Michal Neuvirth vychytal únik Mariána Hossy.

Michal Neuvirth vychytal únik Mariána Hossy. | foto: Zdeněk Gažda

Neuvirth vychytal druhou nulu v řadě, Hanzal asistoval u tří gólů

• 61
Hokejový brankář Michal Neuvirth prožívá jedno z nejúspěšnějších období kariéry v NHL. Ve středu vychytal všech 30 střel obhájců Stanley Cupu z Chicaga a výrazně přispěl k výhře Philadelphie 3:0. Nulu udržel už ve druhém zápase v řadě, když neinkasoval ani v pondělí proti Floridě. Dařilo se i dalším Čechům, gól slavili Milan Michálek s Davidem Krejčím a Martin Hanzal třikrát asistoval.

Neuvirth si svými výkony nahlas řekl o větší vytížení v bráně Philadelphie. Jeho kolega Steve Mason do sezony vstoupil porážkou 2:3 po prodloužení s Tampou Bay a následně střídal po čtyřech gólech během sedmi minut hry od Floridy. Ve zbylém čase daného duelu, který Flyers nezvládli výsledkem 1:7, Neuvirth sice inkasoval tři góly, další dva starty již ale odchytal bezchybně.

V pondělí se 31 zákroky podílel na vítězné odvetě 1:0 nad Floridou a naposledy ve středu pro změnu 30 zásahy pokořil silné Chicago. V součtu se třetí třetinou úvodního souboje s Floridou tak český gólman drží neprůstřelnost již 132 minut.

„Čím víc chytám, tím se cítím líp a mám zároveň i větší sebevědomí. Do zápasu jsem nastupoval uvolněný, chtěl jsem si to užít. Věřím si, je to dobrý pocit,“ řekl Neuvirth v rozhovoru se zámořskými novináři, kteří jej zvolili první hvězdou zápasu. Klíčový zákrok předvedl za stavu 1:0 v průběhu druhé třetiny, kdy zlikvidoval brejk v oslabení slovenského reprezentanta Mariána Hossy.

O góly Flyers se proti obhájcům Stanley Cupu postarali Sam Gagner, Matt Read a Claude Giroux, jemuž asistoval i Jakub Voráček (18:26, +1, 4 střely, 0+1). Čtvrtý muž loňské produktivity NHL si tak připsal na konto svůj první zápis nové sezony. V obraně se podruhé v řadě na místo Luka Schenna udržel Radko Gudas (15:52, +/-: 0).

Skvělý vstup do nové sezony předvádí hokejisté Arizony, kteří si ve středu vyšlápli na dalšího favorita. Po úvodní výhře 4:1 v Los Angeles a následném těsném domácím úspěchu 2:1 nad Pittsburghem zvládli Coyotes i středeční konfrontaci v Anaheimu. Z ledu divizního konkurenta si odvezli dva body po jasné výhře 4:0.

10. Marek Židlický (NYI), 3z.- 2b.(1+1)

20letý mladík Anthony Duclair se blýskl svým premiérovým hattrickem a u všech gólů mu asistoval Martin Hanzal (17:20, +2, 0+3), jenž tak po třech startech disponuje úctyhodným součtem šesti gólových přihrávek. Do statistik se zapsal i obránce Zbyněk Michálek (11:10, +1, 0+1), který se podílel na trefě jiného mladíka v sestavě Arizony Maxe Domiho.

Syn bývalého bitkaře Toronta Tie Domiho prožívá úspěšný vstup do své první sezony v NHL (3 zápasy, 2+2) a svými výkony zaujal i Jaromíra Jágra, jenž jeho jméno v týdnu vyzdvihl během rozhovoru se zámořskými novináři.

V dresu Anaheimu nastoupil i český útočník Jiří Sekáč. Ani napotřetí se však bodově neprosadil a jeho vytížení na ledě se pomalu začíná zmenšovat (10:25, +/-: 0, 1 střela).

Po první třetině ještě Columbus v domácím souboji s Ottawou vedl 2:1, nakonec ale své fanoušky nepotěšil a připsal si už čtvrtý nezdar v řadě. Hosté si odvezli do hlavního města Kanady jasnou výhru 7:3, když ve druhé i třetí třetině pokořili obranu Blue Jackets vždy třemi góly.

Velký obrat Senators nastartoval Milan Michálek (15:45, +1, 2 střely, 1+0). Druhý gól sezony v podání českého reprezentanta se zrodil v 22. minutě při přesilové hře. Své statistiky si v zápase nejvíce vylepšili ofenzivní obránce Erik Karlsson (0+4) a útočníci Bobby Ryan s Mika Zibanejadem (oba 1+2).

Po třech domácích porážkách s celkovým hrozivým skóre 7:16 hokejisté Bostonu konečně zabrali a připsali si první body sezony za venkovní výhru 6:2 v Coloradu. Do brány Bruins na místo Tuukky Raska naskočil Jonas Gustavsson a své spoluhráče podržel 20 zákroky proti 22 střelám Avalanche.

O ofenzivu vítězů se nejvíce přičinil útočník Jimmy Hayes (1+3). Kapitán Zdeno Chára si ve svém druhém startu po návratu z marodky připsal dvě asistence. Prosadil se i český útočník David Krejčí (17:42, +2, 1 střela, 1+0), své třetí trefy sezony docílil v 59. minutě zásahem do prázdné klece domácích. Mladík David Pastrňák tentokrát zůstal bez bodu (16:52, +/-: 0), trenéry však nepotěšil bilancí šesti trestných minut.

Výsledky NHL

Columbus - Ottawa 3:7 (2:1, 1:3, 0:3) ‚
Branky
: 13. Saad, 19. Jenner, 25. Dubinsky - 17. Methot, 22. M. Michálek, 30. Turris, 38. Zibanejad, 42. Pageau, 50. Hoffman, 56. Ryan. Střely na branku: 41:27. Diváci: 13 803. Hvězdy zápasu: 1. Karlsson, 2. Turris, 3. Zibanejad (všichni Ottawa).

Philadelphia - Chicago 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
26. Gagner, 37. Giroux (Voráček), 58. Read. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 30 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Střely na branku: 29:30. Diváci: 19 779. Hvězdy zápasu: 1. Neuvirth, 2. Giroux, 3. Gagner (všichni Philadelphia).

Anaheim - Arizona 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)
Branky
: 4., 10. a 31. Duclair (na všechny Hanzal), 13. Domi (Z. Michálek). Střely na branku: 37:29. Diváci: 15.172. Hvězdy zápasu: 1. Duclair, 2. Domi (oba Arizona), 3. Lindholm (Anaheim).

Colorado - Boston 2:6 (0:2, 1:3, 1:1)
39. Landeskog, 52. Mitchell - 6. Miller, 9. Hayes, 24. Randell, 30. Kelly, 36. Spooner, 59. Krejčí. Střely na branku: 22:25. Diváci: 15 082. Hvězdy zápasu: 1. Hayes, 2. Spooner, 3. Randell (všichni Boston).