Prezident Miloš Zeman při mimořádné tiskové konferenci na Pražském hradě (31. srpna 2015) | foto: Dan Materna, MAFRA

Mohli bychom kvůli Michalákovým stáhnout velvyslance, řekl Zeman

  • 1429
Prezident Miloš Zeman pro ČTK připustil, že kvůli norskému rozhodnutí v případě bratrů Michalákových by mohl být stažen na konzultace český velvyslanec v Norsku. Předtím Evě Michalákové doporučil, aby se obrátila na Evropský soud pro lidská práva. Svou dřívější podporu návrhu na vyhoštění norské velvyslankyně označil za nadsázku.

„Myslím, že jediné řešení je Evropský soud pro lidská práva. V každém případě by se na něj měla obrátit paní Michaláková, ale také český stát, který má instituce na ochranu dětí,“ prohlásil prezident Miloš Zeman.

K návrhu vyhostit norskou velvyslankyni citoval Zemana na svém Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček: „Myslím, že to není úplně špatný nápad.“ Později tento výrok označil za nadsázku.

06.října 2015 v 13:52, příspěvek archivován: 06.října 2015 v 14:54

3/3 K návrhu vyhostit norskou velvyslankyni: Myslím, že to není úplně špatný nápad.

Vyhoštění navrhl europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. V rámci politické scény to však byl ojedinělý výkřik. Odmítl ho například vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Bude zásadní udělat nejprve právní analýzu,“ odvětil na dotaz iDNES.cz Bělobrádek, zda se bude vláda nějak angažovat v kauze obou bratrů Michalákových, kdy mladší byl dán v Norsku k adopci a se starším se už matka nesmí stýkat (více čtěte zde).

„Vzhledem k chování Norska vyzvu premiéra, aby vláda pod jeho vedením podnikla kroky na záchranu svých občanů. A to hned a ne až za rok a půl ve Štrasburku. Máme situaci ulehčenou, protože na rozdíl od jiných případů únosce u Michalákových známe,“ prohlásila na tiskové konferenci poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková, která se v kauze dlouhodobě angažuje.

ČR podpoří případnou stížnost Michalákové ve Štrasburku

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ještě v úterý svolal schůzku ministrů, jejichž resortů se dotýká případ bratrů Michalákových. Schůzky se zúčastnili ministři zahraničí a spravedlnosti a ministryně práce.

Diplomatku bychom si měli denně zvát

Bývalý člen Parlamentního shromáždění Rady Evropy Stanislav Polčák pokládá návrh na vyhoštění norské velvyslankyně za nevhodný.

„Naopak si myslím, že by měla být norská velvyslankyně ‚denně‘ zvána k prezidentovi, premiérovi, do českého Parlamentu a dalším státním orgánům. Tam by měla neustále docházet, vysvětlovat a přenášet své vládě rozhořčení českých autorit, ale i běžných občanů. Vyhoštění nejenže nic neřeší, ale opakovaně jde proti zájmům dětí,“ míní Polčák.

„Rozhodnutí norské komise, které pokládám za bezohledné jak k matce, tak k biologické rodině jako takové, je v rozporu s předchozími informacemi, které české straně poskytovaly v uplynulých měsících norské úřady. Pokud se toto rozhodnutí potvrdí, nepochybně to poškodí česko-norské vztahy,“ myslí si premiér.

„Paní Michaláková nyní musí využít všech možností odvolání v rámci norského právního systému. Česká vláda je připravena jí v tomto pomoci a podpoří ji rovněž, pokud jde o případné podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku,“ prohlásil Sobotka. Nyní má Michaláková 30 dní na podání odvolání.

Vyhoštění by vyvolalo odvetu

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) si na úterý chtěl pozvat norskou velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou. Diplomatka však nebyla v Praze, a tak se Zaorálek sešel se zástupkyní. „Jí jsem tlumočil pobouření a rozhořčení nad tím, že došlo k výrokům a výsledkům, které se vůbec neslučují s tím, co mám doloženo i v zápisech z jednání s norskou stranou,“ řekl Zaorálek.

„Bylo nám opakovaně sdělováno, že pokud bude mít o péči zájem biologická rodina a nabídneme pomoc, v takovém případě adopce nepřichází v úvahu. To je důvod, proč to rozhodnutí, které dnes padlo, pokládám za nehorázné,“ prohlásil ministr zahraničí na tiskové konferenci. Černínský palác dále připravuje nótu, kterou odešle norské vládě.

Premiér Sobotka odmítl návrhy na vyhoštění norské velvyslankyně. „Utnuli bychom jakékoli komunikační kanály s norskou stranou. Dala by se také předpokládat odvetná opatření. Spíš by tento krok znemožnil obhajování práv paní Michalákové,“ prohlásil předseda vlády po jednání ministerstev.

Podle europoslance Pavla Svobody jsou úvahy o vyhoštění velvyslankyně nepřiměřené. Státy se k takovému kroku uchylují zpravidla až těsně před vyhlášením války. Prohlásil to v pořadu Kauza dne na Rádiu Impuls.

„Uchylovat se k tak razantnímu kroku je prostě akt částečně i nepřátelský. A pokud nebyly vyčerpány veškeré právní prostředky k vyřešení té kauzy, tak si myslím, že je to v tuto chvíli příliš silné střelivo,“ prohlásil Svoboda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video