Ruské vojenské letectvo za posledních 24 hodin bombardovalo 63 objektů údajných...

Ruské vojenské letectvo za posledních 24 hodin bombardovalo 63 objektů údajných teroristů a extremistů ve čtyřech syrských provinciích (10. října 2015) | foto: AP

Hlavním cílem našich náletů je upevnění režimu v Damašku, sdělil Putin

  • 1857
Ruské vojenské letectvo za posledních 24 hodin bombardovalo 63 objektů údajných teroristů a extremistů ve čtyřech syrských provinciích. Prezident Vladimir Putin za hlavní úkol ruských sil v Sýrii označil upevnění režimu v Damašku, aby bylo možné jednat o politickém urovnání.

„Náš úkol spočívá v tom, abychom stabilizovali zákonnou moc a vytvořili podmínky pro hledání politického kompromisu,“ řekl Putin v televizním rozhovoru.

Rusové v Sýrii

„To, co se odehrává na obloze a na zemi, nejsou žádné živelné kroky, ale plnění stanovených plánů,“ řekl o ruské letecké podpoře pro ofenzivu Asadových sil. Putin znovu ujistil, že nemá v úmyslu vyslat ruské vojáky do pozemních bojů.

Ruské letouny Su-34, Su-24M a Su-25SM podle mluvčího ruského ministerstva obrany, generála Igora Konašenkova, podnikly 64 náletů a zasáhly 63 cílů. Zničily prý 53 opevněných pozic Islámského státu, včetně polního velitelství, čtyř výcvikových táborů a sedmi muničních skladů, a to i za pomoci přesně naváděných bomb.

Zřejmě v reakci na zvěsti v Íránu o údajném sestřelení jednoho ruského letounu generál ujistil, že po náletech se ruské letouny v pořádku vrátily na základnu. Konašenkov podle serveru Newsru.com také „tradičně zopakoval“, že „odposlechnutá radiová hlášení svědčí o rostoucí panice mezi bandami Islámského státu“. Tuto větu totiž podle serveru opakuje každý den.

Syrská armáda podpořená ruským letectvem pokročila v bojích

Syrská armáda a její spojenci z libanonských milic Hizballáh získali za podpory ruského letectva kontrolu nad oblastí Tal Skik v provincii Idlib. Informovala o tom Syrská organizace pro lidská práva, která situaci monitoruje z Londýna.

Syrské vládní jednotky se tak dostaly mnohem blíže k povstaleckým pozicím poblíž hlavní dálnice, která spojuje Damašek a další velká syrská města, například Aleppo. Bombardované oblasti mají pod kontrolou povstalecké skupiny, nikoliv ale Islámský stát.

Syrská armáda údajně postoupila i v provinciích Hamá a Latákíja. V provincii Idlib je nejspíš cílem Asadových jednotek odříznout povstalce, kteří dosud oblast kontrolovali. Před ruskou intervencí představovali tito rebelové pro Asadův režim velkou hrozbu, bojovali nicméně jak proti syrské armádě, tak i proti islamistům, poznamenala BBC.

Leteckou kampaň v Sýrii zahájily ruské letouny 30. září. Západ ruský zásah kritizoval, protože Moskva podle něj postupuje bez koordinace s mezinárodní koalicí vedenou Spojenými státy a také se více snaží zachránit Asadův režim, než bojovat s radikály z organizace Islámský stát.

Kritici ruských kroků argumentují tím, že posílením syrské vlády se celá situace zkomplikuje a bude mnohem složitější najít kompromis. I podle syrských opozičních skupin ruské nálety ohrozí veškeré úsilí o dosažení mírového urovnání konfliktu.

Syrská národní koalice podporovaná Západem v neděli oznámila, že bude bojkotovat rozhovory o Sýrii, které navrhl zvláštní vyslanec OSN Staffan de Mistura. Jakýkoli politický proces musí být založen na „ukončení ruské agrese“, uvedla opozice.

Putin o Sýrii jednal i se saúdským ministrem obrany

Prezident Putin v neděli kvůli situaci v Sýrii jednal se saúdskoarabským ministrem obrany Muhammadem bin Salmánem Saúdem. Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr po schůzce uvedl, že jeho země má obavy kvůli krokům Moskvy v Sýrii. Moskva prý těmto obavám rozumí, jak ale šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov zdůraznil, obě země se shodují, že je třeba zabránit vytvoření teroristického chalífátu v Sýrii.

Putin se s bin Salmánem Saúdem, který je synem saúdskoarabského krále, setkal na okraj Velké ceny Ruska formule 1 v Soči.

Džubajr uvedl, že jeho země chce s Ruskem najít společnou řeč, aby se jim podařilo zachovat jednotnou Sýrii. Rijád si představuje, že by v zemi po nějakou dobu vládl přechodný kabinet, což by podle ministra znamenalo, že prezident Asad bude muset svou funkci opustit. Rusko je přitom jedním z hlavních Asadových spojenců a cílem jeho leteckých úderů v Sýrii je právě posílení jeho režimu.

I přes tyto rozpory se prý obě země shodly, že upevní spolupráci v Sýrii a v boji proti terorismu. Jak Džubajr dodal, doufá, že podobná jednání mezi Saúdskou Arábií a Ruskem budou pokračovat i příští týden.

„Vyjádřili jsme obavy ohledně toho, že tyto operace (v Sýrii) by mohly být považovány za spojenectví mezi Íránem a Ruskem,“ prohlásil šéf saúdskoarabské diplomacie.

Pro Saúdskou Arábii je Írán odvěkým nepřítelem v regionu. Teherán je přitom dalším velkým spojencem syrského prezidenta. „Během jednání nám naši ruští přátelé vysvětlili, že jejich hlavním cílem je bojovat proti ISIS a terorismu,“ dodal Džubajr.

Rusové informují o bombardování v Sýrii:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video