Tour 2016: výšlap na Mont Ventoux i Tourmalet, čtyři země a dvě časovky

  • 27
Trasa Tour de France 2016 už není tajemstvím. V pravé poledne odhalili v pařížském Kongresovém paláci organizátoři ze společnosti ASO detaily závodu, který odstartuje za 254 dnů.

Spekulace, které slavnostnímu aktu předcházely, hovořily o návratu legendárního Mont Ventoux na trasu Tour. A skutečně. Po tříleté odmlce se cyklisté opět vydrápou na „Osamělou horu“ v Provence.

Stane se tak ve 12. etapě, v den francouzského státního svátku. Teprve podesáté v dějinách závodu tak bude na obávané hoře cíl etapy.

Trasa Tour 2016 měří 3519 kilometrů a od 2. do 24. července navštíví kromě Francie také Španělsko, Andorru a Švýcarsko. Šestnáct míst bude hostit start nebo cíl etapy vůbec poprvé!

Horské etapy přijdou na řadu postupně v Centrálním masivu, Pyrenejích, Juře a Alpách, přičemž první horská zkouška otestuje favority v kraji slavného Raymonda Poulidora už v 5. etapě.

Překvapením oproti původním předpokladům jsou dvě časovky v itineráři, jedna zvlněná a druhá horská, o celkové délce 54 kilometrů.

Dojezdy na vrchol budou pouze čtyři, o jeden méně než loni. Řada horských etap však končí sjezdem do cíle po obtížném stoupání.

A na rozdíl od letošního ročníku čeká na cyklisty jen jeden dlouhý přelet, po předposlední etapě z Morzine na periferii Paříže k poslední etapě.

„Vypadá to jako velmi obtížný ročník. Není to trasa, která by svědčila speciálně časovkářům nebo speciálně vrchařům. Vítěz musí být komplexní závodník,“ prohlásil po prezentaci letošní šampion Chris Froome.

Stoupání do cíle už ve druhé etapě

Poprvé v historii odstartuje Tour z departementu La Manche a úvodní etapa z Mont St. Michel vyvrcholí po 188 kilometrech u slavné pláže Utah Beach. „Bude to majestátní start,“ ujišťuje Christian Prudhomme, jenž absolvuje desátý ročník v roli ředitele Tour.

Už ve 2. etapě je v závěru naplánováno tříkilometrové kratší stoupání. Z Normandie se vzápětí přes Tours a Limoges vydají cyklisté na jih v etapách určených pro sprintery. Zato ta pátá v Centrálním masivu nabídne kopce a na konci až 12procentní výšlap do Le Lioranu.

Představování trasy Tour de France 2016 se zúčastnili i Chris Froome (v přední řadě třetí zleva) či Zdeněk Štybar (druhý zprava).

Christian Prudhomme, ředitel Tour de France, představuje podobu závodu pro rok 2016.

Po dalších dvou sprinterských dějstvích se peloton ocitne v Pyrenejích, kde zamíří na Lac de Payolle a následujícího dne přes Tourmalet a Peyresourde do Bagneres du Luchon. Po volném dnu, stráveném v Andoře, nastane čas pro třetí a patrně nejobtížnější pyrenejské dějství, vedoucí ze španělské Vielhy do andorského Arcalis.

Po Mont Ventoux hned časovka

Po sprinterské vložce v Montpellieru přijde nesmírně obtížný dvojblok. Nejprve vytoužená etapa na Mont Ventoux a hned po ní individuální časovka do La Caverne - na 37 kilometrů se zvlněným profilem

Další cesta do hor povede pohořím Jura do Culozu, načež se peloton vydá do Bernu a připomene tím první návštěvu Tour ve Švýcarsku před 100 lety.

Po druhém volném dni začne v zemi helvetského kříže i klíčová horská pasáž v Alpách. V 17. etapě vyvrcholí novým finišem na přehradě Emosson po překonání stoupání na Gueulaz (1960 metrů). To vše pod masivem Mont Blanku, který bude „asistovat“ také u dalších etap.

Ta následující z Albertville do Saint-Gervais-Mont Blanc má cíl na sedmikilometrovém a sedmiprocentním stoupání. A poslední horské dějství se odehraje na pouti do Morzine, se čtyřmi horskými prémiemi, ale tentokrát bez závěrečného výšlapu z centra obce až do lyžařského střediska Morzine-Avoriaz.

V neděli 24. července už pak bude na řadě jen slavnostní finále při etapě ze Chantily do Paříže - a korunovace nového šampiona.

Froome touží po úspěšné obhajobě

Chris Froome se pokusí stát se prvním jezdcem od Miguela Induraina v roce 1995, který titul na Tour obhájí. V následujících letech po Indurainovi se tento kousek sice povedl Lanci Armstrongovi a Albertu Contadorovi, ti však byli později z dotyčných ročníků diskvalifikováni.

20.října 2015 v 12:59, příspěvek archivován: 20.října 2015 v 15:03

.@chrisfroome "C'est un très bon parcours, bien équilibré / it's a great route, very well balanced" pic.twitter.com/l6z0Lo76WB

„Cítím, že jsem velmi odlišným jezdcem, než jakým jsem byl v roce 2013,“ připomněl Brit své premiérové prvenství. „Lépe znám své svaly, což mi pomáhá zvládat kritické momenty. A to mi dodává více sebevědomí.“

Froomův velký soupeř Alberto Contador připustil, že může jít o jeho poslední start na Tour v kariéře. „Pokud budu muset na Tour vzdát, tak se vrátím i v roce 2017. A pokud se mi podaří založit vlastní tým, pak se také vrátím. Ale můj kontrakt u stáje Tinkoff skončí v roce 2016,“ ujistil Španěl pro list Le Pais.

Na Tour se vrátí rovněž Nairo Quintana, zatímco loňský šampion Vincenzo Nibali i letos celkově třetí Alejandro Valverde by se naopak mohli soustředit spíše na Giro.

20.října 2015 v 13:12, příspěvek archivován: 20.října 2015 v 15:05

Pretty full letourdefrance presentation of 2016 @ Hyatt Regency Paris Etoile https://t.co/3Py320uBfS

Z českých cyklistů potvrdili zájem probojovat se do týmu na Tour už Zdeněk Štybar, který byl čestným hostem pařížské prezentace, Petr Vakoč i Roman Kreuziger. V divokou kartu opět doufá druhodivizní tým Bora, kde je výraznou osobností Jan Bárta. Zato v programu Leopolda Königa by naopak mohlo hrát titulní roli Giro - a po něm se uvidí.

Program Tour de France 2016 zanesený v mapě

Den po dni, trasa 103. Tour de France

1. etapa, 2. července: Mont Saint Michel - Sainte Marie du Mont (sprinterská, 188 km)
2. etapa, 3. července: Saint Lô - Cherbourg (3kilometrové stoupání v závěru, 182 km)
3. etapa:, 4. července: Grandville - Angers (sprinterská, 222 km)
4. etapa, 5. července: Saumur - Limoges (sprinterská, 232 km)
5. etapa, 6. července: Limoges - Le Lioran (středně horská Centrální masiv, 216 km)
6. etapa, 7. července: Arpajon-sur-Cère - Montauban (zvlněná, 187 km)
7. etapa, 8. července: L’Isle - Lac de Payolle (horský dojezd - Pyreneje, 162 km)
8. etapa, 9. července: Pau - Bagnères-de-Luchon (horská- Pyreneje, 183 km)
9. etapa, 10. července: Vielha (Šp.)-Arcalis (And.) (horský dojezd - Pyreneje, 184 km)
První volný den, 11. července: Andorra
10. etapa, 12. července: Andorra - Revel (zvlněná, 198 km)
11. etapa, 13. července: Carcassonne - Montpelier (sprinterská, 164 km)
12. etapa, 14. července: Montpellier - Mont Ventoux (horský dojezd, 185 km)
13. etapa, 15. července: Bourg St. Andéol - La Caverne (časovka, 37 km)
14. etapa, 16. července: Montélimar - Villars-les-Dombes (sprinterská, 208 km)
15. etapa, 17. července: Bourg-en-Bresse - Culoz (horská - Jura, 159 km)
16. etapa, 18. července: Moirans-en-Montagne - Bern (Švýc.) (sprinterská, 206 km)
Druhý volný den, 19. července: Bern.
17. etapa, 20. července: Bern - Finhaut (Švýc.) (horský dojezd - Alpy, 184 km)
18. etapa, 21. července: Sallanches - Megève (horská časovka, 17 km)
19. etapa, 22. července: Albertville-St. Gervais-Mont Blanc (hor. dojezd Alpy, 146 km)
20. etapa, 23. července: Megève - Morzine (horská, 146 km)
21. etapa, 24. července: Chantilly - Paříž (sprinterská, 113 km)


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa