Ruský vrtulník na základně v syrské Latakíji (6. října 2015)

Ruský vrtulník na základně v syrské Latakíji (6. října 2015) | foto: Reuters

V Sýrii můžeme vybudovat námořní i letecké základny, zní z Moskvy

  • 150
Ruská armáda nevylučuje, že v Sýrii vybuduje námořní, leteckou a pozemní základnu. K útokům na cíle v Sýrii prý může použít i Černomořskou flotilu. V rozhovoru s listem Komsomolskaja pravda to řekl zástupce šéfa generálního štábu Andrej Kartapolov.

Na cíle v Sýrii v současnosti útočí zhruba padesát ruských bojových letounů. Čtyři raketové křižníky operující na jihozápadě Kaspického moře odpalují proti údajným základnám organizace Islámský stát (IS) v Sýrii rakety s plochou dráhou letu, které k letům na cíl využívají nízké letové koridory nad Íránem a Irákem.

Rusové v Sýrii

Generálplukovník Kartapolov, který je šéfem operační správy ruského generálního štábu, v pátek v rozhovoru s moskevským deníkem řekl, že vybudování nové vojenské základny v Sýrii není vyloučeno.

„Nevylučujeme vytvoření jedné vojenské základny, která bude mít několik částí - námořní, leteckou a pozemní,“ konstatoval ruský generál. Na dotaz, zda mohou být proti útokům na cíle v Sýrii nasazena i plavidla ruské Černomořské flotily, odpověděl: „Nepochybně“. Do bojů podle něj mohou zasáhnout lodě operující ve Středozemním moři.

Rusko má už řadu let námořní základnu v syrském přístavním městě Tartús, která je jediným opěrným bodem ruského námořnictva ve Středomoří. Základna ale rozsahem není velká a podle ruských médií slouží hlavně k účelům servisu a logistiky. K útokům proti povstalcům startují ruské bitevníky z letiště Hmímím u syrské Latákíje.

Ruské pozemní síly podle Kartapolova do bojů v Sýrii „v žádném případě“ nezasáhnou. Ruská armáda má nicméně veškeré technické možnosti, aby zasadila letecké a raketové údery proti teroristickým cílům v Iráku, upozornil ruský generál.

„Je to závislé na rozhodnutí našeho vrchního velitele,“ poukázal na velitelské pravomoci ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko a USA jsou blízko dohodě o vzdušném prostoru

Rusko se shoduje s USA na všech technických otázkách potřebných pro uzavření dohody o bezpečnostních pravidlech v syrském vzdušném prostoru, oznámilo v pátek ruské ministerstvo obrany. Memorandum o porozumění, které by mělo vést k předcházení incidentů mezi letouny, by mělo být podepsáno v blízké budoucnosti, sdělilo ministerstvo.

Ofenziva u Halabu

Syrská armáda podporovaná ruským letectvem v pátek zahájila boje o oblasti ležící jižně od severosyrského města Halab. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) jsou hlášeny těžké boje z vesnických oblastí ležících 12 kilometrů jižně od města.

Libanonská televize Majádín oznámila, že u Halabu se bojuje na třech frontách. Ramí Abdar Rahmán ze SOHR řekl, že cíle, na něž míří ruské letectvo, jsou poblíž dálnice vedoucí do Damašku. Syrská armáda boje u Halabu ohlásila jako začátek dlouho očekávané velké ofenzivy. Hlavní bojovou složkou na zemi jsou podle ní Syřané, ale pomáhá jim Hizballáh a také bojovníci z Íránu.

„Veškeré technické záležitosti byly odsouhlaseny, text dokumentu nyní procházejí ruští a američtí právníci,“ uvedl zástupce šéfa generálního štábu ruské armády Andrej Kartapolov. Moskva podle něj stále chce, pokud jde o Sýrii, mnohem širší spolupráci jak se Spojenými státy, tak i s dalšími zeměmi.

Rusko začalo s bombardováním cílů v Sýrii na konci září, Spojené státy stojí v čele koalice, která podniká letecké údery na islamistické cíle v Sýrii a Iráku již od loňského srpna. Zapojení Moskvy do operací v syrském vzdušném prostoru vyvolalo obavy ohledně incidentů mezi americkými a ruskými letouny. Pentagon informoval o nedávném případu, kdy se ruská stíhačka pohybovala jen několik kilometrů od amerických bezpilotních letadel a stíhaček (více čtěte zde).

Američtí a ruští armádní představitelé spolu jednali i ve středu. Pentagon tehdy ve svém prohlášení uvedl, že během videokonference bylo „dosaženo pokroku v diskuzích s cílem zajistit bezpečné letecké operace nad Sýrií“.

Summit postsovětských států

Situace v Sýrii byla jedním z témat také na summitu postsovětských států v Kazachstánu. Prezidenti se na summitu dohodli na koordinovaném postupu při řešení krizových situací na vnějších hranicích Společenství nezávislých států (SNS). Ruský prezident Vladimir Putin své partnery informoval o útocích ruského letectva v Sýrii, které podle něj dosáhly „působivých úspěchů“. Operace je podle něj časově omezena.

Společenství nezávislých států

Společenství nezávislých států je postsovětské seskupení devíti zemí, v němž má hlavní slovo Moskva. Jeho členy jsou kromě Ruska Bělorusko, Kazachstán, Moldavsko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán, Arménie a Ázerbájdžán. Ukrajina, která byla v organizaci pozorovatelem, po ruské anexi Krymu oznámila, že SNS opouští.

Putin se ve svém projevu věnoval i situaci v Afghánistánu, kterou označil za „téměř kritickou“. Vyzval své partnery, aby byli připraveni na společný postup při odvracení případných útoků.

Summit se podle agentury TASS usnesl na vytvoření skupiny, složené ze zástupců pohraniční stráže a „jiných úřadů“, která má krizové situace na hranicích řešit. Schválen byl rovněž program spolupráce při ochraně vnějších hranic SNS do roku 2020.

Putin dále prohlásil, že ruští vojáci dosáhli na Blízkém východě „působivých úspěchů“ a útočí na cíle schválené předem syrským vedením. Rusko přitom usiluje o „vytvoření co nejširší koalice pro boj s extremisty a teroristy,“ řekl ruský prezident.

Putin zvlášť zdůraznil, že ruské útoky v Sýrii mají „pevný rámec“. Letecké a raketové údery podle něj míří výhradně na teroristické cíle. „Existuje rovněž časové omezení, a to po dobu útočných operací syrských vojsk proti teroristům,“ poznamenal Putin.

12. října 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video