, 31. Weber, rozhodující sam. nájezd Forsberg - 24. Stamkos, 29. Kučerov (Palát), 38. Callahan, 46. Condra. Střely na branku: 33:29. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. J. Neal, 2. Forsberg (oba Nashville), 3. Stamkos (Tampa Bay).

Calgary - Washington 2:6 (1:1, 0:3, 1:2)
Branky: 9. Monahan, 44. Giordano (Frolík) - 31. a 57. Bäckström, 17. Burakovsky, 21. Ovečkin, 32. Oshie, 47. Chimera. Střely na branku: 19:30. Diváci: 18.303. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Ovečkin, 3. Bäckström (všichni Washington).