Německá ubytovna pro uprchlíky vznikla z bývalé celnice  na hraničním přechodu...

Německá ubytovna pro uprchlíky vznikla z bývalé celnice na hraničním přechodu Zinnwald - Cínovec. Je obehnaná kovovým plotem a střežená, imigranti se ale mohou pohybovat volně. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ubytovna běženců znervóznila Dubí. Lidé volají policii na Romy i hosty lázní

  • 177
Po otevření německé ubytovny pro migranty u hranice na Cínovci přibyla práce městské policii v Dubí. Lidé vzali doslova výzvu, aby hlásili podezření na uprchlíky, kteří porušili zákaz hranici do Česka překročit, a strážníci už týden dostávají několik takových oznámení denně.

„Žádné se ale dosud nepotvrdilo,“ řekl velitel strážníků v Dubí Tomáš Pykal, do jehož rajonu Cínovec spadá.

„Jedna žena třeba oznámila, že zahlédla na Cínovci tři mladé běžence. Poslali jsme tam hlídku strážníků a ti skutečně našli tři mladé muže. Jenže se ukázalo, že jde o tři Romy, kteří pracovali na Cínovci na průzkumných vrtech,“ uvedl příklad Pykal.

Týž den večer dostali strážníci další hlášení. „Další dáma tvrdila, že zahlédla dva běžence přímo v Dubí. Zjistili jsme, že to byli dva Arabové, kteří se léčí ve zdejších lázních,“ vylíčil Pykal.

Místní jsou z ubytovny zřízené z bývalé německé celnice nervózní. První migranti se do budovy nastěhovali minulý čtvrtek, uvnitř jich je nyní asi 40, celkem jich ale má být až 124. Čekatelé na azyl sice mají volný pohyb jen po německé straně, ale na pustém Zinnwaldu není co dělat a do obydleného Altenbergu to mají několik kilometrů.

Cínovečtí se proto bojí, že běženci zamíří do jejich obce. Zvláště, když uprchlíci nedostávají jídlo, ale peníze, aby si ho mohli koupit. „Pokud uvidíte, že přecházejí hranici, oznamte to nám nebo strážníkům. My to předáme policii,“ vyzval je proto při nedávné besedě starosta Dubí Petr Pípal.

Strážníci ale nejezdí na Cínovec jen po oznámení, ale i sami, preventivně. „Zajíždíme tam několikrát denně, Cínovec zase není tak velký,“ dodal Pykal.

Vedoucí severočeské cizinecké policie Pavel Češka podotkl, že běženci nemají zájem překračovat hranice, protože by si tím ztížili šance na azyl v Německu. Migranti v rozhovoru s redaktorem MF DNES potvrdili, že o této hrozbě vědí (reportáž z ubytovny zde).

2. října 2015