Hokejisté Calgary slaví branku Jiřího Hudlera (uprostřed).

Hokejisté Calgary slaví branku Jiřího Hudlera (uprostřed). | foto: Reuters

Hudler a Hertl vstoupili do nové sezony NHL gólem, dařilo se hostům

• 32
Novou sezonu hokejové NHL otevřely úvodní čtyři zápasy, ve kterých vždy zvítězili hosté a gólově se prosadili dva Češi. Jiří Hudler byl jediným střelcem Calgary v domácím souboji proti Vancouveru (1:5) a Tomáš Hertl jednou trefou podpořil triumf San Jose 5:1 na ledě Los Angeles.

Hokejisté Montrealu překazili debut trenéra Mika Babcocka, jenž v létě vyměnil Detroit za Toronto. Ze souboje dvou tradičních kanadských klubů vyšli vítězně Canadiens po výsledku 3:1.

Maple Leafs, za které překvapivě chyběl v sestavě obránce Roman Polák, svého soupeře přestříleli 37:29. Skvěle chytajícího Carey Price ovšem překonali jen v jednom případě. Otevírací branku sezony z hole nového kapitána Montrealu Maxe Paciorettyho umazal na startu druhé třetiny využitou přesilovkou James van Riemsdyk.

Vítězná akce duelu se zrodila až v 53. minutě a jejím autorem byl Alex Galchenyuk. Výhru hostí pak ještě v poslední minutě střelou do prázdné klece pojistil zmiňovaný Pacioretty. Tomáš Plekanec (18:29, +2, 6 střel) z pozice centra vedl elitní útok vítězů a letní posila Tomáš Fleischmann nastupoval na křídle třetí formace (17:27, +/-: 0, 3 střely).

Trenér Babcock jako první v nové sezoně otestoval přidané pravidlo NHL o přezkoumání záběrů, zda gólu nepředcházel faul na brankáře a usvědčil tak z faulu Tomáše Plekance. Po jeho kontaktu s Jonathanem Bernierem rozhodčí neuznali za stavu 1:1 ve druhé třetině branku beka Jeffa Petryho.

Stejně jako Montreal se radoval z venkovní výhry v kanadském derby i Vancouver po triumfu 5:1 v Calgary. Vidět byl především elitní útok Canucks bratří Sedinových, který figuroval u tří z pěti branek. Daniela Sedina (1+2) s Henrikem Sedinem (1+0) doplňoval Brandon Sutter (1+1).

Český kanonýr Radim Vrbata (15:08, -1, 6 střel) nastupoval ve druhém útoku vítězů se Svenem Baertschim a Bo Horvatem. Do bodových statistik se ale nezapsal, což neplatilo o domácím Jiřím Hudlerovi (15:34, -1, 3 střely, 1+0). Své střelecké konto nové sezony otevřel na startu druhé dvacetiminutovky, když z bezprostřední blízkosti překonal gólmana Ryana Millera. Premiéru v novém dresu na pravém křídle druhého útoku Calgary absolvoval Michael Frolík (17:24, -1, 4 střely).

Nadvládu hostů v úvodní hrací den sezony NHL 2015/16 potvrdili také hokejisté Rangers po startu na ledě obhájců Stanley Cupu z Chicaga. Utkání předcházel ceremoniál věnovaný zisku stříbrného poháru Blackhawks. Následný duel již ale podle představ domácích nedopadl - 2:3 pro New York.

O všem podstatném se rozhodlo hned v úvodu. Rangers nastříleli své tři góly už v zahajovací třetině, kterou gólově ozdobili Oscar Lindberg, Kevin Klein a Derek Stepan. Za Chicago, hrající bez rekonvalescenta Michala Rozsívala, průběžně alespoň korigovali nepříznivý stav posila z Ruska Artěm Panarin a finský talent Teuvo Teräväinen.

Pod vedením nového trenéra Petera DeBoera a s novou brankářskou jedničkou Martinem Jonese, jenž při debutu pochytal 19 z 20 střel svých bývalých spoluhráčů, uspělo San Jose jasně 5:1 na ledě Los Angeles.

Skvěle si vedl především elitní útok Sharks Pavelski (1+2), Thornton (1+1), Donskoi (1+0). Tomáš Hertl (13:57, -1, 2 střely, 1+0) nastupoval jako centr třetí formace a v 39. minutě se zapsal mezi střelce, když v přesilové hře před brankou Jonathana Quicka tečoval střelu obránce Marc-Edouarda Vlasice. Odchovanec pražské Slavie zvyšoval vedení Sharks na 4:1, ve třetí třetině pak ještě pojistil výsledek svou premiérovou trefou v soutěži Joonas Donskoi.

Toronto - Montreal 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky: 21. Van Riemsdyk - 4. a 60. Pacioretty, 53. Galchenyuk. Střely na branku: 37:30. Diváci: 19.241. Hvězdy zápasu: 1. Price (Montreal), 2. Bernier (Toronto), 3. Galchenyuk (Montreal).

Chicago - NY Rangers 2:3 (1:3, 1:0, 0:0)
Branky: 15. Panarin, 27. Teräväinen - 2. Lindberg, 17. Klein, 20. Stepan. Střely na branku: 34:27. Diváci: 22.104. Hvězdy zápasu: 1. Klein, 2. Lindberg (oba NY Rangers), 3. Panarin (Chicago).

Calgary - Vancouver 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)
Branky: 24. Hudler - 11. Hansen, 19. Sutter, 40. D. Sedin, 49. Burrows, 57. H. Sedin. Střely na branku: 30:44. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. D. Sedin, 2. Sutter, 3. Tanev (všichni Vancouver).

Los Angeles - San Jose 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)
Branky: 2. Shore - 10. Thornton, 16. Pavelski, 27. Burns, 29. Hertl, 44. Donskoi. Střely na branku: 20:32. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Thornton, 3. Burns (všichni San Jose).