Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) | foto: Michal Šula, MAFRA

Nevím, proč nás Evropa mistruje, ohradil se Chovanec kvůli nelegálům

  • 393
Ministr vnitra Milan Chovanec se ohradil proti kritice Evropské komise, že Česko neumí vyhošťovat nelegály. „Nevím, co se stalo v bruselských kancelářích, nevím, proč nás Evropa mistruje. Budeme jim korektně a partnersky odpovídat, že se mýlí,“ řekl Chovanec. Vnitro také podle něj začne zveřejňovat jídelníčky a fotografie z uprchlických zařízení.

„Jestli tyto dopisy mají být určitou výtkou za naši nechuť řešit povinné stálé kvóty, tak doufám, že od této praxe velice rychle upustíme,“ prohlásil český ministr vnitra kriticky na adresu Evropské komise.

„Pro letošní rok platí, že jsme zadrželi 7 tisíc nelegálních migrantů, z čehož ve stávajících detenčních zařízeních je 460 lidí a daří se nám velice efektivně tyto lidi vracet tam, odkud přišli na území ČR, případně na území schengenského prostoru,“ řekl český ministr vnitra. Připustil, že do některých zemí lze zadržené cizince vydávat složitě, a to podle ministra z důvodu nefunkčnosti azylových systémů, například do Řecka.

20.října 2015 v 08:55, příspěvek archivován: 20.října 2015 v 18:31

Pro pořádek letošní čísla: ze 7 000 celkem zadržených je jich aktuálně v našich zařízeních cca 460!

Komise v dopise adresovaném ministerstvu vnitra uvedla, že Česko v roce 2014 nařídilo zemi opustit celkem 2 460 lidem, ve skutečnosti jich však vyhostilo pouze 320. (více zde)

„Jedná se primárně o lidi, kteří do ČR přišli legálně, kteří přišli na základě víza, porušili podmínky víza a byli zadrženi českou policií a byl jim dán vyhošťovací institut, dostali sedm dnů na opuštění ČR. My už pak nemáme šanci kontrolovat, jestli ten člověk opustil Českou republiku a pokud je podruhé zadržen s tím, že porušil podmínky víza, tak je zadržen v detenci s tím, že se snažíme o jeho vyhoštění,“ uvedl Chovanec.

Vnitro bude zveřejňovat jídelníček v uprchlických zařízeních

Ministr vnitra se v úterý ve Sněmovně zhruba na hodinu čtvrt sešel s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou. Chovanec řekl, že se s ombudsmankou v některých věcech ohledně uprchlíků, kteří jsou zadrženi v českých detenčních zařízeních, neshodl.

„Jsme nadále zastánci toho, že je třeba cizince zajišťovat a to z důvodu obavy před jejich útěkem,“ prohlásil Chovanec. „Neshodujeme se v některých bodech jako je platba zadržených cizinců za ubytování, neshodujeme se v přítomnosti bezpečnostní agentury přímo v těch zařízeních,“ řekl ministr vnitra. Začnou se podle něj zveřejňovat jídelníčky, fotografie a videa z uprchlických zařízení.

Podmínky v detenčních zařízeních se podle Chovance zlepšují. Zvýšil se například počet sociálních pracovníků a ministerstvo hledá překladatele, kteří by usnadnili komunikaci s uprchlíky. „Zařízení se mění v čase, postupně zlepšujeme podmínky, které tam jsou,“ uvedl Chovanec. Dodal, že podmínky se upravují tak, aby vyhovovaly i matkám s dětmi. V budovách se maluje a pořizují se také matrace.

Podle Šabatové není Bělá vhodná pro rodiny s dětmi

Šabatová po setkání s Chovancem řekla agentuře ČTK, že podle ní nastal výrazný posun. Ministr podle ní přislíbil, že dojde k posílení kvalifikovaného personálu v zařízeních pro migranty o sociální pracovníky, psychology a pedagogy. Měly by se zlepšit i podmínky pro děti, například vytvořením herních koutků.

Křišťálová Lupa 2015

Šabatová také ocenila, že ministerstvo vypsalo výběrové řízení pro zajištění právních služeb. „Otevřená zůstává především otázka, jestli zařízení Bělá-Jezová je vhodné pro rodiny s dětmi, nebo ne. Tam se ten názor zatím liší,“ poznamenala veřejná ochránkyně práv. S Chovancem se znovu za měsíc potká. Mimo jiné proto, aby si vyjasnili počet žalob na neprávněné zadržení v detenčním zařízení. Podle vnitra jich je pět, podle Šabatové čtyřikrát víc.

Ministr vnitra řekl, že do českých detenčních zařízení se budou moci jít podívat velvyslanci evropských zemí, kteří o to projevili zájem, a že do táborů se budou moci jít podívat novináři z „vybraných médií“. Zmínil v této souvislosti Českou televizi a Český rozhlas. Někteří z novinářů do uprchlického tábora puštěni nebyli, přestože o to usilovali. iDNES.cz to potvrdil například reportér agentury Reuters. Časopis Respekt se do tábora v Bělé pod Bezdězem dostal jen díky tomu, že doprovázel poslance ANO Jiřího Zlatušku.

Migranti propuštění z Bělé pod Bezdězem míří hned na vlak a chtějí do Německa. Podívejte se na reportáž z počátku září:

3. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video