Běženci v detenčním zařízení pro cizince v Bělé-Jezové (září 2015)

Běženci v detenčním zařízení pro cizince v Bělé-Jezové (září 2015) | foto:  František Vlček, MAFRA

Špinavé matrace a sandály místo bot. Šabatová kritizuje držení dětí v Bělé

  • 655
Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová ostře kritizuje situaci rodin v Bělé-Jezové. Děti uprchlíků mají podle ní nedostatek oblečení, bot i místa na hraní. Žijí v objektivně horších podmínkách, než mají čeští vězni, říká ombudsmanka. Česko tím podle ní porušuje Evropskou úmluvu o lidských právech i Úmluvu o právech dítěte.

Šabatová se na úterní tiskové konferenci vyjádřila k držení víc než stovky dětí v bývalém vojenském zařízení v Bělé, kde podle ní v mnoha ohledech panují horší podmínky než v českých věznicích.

Ochránkyně veřejných práv Anna Šabatová

„Ve věznicích jsou umístěni lidé, kteří spáchali zločin a byli za to pravomocně odsouzeni. V Bělé jsou umístění lidé, které nikdo neodsoudil a žádný trest jim nebyl uložen. Že tímto zařízením prošly stovky dětí odporuje naší představě o České republice coby civilizované zemi,“ uvedla ombudsmanka. Zařízení navštívila několikrát během minulého i letošního roku.

KOMENTÁŘ: Věznění běženců nic neřeší

Děti podle ní v táboře žijí v tristních podmínkách. Nemají přiměřené oblečení a boty. Místo teplé obuvi jim zaměstnanci tábora poskytují pouze plastové sandály, takzvané crocsy.

„Děti jsou vyděšené z všudypřítomné uniformované bezpečností služby a z policistů,“ uvedla Šabatová. Z nedostatku jiných aktivit si za ostnatým drátem hrají na policisty a vězně. Další jejich „hrou” je snaha prokopat si tunel pod plotem ven.

Jedna skluzavka a večerní nástup před zakuklenci

Malé dětské hřiště je dětem dostupné jen v omezeném časovém rozsahu, některým z nich vůbec. Hřištěm se má přitom na mysli jedna skluzavka a jedna prolézačka.

Potyčky v detenci

V detenčních zařízeních, jejichž kapacita je několikanásobně překročená, cizinecká policie v posledních dnech řešila několik incidentů a potyček. „Policie musela v záchytných zařízeních za poslední tři měsíce zasahovat v celkem 56 případech (47x v Bělé pod Bezdězem, 8x ve Vyšních Lhotách a 1x v Zastávce u Brna). Od začátku letošního roku bylo provedeno 150 zásahů policie při potyčkách mezi zajištěnými cizinci,“ uvádí Ministerstvo vnitra.

V areálu se nachází herna pro děti, kam se však podle zjištění ombudsmanky všechny děti z kapacitních důvodů nedostanou. Část dětí tedy nemá žádný přístup k volnočasovým aktivitám. Matrace, na kterých děti spí, jsou často neomyvatelné a ve stavu, který odporuje základní hygieně.

„Každý večer cizince z postelí vytáhne policie, někdy v helmách a kuklách, za účelem přepočítání. Pokud děti spí, musí je rodiče vzbudit a postavit na nohy,“ popisuje Šabatová. „Nedokážu posoudit, jaká traumata si odsud do budoucna odnesou a jaké to bude mít následky na jejich další život. Vím zcela určitě, že to vše podstupují zcela zbytečně,“ dodává.

Rodiče jsou podle ombudsmanky poníženi před svými dětmi tím, že jsou do zařízení přepravováni v poutech a zavření za čtyřmetrovým plotem s ostnatým drátem. Nedokážou dětem vysvětlit důvody této situace.

Nezpůsobujme dětem traumata, vyzývá ombudsmanka

Cizinci věznění v Bělé nemají dostatečné informace o své situaci, což opakovaně kritizuje řada právníků (více čtěte zde), ale i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (více zde). Běženci nechápou, proč jsou umístěni v zařízení, které považují za vězení.

Tábor v Bělé pod Bezdězem

Neví, proč jim byly odebrány mobilní telefony, hodinky, tkaničky, pásky a peníze. V celém táboře funguje pouze jeden tlumočník. Ministr vnitra Milan Chovanec, v jehož kompetenci detenční zařízení jsou, však kritiku odmítá. Česko prý postupuje přesně podle zákonů.

„Asi by bylo možné akceptovat provizorní podmínky v uprchlickém táboře pro tisíce lidí na okraji válečné zóny. Takové podmínky však není možné přijmout uprostřed střední Evropy. Věřím, že je v silách naší země poskytnout těm pár stům lidí podmínky odpovídající standardu 21. století. A nezpůsobovat jejich dětem traumata, jaká bychom nikdy nechtěli způsobit těm našim,“ uzavřela Šabatová.

Podmínky pro rodiny s dětmi zlepšujeme, brání se ministerstvo

Ministerstvo vnitra v reakci na kritiku Šabatové uvedlo, že se situací v zařízeních pro zajištění cizinců intenzivně zabývá. „Jsme přesvědčeni, že standardní podmínky jsme udrželi i v době, kdy byla tato zařízení v důsledku probíhající migrační vlny přeplněná,“ stojí ve vyjádření vnitra.

Lucie Nováková z odboru tisku ministerstva připomíná, že díky otevření nových detenčních zařízení ve Vyšních Lhotách a v Drahonicích se zvýšily ubytovací kapacity. „Cílem Ministerstva vnitra v nejbližší době je podmínky pro rodiny s dětmi zlepšit. Do této chvíle nebylo možno situaci rodin s nezletilými dětmi řešit právě z kapacitních důvodů,“ konstatuje Nováková.

Jednotlivá detenční zařízení podle ní budou personálně posílena. Ministerstvo prý také nově zajistilo spolupráci s Českým červeným křížem s cílem zajistit základní humanitární péči pro propouštěné migranty.

3. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video