Ucpané Pardubice. Přispívá k tomu i frekventovaná ulice S. K. Neumana. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubice kvůli kolonám aut ruší vyhrazené pruhy, kolaps teď hrozí MHD

  • 62
Radní Pardubic odsouhlasili dočasné zrušení speciálních jízdních pruhů pro vozy městské hromadné dopravy. Podle šéfa pardubického dopravního podniku Tomáše Pelikána MHD ve městě zkolabuje. Opatření začne platit od úterý.

Dát přednost řidičům, kteří nadávají na časté zácpy v centru Pardubic, nebo myslet hlavně na desítky tisíc pasažérů, které denně sveze pardubická hromadná doprava?

Pardubičtí radní vyřešili dilema zvláštním způsobem. Zrušili vyhrazené pruhy, které fungují třeba na Sukově třídě nebo na Masarykově náměstí. Právě tam doprava kolabuje prakticky při každé ranní nebo odpolední špičce.

„Zrušit na nějakou dobu jízdní pruhy vyhrazené pro městskou hromadnou dopravu a složky integrovaného záchranného systému jsme se rozhodli kvůli stávající neúnosné dopravní situaci, způsobené několika dopravními omezeními ve městě. Svoji roli hrály rovněž názory mnoha obyvatel Pardubic. Chceme proto vyzkoušet, zda by zpřístupnění všech jízdních pruhů veřejné dopravě pomohlo v dopravních špičkách, nebo to naopak způsobí ještě větší komplikace,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Zda se přijaté opatření projeví na plynulosti provozu pozitivně, se podle vedoucího odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimíra Bakajsy vyhodnotí do dvou týdnů.

„Našim úkolem je najít v této situaci, kterou nemůžeme ovlivnit, to nejlepší řešení. Z monitorování dopravy v polovině října vyplynulo, že v centru došlo ke zvýšení

počtu vozidel zhruba o 1 860. Je potřeba si ale uvědomit, že v současné situaci nebude žádné řešení optimální. Změna režimu může pomoci individuální automobilové dopravě, bude však mít dopad na provoz MHD a IZS,“ připustil Bakajsa.

Šéf dopravního podniku: Zácpy nezmizí, jen zasáhnou autobusy

Nářky řidičů se dají pochopit. Kolem arény a Tyršových sadů totiž popojíždějí pomaličku v koloně, zatímco pravý pruh silnice je prázdný a tu a tam po něm projede vůz městské hromadné dopravy. Jenže šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán upozorňuje na to, že po zrušení pruhů zácpy potrvají dál, ale s tím rozdílem, že v nich budou stát i autobusy a trolejbusy.

„Zrušení pruhů ničemu nepomůže. Ten špunt třeba v případě Sukovy třídy je přechod u Zelené brány a pak silnice k Prokopovu mostu, kam se auta stejně sjedou. Zásadní rozdíl po zrušení pruhů bude v tom, že totálně zkolabuje systém MHD, protože nebudeme schopni dodržovat jízdní řád,“ uvedl Pelikán. Situace v

Rychlodráha se otevře dříve

centru je podle něj nejhorší vždy odpoledne.

„Snad se situace trochu zlepší, až skončí oprava mostu nad ulicí 17. listopadu. Ta má být hotova zhruba za deset dní, což je mnohem dříve, než původně stavbaři slibovali. Tím pádem bude opět lépe průjezdná rychlodráha na Hlaváčově ulici a řidiči se ji nebudou snažit objet centrem. To je o důvod více, proč pruhy nerušit,“ doplnil Pelikán, který nebyl v kritice návrhu osamocený.

Stejný názor totiž mají třeba členové iniciativy Město na kole. Ti mají strach z toho, že pokud MHD zkolabuje, stále více lidí se bude snažit po Pardubicích jezdit autem, což celou situaci ještě zhorší.

„Rychlost a spolehlivost MHD je naprosto zásadní pro to, aby ji obyvatelé a návštěvníci města využívali a nesáhli raději po klíčcích od auta,“ konstatoval jeden ze členů iniciativy a bývalý cyklokoordinátor města Vojtěch Jirsa.

Jeho někdejší kolega Jakub Kutílek, který před odchodem z radnice vyhodnocoval dopravu na odboru hlavního architekta, navíc upozorňuje, že městu by prospělo více pruhů pro MHD.

„Jestli Pardubice potřebují v oblasti dopravní infrastruktury něco ještě víc než cyklopruhy, tak jsou to buspruhy,“ sdělil Kutílek.

Pruhy Pardubice zavedly kvůli rekonstrukci třídy Míru, aby eliminovaly dopravní zácpy a pomohly dodržet časové limity uvedené v jízdních řádech jednotlivých spojů MHD.