Vítání občánků nebylo předražené, hájí se exprimátor Ústí. Hrozí mu 10 let

  • 5
Ústecký okresní soud začal projednávat případ bývalého primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a někdejšího radního Josefa Macíka, oba z ČSSD. Čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku za projekt Vítání občánků.

Ústecký okresní soud začal projednávat případ bývalého primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a někdejšího radního Josefa Macíka, oba z ČSSD. Čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku za projekt Vítání občánků. Hrozí jim až deset let vězení, oba vinu odmítají.

„Nic jsem neporušil, skutek se nestal,“ uvedl mimo jiné Mandík, který k soudu dorazil s početnou skupinou podporovatelů z řad bývalých politických kolegů.

„Obvinění považuji za vykonstruované. Na policii jsem doslova řekl, že ho považuji za blbý sen, který se bohužel stal skutečností,“ přidal se pak Macík.

Státní zástupce Jan Fuchs oba muže obžaloval, že v roce 2011 ovlivnili výběrové řízení, aby zakázku získala spřízněná firma Darothore. „Bylo zjištěno předražení vyúčtovaných položek o částku nejméně jeden milion korun,“ uvedl žalobce Fuchs.

Vítání občánků je pravidelná společenská akce, na níž představitelé města rozdávají prvorodičkám květiny, dárky a poukazy na pět tisíc korun. Vítání město pořádá od roku 2008, žalovaná zakázka měla zajistit pokračování akce v letech 2012 až 2014. Na jaře 2011 tak město vyhlásilo výběrové řízení, jehož podmínky odsouhlasili radní Josef Macík a tehdejší náměstkyně primátora Zuzana Kailová, taktéž z ČSSD.

Když se přihlásila neoslovená firma, soutěž zrušili

Na popud primátora Mandíka magistrát v květnu vyzval čtyři propojené firmy včetně později vítězné Darothore, aby se do tendru přihlásily. Jenže do soutěže vstoupila i pátá společnost, firma Atlantic, kterou město neoslovilo. Radní Macík poté jako předseda výběrové komise úspěšně inicioval zrušení soutěže.

„Důvody zrušení spočívaly ve složitosti, transparentnosti a časové náročnosti,“ vysvětloval to soudu exprimátor Mandík.

„Podle Jednotlivých kritérií nebylo jednoznačné, že vítězem bude firma s nejnižší nabídkou. Tedy že nejnižší nabídka nemusela být nabídkou nejlepší,“ uvedl pak Macík.

Radnice vyhlásila novou soutěž, do níž se přihlásila už jen firma Darothore. V té době byla personálně propojená s firmou Roxy II, která akci zajišťovala předtím a v letech 2008 a 2010 darovala ČSSD dohromady čtyři miliony korun. Rada nabídku jednohlasně schválila, kontrakt s Darothore podepsal primátor Mandík v prosinci 2011.

Město mělo firmě podle smlouvy vyplatit celkem 5,22 milionu korun. Radnice ale nakonec zaplatila jen 1,74 milionu, protože od smlouvy v únoru 2013 odstoupila. I tak ale podle žalobce uhradila o milion víc, než bylo nutné.

Řekli nám, že je to obvyklá cena, hájil se Macík

„Vedoucím příslušného odboru nám bylo řečeno, že cena je obvyklá s minulými roky,“ snažil se Macík vyvrátit tvrzení žalobce, že byla zakázka předražená.

Stejně argumentoval i exprimátor Mandík. „Šlo o běžnou tržní cenu, která odpovídala nabídce. Vše proběhlo řádně, kdokoliv se mohl přihlásit s jakoukoliv cenovou nabídkou,“ uvedl Mandík a dodal, že průběh soutěže nemohl ovlivnit.

Obhajobě Mandíka s Macíkem v síni souhlasně přikyvovali mimo jiné komunistická zastupitelka Květoslava Čelišová, sociálnědemokratický zastupitel Jan Eichler, jeho kolegyně Marie Čápová či bývalý komunistický zastupitel Viktor Malinkovič.

Jako první ze svědků si soud pozval bývalou náměstkyni a současnou poslankyni Zuzanu Kailovou. Policie ji kvůli zakázce chtěla obvinit také, ale Sněmovna ji ke stíhání nevydala.

„S postupem policie nesouhlasím a považuji ho za nesmyslný,“ uvedla Kailová. A dodala, že kvůli hrozícímu stíhání po skončení jejího mandátu vypovídat nebude.

Byl to zcela nekonfliktní, řadový bod, řekl exradní Dlouhý

Obžaloba hodlá vyslechnout také všechny bývalé radní, kteří pro zakázku hlasovali. V pondělí tak vypovídali třeba Tomáš Nedvěd z ODS a Pavel Dlouhý z ČSSD.

„Adekvátností nákladů jsem se nezabýval,“ řekl Nedvěd k ceně zakázky. Mimo jiné také podotkl, že okolnosti zakázky nezkoumal, podrobnosti nezjišťoval a firmu Darothore ani nezná.

„Byl to zcela nekonfliktní, řadový bod,“ zavzpomínal pak na hlasování o přidělení zakázky exradní Dlouhý. Podle něj bylo Vítání občánků úspěšnou akcí, s níž byli spokojení zastupitelé i veřejnost. Najmutí externí firmy hájil tím, že by akci město vlastními silami na odpovídající úrovni zajistit nedokázalo.

Další bývalí radní by měli vypovídat nadcházející pondělí, kdy bude hlavní líčení pokračovat.