Czech Press Photo vyhrál fotograf iDNES.cz a MF DNES se snímkem uprchlíků

  • 152
Nejvyšší ocenění získal v 21. ročníku prestižní soutěže fotoreportér Jan Zátorský. Křišťálové oko za Fotografii roku porota udělila jeho snímku ze série Uprchlíci na maďarsko-srbské hranici. Další dvě ceny putují k Radku Kalhousovi, redakčnímu kolegovi z Pardubic.

Říká se, že není nic staršího než včerejší noviny. Podobně jsou na tom v Czech Press Photu fotky z jara. Tuzemští fotožurnalisté to dobře vědí. Podle informací ze zákulisí také velkou část fotek přihlašovali na poslední chvíli.

Není se čemu divit, letošní léto bylo událostmi nabité. A tak stejně jako loňskému ročníku dominovala krize na Ukrajině, letos soutěž opanovala krize uprchlická.

Zátorského fotka vznikla na maďarsko-srbském hraničním přechodu Röszke-Horgoš. „Vítězný snímek migrantů chaoticky padajících přes sebe ve snaze překonat maďarskou hranici v sobě obsahuje nejen žurnalistickou informaci a symboliku současné uprchlické krize v Evropě, ale je zároveň i vizuálně silným obrazem připomínajícím apokalyptická malířská plátna velkých mistrů,“ zdůvodnila svoje rozhodnutí mezinárodní porota.

Jedna z vítězných fotek Radka Kalhouse

Táž fotografie Jana Zátorského obstála i v kategorii Aktualita, kde získal první cenu Zlaté oko. Ostatně, aktuality byly uprchlíkům zasvěcené beze zbytku. Druhý skončil snímek Martina Bandžáka ze série Noční vlakový transport běženců do Evropy, třetí je Radost těsně po připlutí člunu k řeckému břehu od Milana Jaroše a čestné uznání dostal Stanislav Krupař za snímek ze série Před bránou do ráje.

Také v kategorii Reportáž ocenili porotci hlavně uprchlické snímky, s výjimkou Juraje Mravce, jenž uhrál druhou příčku s fotografiemi z ukrajinského Donbasu. V duchu všeobecného zaměření na Sýrii a spol. nese příznačný název Na Východě nic nového.

ANKETA: Vyberte to nejlepší z Czech Press Phota podle vlastního gusta

Další redakční fotograf Radek Kalhous získal druhou cenu v kategorii Příroda a životní prostředí za svou sérii Krajiny ze tmy a rovněž čestné uznání za fotografii ze série Příroda doma.

Už pomalu tradiční se stává souběžná soutěž novinářských videí. V té letos uspěla reportáž Tomáše Rafy o ostřelování civilních čtvrtí v Doněcku během bojů o letiště, na níž porota ocenila „vysoce profesionální a hluboce lidské pojetí tématu“.

Dále se mezi videi umístila práce Vavřince Menšla, jenž zpracoval neuvěřitelný příběh skautské vedoucí, která v padesátých letech skončila v komunistickém kriminálu a zároveň na korunové minci, s níž se platilo až do pádu režimu. Ocenění získal i dokument o kyselinových útocích v Indii od Lenky Klicperové, Jarmily Štukové, Olgy Šilhové a Markéty Kutilové.

Slavnostní předání cen a zahájení výstavy porotou vybraných snímků se bude konat 15. prosince na Staroměstské radnici. Výstava potom potrvá do konce ledna příštího roku.