Aleš Hemský, Mattias Janmark a Jyrki Jokipakka z Dallasu se radují z gólu.

Aleš Hemský, Mattias Janmark a Jyrki Jokipakka z Dallasu se radují z gólu. | foto: AP

Hemský zářil proti Pittsburghu, Pastrňák s Krejčím dali gól Pavelcovi

• 60
Také druhý hrací den nové základní části hokejové NHL se střelecky prosadili i Češi. Aleš Hemský byl se dvěma body (1+1) oporou Dallasu při výhře 3:0 nad Pittsburghem a útočné duo David Krejčí - David Pastrňák (oba 1+0) se postaralo o jediné góly Bostonu proti Winnipegu, jenž s podporou 29 zákroků Ondřeje Pavelce zvítězil překvapivě vysoko 6:2.

Když se v 6. minutě po skvělém napadání Davida Pastrňáka (14:35, -1, 3 střely, 1+0) v prostoru za brankou prosadil proti Ondřeji Pavelcovi bekhendovou kličkou David Krejčí (18:42, -1, 3 střely, 1+0) a stav 1:0 pro Boston vydržel až do konce první třetiny, jen málokdo z přítomných v TD Garden by tipoval, že utkání nakonec skončí debaklem domácích.

Absence zraněných beků Zdena Cháry a Dennise Seidenberga se na hře Bruins projevila až v prostřední hrací části, kdy Winnipeg třemi góly otočil vývoj. Trefili se útočníci Scheifele, Wheeler a Stafford.

Na startu třetí dvacetiminutovky vykřesal pro domácí jiskru naděje s 88 na zádech nepřehlédnutelný David Pastrňák. Aktivní mladík se prosadil prudkou střelou švihem z levého kruhu.

V dalším průběhu ale hostující Jets přidali ještě tři góly a odvezli si tak dva body po triumfu 6:2. Mezi střelce se zapsali Thorburn, Petan a do prázdné klece mířící Burmistrov. Mezi tři hvězdy utkání se vešli hned dva Češi: třetí Pastrňák, druhý Pavelec (29 zákroků) a nejvýše byl ohodnocen výkon Stafforda (1+1).

Bezchybný výkon podložený 37 zákroky v podání gólmana Antti Niemiho společně s kreativitou Aleše Hemského (13:27, +1, 3 střely, 1+1) stály za výhrou Dallasu 3:0 nad silným Pittsburghem, jehož ofenzivní hvězdy (Crosby - 0 střel, Kessel - 6 střel, Malkin - 4 střely) si na první body sezony musí ještě počkat.

Skóre se poprvé měnilo už ve druhé minutě, když Hemský po průniku po pravém křídle křižným pasem našel před odkrytou bránou Marc-Andre Fleuryho nováčka Mattiase Janmarka. Ten ve svém debutu v NHL tak hned oslavil první branku.

Podruhé se Hemský předvedl v 26. minutě. Při přesilovce zatáhl puk do útočného pásma a prudkou střelou švihem z mezikruží nedal Fleurymu šanci zasáhnout - 2:0. U obou gólů Stars si asistenci připsal i rozehrávající gólman Niemi. Ve třetí třetině pak ještě při další početní výhodě pojistil výsledek nejproduktivnější hráč loňské sezony NHL Jamie Benn.

Po lednové operaci kolene byl již připraven k prvnímu zápasu uzdravený obránce Radko Gudas. Svůj první start v novém dresu za Philadelphii si navíc mohl připsat na ledě svého bývalého zaměstnavatele. Proti finalistům posledního Stanley Cupu Tampě Bay ovšem nakonec trenér Dave Hakstol před českým reprezentantem upřednostnil Luka Schenna.

Gudas tak stejně jako stylově podobný Roman Polák z Toronta zahájil sezonu jen mezi nehrajícími náhradníky. Stejný osud potkal i Michala Jordána z Caroliny a zranění pak nepustí na led zkušené borce Michala Rozsívala z Chicaga a Ladislava Šmída z Calgary. Z devítky českých obránců na soupiskách týmů NHL by tak v úvodu nové sezony měla nastupovat jen čtveřice Jakub Kindl (Detroit), Marek Židlický (Islanders), Zbyněk Michálek (Arizona) a Andrej Šustr (Tampa Bay).

Právě posledně jmenovaný vytáhlý zadák Šustr (15:54, +/-: 0) ve čtvrtek nechyběl v defenzivě Lightning a svým výkonem společně s útočníkem Ondřejem Palátem (19:37, +/-: 0, 3 střely) přispěli k výhře 3:2 po prodloužení. Při novém formátu jen se třemi hráči v poli utkání rozhodl svou druhou trefou večera zadák Jason Garrison. Nejproduktivnější Čech uplynulé sezony NHL Jakub Voráček (18:12, -1, 3 střely) ve svém prvním letošním startu nebodoval.

Ottawa s útočníkem Milanem Michálkem (14:05, +/-: 0, 1 střela) vstoupila do nové sezony výhrou 3:1 z ledu Buffala, za které byl autorem čestné branky talentovaný mladík Jack Eichel. Dvojka posledního draftu se tak prosadila hned při svém debutu v NHL.

Ve stejný den si připsal první start ve slavné soutěži také první hráč draftu 2015, kanadský talent Connor McDavid. Do statistik se však nezapsal a nezabránil tak porážce Edmontonu 1:3 v St. Louis, za které mezi mantinely bojoval i Dmitrij Jaškin (12:44, +/-: 0, 1 střela).

Prvním autorem hattricku letošní sezony NHL se stal americký reprezentant Zach Parise, jenž řídil obrat Minnesoty z 1:4 na výhru 5:4 na ledě Colorada.

Výsledky hokejové NHL

Boston - Winnipeg 2:6 (1:0, 0:3, 1:3)
6. Krejčí, 42. Pastrňák - 26. Scheifele, 30. Wheeler, 38. Stafford, 46. Thorburn, 50. Petan, 57. Burmistrov. Střely na branku: 31:32. Brankář Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 93,55 procenta. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Stafford, 2. Pavelec (oba Winnipeg), 3. Pastrňák (Boston).

Buffalo - Ottawa 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
50. Eichel - 1. a 31. Turris, 59. Lazar. Střely na branku: 27:22. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Turris (Ottawa), 2. Eichel (Buffalo), 3. Hoffman (Ottawa).

Tampa Bay - Philadelphia 3:2 v prodl. (0:0, 2:2, 0:0 - 1:0)
22. a 63. Garrison, 39. Callahan - 31. Read, 33. B. Schenn. Střely na branku: 32:25. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Garrison, 2. Callahan (oba Tampa Bay), 3. Umberger (Philadelphia).

Nashville - Carolina 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
3. Smith, 18. Arvidsson - 59. Rask. Střely na branku: 25:26. Diváci: 17 204. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Rinne, 3. Jones (všichni Nashville).

St. Louis - Edmonton 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
30. Tarasenko, 50. Fabbri, 60. Brouwer - 18. Nugent-Hopkins. Střely na branku: 31:25. Diváci: 19 327. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Fabbri, 3. Elliott (všichni St. Louis).

Dallas - Pittsburgh 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
2. Janmark (Hemský), 26. Hemský, 53. Jamie Benn. Střely na branku: 24:37. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Niemi, 2. Hemský, 3. Janmark (všichni Dallas).

Colorado - Minnesota 4:5 (3:0, 1:1, 0:4)
14. Iginla, 18. Johnson, 19. Landeskog, 29. Mitchell - 27., 46. a 51. Parise, 48. Niederreiter, 50. Vanek. Střely na branku: 23:30. Diváci: 18 007. Hvězdy zápasu: 1. Parise (Minnesota), 2. Beauchemin (Colorado), 3. Granlund (Minnesota).