Ilustrační snímek | foto: Reuters

Severočeské střelnice plní strach z migrantů, víc lidí žádá o zbrojní pas

  • 167
Na střelnice v Ústeckém kraji přichází více lidí než loni a více zájemců žádá také o zbrojní pas. Jako důvod uvádějí strach z uprchlíků. Nahrává tomu skutečnost, že migranti míří přes sever Čech do Saska a v tamních ubytovnách čekají i pár metrů od hranic na rozhodnutí o azylu.

„Loni jsem připravoval za celý rok dvanáct zájemců a letos do září již třicet. Někteří lidé prostě mají z běženců strach a zbraň chtějí na osobní ochranu,“ přiblížil ústecký instruktor Ivan Strejc, který zájemce o získání zbrojního průkazu připravuje.

Podobně velký zájem je i jinde. Například na mosteckou či sebuzínskou střelnici přichází každý měsíc kolem deseti lidí, loni to přitom bylo čtyři nebo pět.

„Radím jim, aby si udělali i průkaz B na sportovní střelbu. Nikdo nechce nikoho zastřelit, proto by měli chodit si zastřílet, aby se zbraní uměli perfektně zacházet,“ radí instruktor a majitel střelnice v Sebuzíně Vlastimil Slavíček.

Roste i zájem o koupi zbraně. „Za poslední měsíc jsem jich prodal kolem deseti, i tři kulovnice. A hlavně zhruba o čtyřicet procent vzrostl počet lidí, kteří se přijdou poradit, jak a kde si pořídit zbrojní průkaz. A pak si pro zbraň přijdou,“ přiblížil majitel jedné ústecké prodejny zbraní, který si nepřál zveřejnit jméno.

Mezi Severočechy přibývá zbraní

Trend potvrzují i policejní statistiky. Loni se v prvním pololetí ke zkouškám pro vydání zbrojního průkazu přihlásilo 475 žadatelů, letos 557. V obou letech uspělo shodně 114 lidí. To ovšem ještě neznamená, že úspěšní zbrojní průkaz dostanou.

„Ještě je čeká lékařská prohlídka i prověrka v rejstříku trestů,“ přiblížila severočeská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Ve skutečnosti tak zbrojní průkaz dostane jen část těch, kteří by zbraň chtěli. V loňském prvním pololetí o vydání požádalo 185 lidí, letos 220. V kraji tak na konci června bylo celkem 20 491 majitelů zbrojních průkazů. „Ten nárůst je jen pár procent,“ přiblížila Poláčková.

V součtu zbraní mezi Severočechy přibývá. Loni v prvním pololetí legálně vlastnili 48 455 zbraní, letos ve stejném období o 1 337 více.

„Lidé vlastní hodně zbraní a nárůst tu je, ale tato čísla zvyšují i sportovní střelci, myslivci a třeba i sběratelé, jejichž sbírky se rozrůstají,“ přiblížila Poláčková.

Už tu chtěli i škorpiona, říká prodejce zbraní

Zájemci o zbraň nejprve musí na střelnici, kde se naučí bezpečně se zbraní manipulovat, rozebírat ji a skládat a samozřejmě z ní střílet. Teorii, což je 485 otázek, se lidé musí naučit sami.

„U zkoušek většina lidí uspěje. Ovšem stačí udělat chybu, třeba namířit kam nesmíte, dát prst na spoušť, když nemáte, a okamžitě se s vámi zkušební komisař nebude mazlit. U zbraně se spletete jednou,“ říká instruktor Strejc.

Získání zbrojního průkazu skupiny E na osobní ochranu vyjde zhruba od 2 700 do 4 700 korun. „Hlavně lékaři by měli poctivě prohlížet zájemce, aby se například nervově labilní lidé ke zbrani nedostali,“ míní instruktor.

Podle prodejce zbraní Pavla Růžičky z Postoloprt ale pravý boom možná teprve přijde. Zatím je podle něj největší zájem o plynové pistole a obranné spreje.

„Než získáte zbrojní průkaz, chvíli to trvá,“ poukazuje Růžička. „Ovšem byl tady už i jeden pán, který chtěl koupit škorpiona,“ doplnil.

Příjezd migrantů do Drahonic na Lounsku:

12. října 2015