Premiér Bohuslav Sobotka ve Sněmovně | foto: Michal Šula, MAFRA

Sobotka: Nejednáme s běženci bezcitně, postupujeme podle zákonů

  • 131
Neklademe překážky žadatelům o azyl, nejednáme s běženci bezcitně a postupujeme přesně podle zákonů platných na území České republiky, řekl poslancům ve Sněmovně předseda vlády Bohuslav Sobotka. Odpovídal na interpelaci poslance ANO Jiřího Zlatušky, který se ho ptal na chování k uprchlíkům v Česku, které označil za potupné.

„Chápu, že bezcitné zacházení s běženci je v souladu s většinovým postojem málo konkrétně informované české veřejnosti a konec konců i většiny politické reprezentace,“ řekl v dotazu na premiéra vládní poslanec Zlatuška.

„Politika České republiky směrem k uprchlíkům, kteří přicházejí na naše území, nebo přes ně procházejí, je zjevně postavena na chování se k běžencům způsobem, který pro ně bude co nejpotupnější,“ tvrdil poslanec hnutí ANO. Podle Zlatušky to povede k tomu, že se o ČR bude šířit „dojem země k cizincům z jiných zemí či víry zásadně nepřátelské“. „Extrémní stránkou tohoto chování je nakládání s běženci v zařízeních pro zajištění cizinců,“ prohlásil Zlatuška.

KOMENTÁŘ: Chovanec si na běžencích buduje image. Platí to všichni Češi

„Nesouhlasím s tvrzením, že Česká republika tady klade nějaké překážky žadatelům o azyl, a myslím si, že postupujeme v souladu jak se standardy Evropské unie, tak především s platnými zákony na území ČR,“ opáčil mu Sobotka.

„Problém je tam, kde na území České republiky vstupují lidé, kteří se dopouští porušení zákona, to znamená vstoupí na území ČR bez platných dokladů, a buď už požádali o azyl v jiné zemi, například v Rakousku nebo v Maďarsku, kam by měli být podle zatím stále platných schengenských pravidel vraceni, anebo neposkytují žádné informace a nechtějí případně zahájit azylové řízení tady v ČR a usilují o to, aby se bez registrace dostali do nějaké další země,“ uvedl Sobotka v odpovědi na Zlatuškovu interpelaci.

„Existují zákonné důvody pro pobyt uprchlíků v detenčních zařízeních, a já nemám žádné signály o tom, že by ministerstvo vnitra jednalo v rozporu s těmito důvody,“ odmítl předseda vlády, že by se země k žadatelům o azyl chovala nepatřičně.

V okamžiku, kdy jsou důvody pro ukončení pobytu cizincům v detenčním zařízení, jsou podle Sobotky uprchlíci propouštěni, nebo jsou vraceni do států, kam by měli být vraceni podle schengenských pravidel.

„Myslím si, že máme právo na to, abychom u lidí, kteří nelegálně překročí hranice, je podrobili našemu režimu, který v České republice definují zákony. Tyto zákony nejsou v rozporu s pravidly platnými v Evropské unii. A já jsem také jedno z těch detenčních zařízení navštívil a nesetkal jsem se s tím, že by ty podmínky, které tam jsou, byly podmínkami nedůstojnými,“ odmítl Sobotka obavy poslance z koaličního hnutí ANO.

Podívejte se na příběh uprchlíka z Iráku, kterého jsme natáčeli v Praze na hlavním nádraží:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue